Криптоматите са популярен начин за закупуване и изплащане на цифрови активи. С тяхна помощ можем да заобиколим банковата система. В началото на 2021 г. общият им брой по света е около 24 068, като всеки ден се инсталират около 50 нови машини. Това показва, че секторът се развива и расте стабилно. В тази статия ще обясним защо банкоматите за криптовалути стават все по- популярни и как работят.
Какво е криптомат
Това е устройство, което прави възможно закупуването или изплащането на криптовалути. Такъв вид криптомати съществуват както за биткойн, така и за останалите алткойни. Разликата от традиционните банкомати е, че не е необходимо да използваме банкова карта, вместо това се използва крипто портфейл, към който активите се кредитират или дебитират.
Това е доста удобен начин за закупуване на монети с пари в брой. Този метод е удобен за потребителите, които нямат постоянна връзка с високоскоростен интернет.
Развитие на сектора
Първият банкомат за криптовалута е инсталиран в Канада през 2013 г. Той е бил поставен в едно от популярните кафенета в центъра на Ванкувър. Оттогава секторът нараства стабилно. С увеличаване на доверието в цифровите активи нараства и търсенето. Повечето от криптоматите се намират в САЩ, Канада и Обединеното кралство. Търсенето на услугата на пазарите в Латинска Америка, Азия и Австралия също се разраства бързо. В момента има такива инсталирани устройства в над 70 държави.
Регулиране на банкоматите за криптовалута
Криптоматите предоставят възможност за закупуване на цифрови активи с пари в брой, което означава, че те трябва да бъдат регулирани. Ето защо в страни, където криптовалутите са разрешени, собствениците на тези машини трябва да спазват законите за пране на пари. Например в Съединените щати притежателите им имат същите отговорности като банките с техните банкомати. Те трябва да бъдат лицензирани от държавата и трябва да бъдат регистрирани във Федералната мрежа за борба с финансовите престъпления.
В редица страни обаче криптоматите са противоречиви. Те не са забранени, но регулаторите непрекъснато извършват различни проверки и ако нещо не им подхожда, може да се стигне дотам, че собственикът може да бъде арестуван. Често притежателите на тези банкомати променят своята юрисдикция. Въпреки това, дори в държави, където крипто монетите са легални, крипто устройствата не се справят толкова добре. Това се дължи на опасенията на властите, че дигиталните активи могат да бъдат използвани от измамници за пране на пари.
Прочетете още: “Какво се случва с пазара на криптовалути в ЕС. Регулации и правила”
Как работят криптоматите
Преди да започнем работа с тях, трябва да ги намерим. Това не е трудно да се направи. Има редица специализирани услуги, които показват най-близкия криптомат на картата. Най-популярната сред тях е Coin ATM Radar. След като намерим крипто банкомата, си струва да разберем какви функции предоставя. Това трябва да се направи поради факта, че не всички са многофункционални. Някои от тях предоставят услуги само за покупка на актив, а други за продажба и осребряване.
Всичко останало е лесно, както в традиционните банкомати:
- Избираме елемента “Продавам” или “Купувам”;
- След това трябва да сканираме QR кода на портфейла си. Той може да бъде както в приложението, така и предварително отпечатан. Също така потребителят може да го въведе ръчно, но тук трябва да внимаваме. Ако поне един знак е сбъркан, ще бъде невъзможно да се отменим операцията;
- Задължително трябва да сме видяли какъв е курсът и комисионната;
- Депозираме парите в брой при покупка или изтегляме криптото с помощта на QR кода;
- Потвърждаваме операцията и изчакваме края на транзакцията;
В повечето случаи криптоматите не приемат банкови карти, а работят само с пари в брой. Това се прави, за да се избегне анулиране на транзакцията, което предоставят от банките.
Плюсове и минуси на криптоматите
Плюсове:
- Обикновено е възможно да закупим крипто монета с банкомат по-бързо, отколкото на борсата, където ще е необходимо да преминем проверка и да предоставим пълен пакет документи. Проверката за използване на криптомати, в случаите, когато е необходима, отнема само няколко минути.
- Можем да закупим цифров актив, използвайки пари в брой.
- Това често е най-удобният вариант за закупуване или осребряване на криптовалута за хора, които нямат достъп до банковата система.
Минуси
- Обменният курс и комисионните не са толкова изгодни, колкото на крипто борсите.
- Те се намират обикновено само в големите градове.
- За напреднал инвеститор, който не се страхува да използва банкови сметки и карти за закупуване или изплащане на дигитални активи, криптоматите не са особено необходими. Главно заради високите комисионни и разликата в курса.
Заключение
Както можем да видим от тази статия, използването на банкомати с криптовалута не е толкова трудно и понякога е полезно. Въпреки това, ако не искаме да преплащаме комисионната, тогава е по-добре да използваме обичайните борси или обменници.