През 2020 г. се случи нов крипто бум, надхвърлящ мащаба на криптовалутния хайп от 2017 г. Това събитие не само привлече огромен поток от инвеститори, но и разкри очевидните проблеми на сегашните блокчейни, което накара разработчиците да търсят нови решения.
От друга страна, недобросъвестни създатели, които просто пускат клонинги на успешни проекти, за да присвоят средствата на лековерни потребители, също се възползваха от ситуацията. Ето защо към изучаването на нови крипто монети трябва да се подхожда с особено внимание. Избрахме проекти, заслужаващи внимание и представяме списък с най-перспективните криптовалути, създадени през 2021 година.
Polygon (MATIC)
Polygon предоставя протокол и рамки за изграждане на мрежи от Ethereum-съвместими блокчейни. Наричат криптовалутата интернет на блокчейните. Целта й е да премахне мащабируемостта, ниската честотна лента и скъпите транзакции на Етериум платформата, използвайки сайдчейн*.
Polygon всъщност се появява от ребрандирането на Matic Network, която бе основана през февруари 2021 г. Актуализираната платформа позволява разгръщане на предварително инсталирани блок-вериги с едно кликване и поддържа модулност, което прави блокчейните автономни и съвместими с Етериум.
Решението Polygon вече се използва от добре познати платформи като NFT пазара Aavegotchi и протоколът за децентрализирано кредитиране Easyfi.
Базиран на ERC-20, MATIC токенът се използва за плащане на транзакции в мрежата Polygon, за стейкинг, който гарантира сигурността на платформата, както и за разплащания между потребителите. Разработчиците на приложения също могат да използват MATIC и за да плащат за своите стоки и услуги.
Persistence (XPRT)
Блокчейн платформа за създаване на следващо поколение финансови продукти. Продуктите на Persistence съчетават добродетелите на централизираните и децентрализираните решения. Потребителите на платформата могат да токенизират реални активи като нефт или злато и да предоставят като заем своите цифрови пари.
Компаниите могат да получат финансиране в стабилни монети на изгодни цени и чрез опростена процедура. Разработчиците на Persistence създадоха екосистема от финансови продукти:
- Comdex е децентрализирана платформа за търговия с токенизирани активи от реалния свят, която опростява процеса на подписване на договори и сключване на сделки между инвеститори и компании.
- pStake е платформа за стейкинг (залагане) на XPRT криптовалута. Притежателите могат да заложат своите активи и да спечелят по-висока възвръщаемост.
- PLEND е децентрализирано приложение (DApp) за кредитиране на стабилни монети.
- Asset Mantle е платформа с Persistence пакет за разработка на софтуер (SDK) , където потребителите могат да издават NFT токени и да прехвърлят собствеността върху тях.
Проектът Persistence е вече подкрепен от големите рискови фондове: Terra, LuneX, Interchain, AU21 Capital, Woodstock, Incrypt и други.
Clover (CRV)
Амбициозен проект, насочен към създаване на междусистемна оперативна съвместимост в екосистемата DeFi. Използвайки решението Clover, потребителите могат едновременно да се свързват с различни блокчейн мрежи като Ethereum, Polkadot, Avalanche, Binance Smart Chain и други, както и DApps, базирани на Web3js и Polkadotjs.
Притежателите могат да използват свой собствен CLV токен на два блокчейна: Clover и Polkadot. Съвместимостта с различни вериги се осигурява от SPV моделирането, благодарение на механизма за доказателство за включване на Merkle.
Polkadot – новият интернет на блокчейни
Стратегическите партньори на Clover включват такива видни проекти за крипто индустрията като The Graph, Chainlink, Polygon, Litentry, Easyfi, Bella, Ankr, Dodo и други.
Flow (FLOW)
Нова криптовалута, която бе пусната в края на януари 2021 г. Въпреки факта, че FLOW търгува по-малко от пет месеца, тя се превърна в една от най-бързо растящите криптовалути и нейната рентабилност (ROI) надхвърли 32 500% за най-ранните инвеститори. За да извърви целият този път на цената на Биткойн и е трябвало няколко години.
