Представители на Международния валутен фонд (МВФ) посочиха заплахите, породени от признаването на цифровите активи като законно платежно средство.
Международният валутен фонд посочи заплахите, породени от приемането на децентрализирани криптовалути (като биткойн) за национални валути.
В съвместно писмо от финансовия съветник и директор на маркетинга на МВФ Тобиас Адриан и генералния съветник и директор на правния отдел Рода Уикс-Браун се казва, че криптовалутите могат да се превърнат в популярен метод за плащане в страни с висока инфлация и недостъпни банкови услуги.
Според Адриан и Браун страните, в които криптовалутите имат статут на национална валута или законно платежно средство, могат да получат вътрешни променливи цени, както и неспособността да се борят с прането на пари и финансирането на тероризма. Представителите на МВФ, наред с други неща, припомниха екологичните проблеми, които носи добивът на цифрови активи.
През юни тази година Ел Салвадор стана първата държава в света, която легализира циркулацията на биткойн на държавно ниво и го дари със статут на официално платежно средство, наравно с щатския долар.
Прочетете още: “Ел Салвадор – първата страна в света, която ще приеме биткойн като законно платежно средство”
Според закона, приет от парламента на Салвадор, цените в страната могат да се определят в биткойни, а данъците могат да се плащат и в крипто. Обмяната на BTC за USD, също призната валутата в републиката, няма да се облага с данък върху капиталовата печалба, а първата криптовалута ще се обменя по пазарни курсове.
Законът за признаване на цифровото злато като законно платежно средство ще влезе в сила в Салвадор на 7 септември. Всеки жител на страната ще може да получи $ 30 в биткойни след инсталиране на крипто портфейла Chivo, разработен от правителството на страната.
В Ел Салвадор дават по 30 долара в биткойн на всеки възрастен гражданин
Последвайте ни в нашия Telegram канал: Крипто новини и политика – за да не изпуснете нищо важно от света на крипто индустрията.