Напоследък доста се говори за предстоящото сливане в мрежата на етериум, което неминуемо води и до поглед над ценовите графики. Няма как да не се признае и напредъкът на MATIC, който през изминалите 2 седмици демострира безпрецендентен ръст след като мрежата стартира собствено решение за мащабиране, наречено zkEVM. И въпреки че славата на ETH и Polygon расте главоломно, забелязваме и още един актив, който се прокрадва, за да ни извести нещо – Ethereum Classic.
Според Виталик Бутерин – съосновател на Ethereum, след като най-големият алткойн премине към алгоритъма Proof-of-Stake, решението за почитателите на Proof-of-Work ще е именно ETC.
За разлика от ETH и Polygon, Ethereum Classic не се радва на висока популярност към настоящия момент. Създадена от „хард форк“ на Етериум през 2016 г., крипто монетата не направи почти нищо в рамките на 4 г., за да си спечели вниманието.
През 2021 г. и 2022 г. обаче цената й се покачи няколко пъти, като именно тогава се заговори за „The Merge“ и преминаваменето на втората по големина криптовалута към PoS алгоритъма.
По-долу на диаграмата за 2022 г. виждаме ценови скок на ETC (оранжева линия) през март, след това бързо спускане надолу и отново изстрелване в средата на юли. Тези ходове бяха много по-резки от всичко, преживяно от ETH (синя линия):
Последното покачване в курса на токена дойде, след като се появиха коментари за него от Виталик Бутерин в Twitter. В реч миналата седмица програмистът отсече:
„Ако харесвате proof-of-work, трябва да използвате Ethereum Classic. Веригата му е наистина добра.“
В контекста, следва да се спомене, че разработчиците на Ethereum определиха дата за голямото „сливане“. Те се насочиха към 19 септември, когато блокчейнът ще се сбогува с настоящия начин за добив на криптовалутата.
В подкрепа на изказването на Виталик е тезата, че миньорите, които копаят ETH трябва да мигрират някъде след това.
Това може да е от полза за ETC, тъй като веригата е оригиналната версия на етериум и следователно може да осигури лесна достъпност при преместване на копачите.
Прочетете още: „Ethereum Classic – скритият печеливш от очакваната актуализация на Ethereum“
Нов Web3 смартфон с NFT функции на Polygon мрежата
В последно време Polygon е с доста по-висока слава от Ethereum Classic, и то в положителен аспект.
Токенът MATIC е на 5-то място в класацията на CoinMarketCap за 30-дневното си представяне: +85%.
В тази връзка, току-що излезе новината за пускане на неповторимия по рода си Web3 смартфон – Nothing Phone (1). Макар и наименованието му да изглежда странно, отзивите го представят доста добре. Едно от ревютата гласи: „забавен, ретро поглед върху iPhone (но с операционна система, базирана на Android)“.
Продуктът не се предлага в USA, тъй като не е сертифициран от FCC, но от миналата седмица е достъпен в голяма част от Европа и Азия, плюс Израел, ОАЕ и Индия, а създателите му избраха мрежата Polygon за вградената NFT функция.
„Покажете вашата колекция от незаменими токени и проследете минималните цени директно от екрана на Phone (1) с NFT Gallery.“
– описват продукта разработчиците.
Основното нещо, което откроява устройството от останалите модерни телефони, обаче, не са опциите за работа с активи на дигиталното изкуство, а задната му част. Когато ползвател получи известие, тя може да свети в различни светлини… идеално за хора с увреден слух или такива, които ползват „тих режим“. Звуците му са аналогови, вдъхновени от 80-те, а приложенията също имат ретро вид.
Няма да е неуместно, ако съпоставим по привлекателност смартфона, използващ мрежата на MATIC, с мобилното устройство на Solana.
Nothing Phone (1) е модерен телефон, който позволява работа с NFT във веригата на Polygon, докато „Saga” е типичен смартфон, но с интегриран SOL портфейл за феновете на крипто.
Solana phone няма да бъде наличен до 2023 г., освен на пазара в USA.