Разработчиците на Flow успяха да увеличат производителността на блокчейна, без да прибягват до шардинг, разделяйки ролите на валидатора на:
- Колекторни възли за подобряване на ефективността на мрежата;
- Изпълнителни възли за подобряване на мащабируемостта и скоростта;
- Проверяващи възли за осигуряване на поверителност;
- Консенсусни възли за осигуряване на децентрализация.
Решението Flow се използва от големите играчи не само на крипто пазара, но и в традиционния сектор: CryptoKitties, Binance, NBA, NBA Top Shot, Samsung, Circle, Ubisoft, UFC, BisonTrails и други видни компании.
Chia (XCH)
Chia привлече вниманието на крипто общността с нестандартния си подход към копаенето. Вместо графична карта и специален хардуер (ASIC), тя използва свободното място на компютърния хард диск, за да копае XCH крипто монета.
Това решава проблема с високите енергийни разходи, да не говорим за факта, че твърдите дискове са по-евтини от майнинговото оборудване и видеокартите. Процесът на копаене на Chia (XCH) се нарича plotting.
Мрежата е изградена на базата на актуализирания алгоритъм Proof of Space. Mainnet Chia стартира през февруари 2021 г. В основата на блокчейна стои интелигентна платформа, разработена от създателя на BitTorrent Брам Коен.
Криптовалутата стана толкова популярна, че доведе до недостиг на хард дискове, HDD и SSD, а сложността на мрежата нараства със 7% всеки ден, което е невиждано за крипто индустрията преди.
SafePal (SFP)
SFP е токен, създаден върху блокчейна Binance Smart Chain (BEP-20) от един от най-известните производители на хардуерни портфейли в света. Притежателите на SFP могат да гласуват за добавяне на DApps и да участват в различни събития и airdrop-ове като WHO (Wallet Holder Offering).
Какво означава AirDrop в крипто индустрията и можем ли да спечелим от него
Партньорите на Safepal включват големи централизирани крипто борси и DeFi платформи. SFP е крипто актив с перспектива, едно от предимствата на който е подкрепата на голяма общност от крипто ентусиасти.
Обещаващите криптовалути на 2021 г. – прогнози и перспективи
Новите проекти са насочени към решаване на текущите проблеми на криптовалутната индустрия: бавни и скъпи транзакции, слабости в използваемостта на платформите, липса на мащабируемост и ниска честотна лента. Технологиите, вградени в биткойн и етериум, са малко остарели, но те се поддържат от огромна общност.
Обещаващите, нови криптовалути на 2021 г. са десетки и стотици пъти по-продуктивни, но все още нямат толкова голяма и сплотена общност. От друга страна, благодарение на този факт, те са толкова перспективни и имат висок потенциал за растеж в бъдеще.
В кои криптовалути си струва да се инвестира до края на 2021г.
По отношение на инвестициите е добре да инвестирате в по-надеждни, доказани криптовалути, които са получили подкрепата на общността и имат богат опит. Топ 10 на най-добрите криптовалути за инвестиране през 2021 г .:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Binance Coin (BNB)
- Polkadot(DOT)
- Uniswap (UNI)
- Litecoin (LTC)
- Cardano (ADA)
- Chainlink (LINK);
- Solana (SOL);
- Elrond (EGLD)
Друга криптовалута, която може да бъде включена в този списък, е Ripple (XRP). Тя има потенциал и може да се състои IPO в бъдеще веднага щом приключи съдебният спор с Американската комисия по ценни книжа и борси (SEC).
Прочетете още: “Топ 10 криптовалути по капитализация за 2021 година”
ВАЖНО!! Инвестициите са свързани с висок риск от загуба на средства. Инвестирайте само частта, която не се страхувате да загубите. В никакъв случай не инвестирайте целия си капитал и още повече заемни средства.
*Сайдчейн (Sidechain) е независим блокчейн, който може да взаимодейства с основния блокчейн и да обменя данни с него.