На пресконференция говорителят на Международния валутен фонд (МВФ) Джери Райс съобщи, че решението на Ел Салвадор да признае първата криптовалута като законно платежно средство може да породи редица рискове и регулаторни проблеми.
„Приемането на биткойн като законно платежно средство повдига редица макроикономически, финансови и правни въпроси, които изискват внимателен анализ, така че следим отблизо развитието и продължаваме нашите консултации с властите на [Ел Салвадор]“, каза Райс.
Според него крипто активите могат да представляват значителни рискове, така че ефективната регулаторна политика играе важна роля при работата с тях. Длъжностното лице отбеляза, че МВФ “работи в тясно сътрудничество” с други организации, участващи в изследването на цифровите валути.
Райс добави, че на 10 юни специалистите на валутния фонд са провели виртуална среща с президента на Салвадор Найиб Букеле. Те са обсъдили потенциална програма за кредитиране и „политики за укрепване на икономическото управление“.
На 9 юни 2021 г. Законодателното събрание на Салвадор прие закон, признаващ първата криптовалута като официално платежно средство в страната наравно с щатския долар.
Прочетете още: “Ел Салвадор – първата страна в света, която ще приеме биткойн като законно платежно средство”
Президентът Букеле възложи на държавната енергийна компания LaGeo да изготви план за създаване на бизнеси за добив на биткойн. Според него, добивният хъб ще бъде проектиран около нов геотермален кладенец с мощност 95 MW.
Някои експерти смятат, че приемането на биткойн от Салвадор може да застраши споразумението между държавата и МВФ.