Nova Labs получи ценен актив за своето 5G разширяване.
Групата за разработка на блокчейн отново започна да попада под светлината на прожекторите. След като остави на заден план регулациите и новините, свързани с пазарния срив, компанията зад мрежата Helium предизвика нова еуфория сред поддръжниците си. В ход е значително придобиване, което помага на структурата да подсили флота си от близо милион интернет горещи точки (hotspots) с най-новите телекомуникациоонни възможности.
HNT носи нов поглед към интернет свързаността. През последната година интересът към веригата се увеличи. Проектът заплашва традиционните доставчици на интернет услуги (ISP), като ги изключва изцяло от уравнението. Вместо да плаща за услугите на тези компании, човек може да се присъедини към бързо разрастващата се мрежа от горещи точки за равноправен достъп на Helium.
Тези hotspots съществуват по целия свят, на всяко едно място, където потребителят реши да ги активира. Към момента бройките наброяват близо 930 000. Въпреки че е най-популярна в САЩ и Европа, системата има присъствие на цели 6 континента.
Някои потребители свързват устройства към тези горещи точки, като плащат с крипто кредити, които са много по-евтини от сметките за ISP. В замяна на хостинга, тези, които поддържат хардуер печелят крипто награди, превръщайки процеса в начин за пасивно генериране на приходи, подобно на майнинга.
Nova Labs, компанията зад всичко това, привлича много внимание от страна на инвеститорите, тъй като нейната потребителска база продължава да расте. През май дружеството получи $200 милиона финансиране от редица спонсори и заинтересовани лица.
Tiger Global поводе рунда, към който се присъединиха a16z и Seven Seven Six. Въпреки това, той привлече и капитали от рода на Nokia, подкрепени от NGP Capital и европейския телекомуникационен гигант Telekom Innovation Pool.
FreedomFi се влива в Nova Labs
Очевидно тези скорошни инвестиции в Nova Labs включват някои големи имена в телеком пространството – такива, които са в пряка конкуренция с Helium, който е на върха на феномена 5G. И като се има предвид нейната децентрализирана природа, тази технология може да се разгърне дори по-бързо, отколкото някога традиционните интернет доставчици биха могли. По този начин изглежда, че тези субекти хеджират своите залози, очаквайки голям успех от компанията – майка. И сега, приобщаването на FreedomFi, от нейна страна, само ще засили събитията.
Без много финансови подробности, Nova Labs обявява днес придобиването на специализираната в създаването на софтуер за децентрализирана свързаност структура. През март организацията събра $9,5 милиона от големи фирми като Qualcomm и Samsung. Като част от сделката корпорацията – създател на Helium, ще погълне всичките 30 служители на FreedomFi.
Новината е огромна, като се има предвид скорошното навлизане на Nova Labs в 5G. През септември 2021 г. дружеството обяви и пусна най-новите телекомуникациоонни услуги, съвместими с горещите точки на HNT. За разлика от традиционните интернет доставчици, които изграждат много скъпи кули, за да приспособят собствените си централизирани 5G мрежи, веригата на Helium се изгражда сама. Това е изключително рентабилно и мобилизира самите потребители, правейки екосистемата на проекта много по-бързо развиваща се от тази на ISP.
Прочетете още: „Helium се издига с новите 5G Hotspots“
Въпреки че Nova Labs е работила и преди с FreedomFi по повод предоставяне на услугите на горещите точки, разполагането на цялата вливаща се организация под нейния чадър ще я обслужва още по-добре, внасяйки експертния опит на приобщените разработчици на пълно работно време.
Погълнатата структура също е пионер в собствената си програма „захранвана от FreedomFi“, като работи с доставчици на хардуер, за да направи технологията си по-достъпна. Разбира се, логично е компанията над HNT да надгради тази инфраструктура за своето разширяване.