“Крипто кит” – по-опитните в тази индустрия са срещали вече стотици пъти този термин, докато новодошлите тепърва ще се запознаят с неговото значение и влиянието му на пазара.
Кит във финансовите среди обикновено наричаме голям инвеститор с огромно количество капитал– долари, биткойни или други криптовалути. Често това понятие се отнася за инвестиционни фондове, банки и други такива големи корпорации.
Защо използваме термина крипто кит
Първата аналогия, която правим е с размера и теглото – китовете са големи, а притежателите на голям брой криптовалути също са „големи“. Другата е, че когато морският бозайник излезе изпод водата и се гмурка отново, от него произлизат вълни, които засягат други морски обекти или същества. Същото е и на финансовия пазар, ако кит продаде всичките си спестявания, това несъмнено ще се отрази на цената на този актив и ще засегне другите инвеститори.
Нека обясним с пример:
Да кажем, че пазарната цена на биткойн е $ 40 000. Нашият кит разполага със 100 000 BTC, което по отношение на фиатните пари ще възлезе на $ 4 млрд. Сумата не е малка, дори за BTC, който има капитализация от около 750 млрд. долара. Нашият крипто кит създава поръчка за продажба с цялата сума на актива, като тогава има два възможни сценария за развитие на събитията:
- Ако има друг кит на борсата, той може да изкупи цялата партида и тогава въздействието върху пазара ще бъде минимално. Това ще бъде най-благоприятният резултат.
- Другият вариант, когато няма желаещ да купи този дял, обаче е много по-драматичен и може да предизвика много вълнения на пазара.
Както вече сме изчислили, за да придобием целия актив, ще ни трябват 4 милиарда долара – сума, която не е достъпна за всички. Минимален брой участници на пазара могат да си позволят да дадат такава сума за актива. Тази поръчка за продажба обаче се показва в книгата с поръчки, която е достъпна за всеки потребител на борсата. Виждайки я, малките притежатели на актива започват да продават, поддавайки се на емоциите си и страха от падане на стойността, като това става на по-ниска цена от поръчката на кита. Други дребни инвеститори също хващат вълната и започват да продават. Цената започва да пропада. Появяват се серия от ликвидации за онези участници на пазара, които нямат силен депозит и достатъчно обезпечение за позициите си. След тях тези, които искат да запазят поне малка печалба също се отървават от актива . Стигаме до капитулиране и на големи играчи. Получаваме верижна реакция, при която всеки започва да продава, защото някой е започнал да продава преди него. Целият този процес се нарича “спирала на продажбите” и може да свали цената на даден актив за броени часове.
Крипто китовете и OTC платформите
Като правило, ако голям притежател на актив иска да се отърве от него или, напротив, иска да го придобие, тогава той използва OTC платформи (Извънборсова търговия). Тези платформи са създадени само за да могат големите инвеститори да купуват или продават необходимите активи, а информацията да е скрита от другите участници на пазара.
Но защо китовете да предпочитат да използват OTC платформи?
Вече разбрахме, че ако голям инвеститор иска да закупи актив, сумата ще бъде голяма, така че е малко вероятно някой да задоволи търсенето му с една партида( освен, ако не е също крипто кит). Следователно инвеститорът трябва да закупи необходимия размер на актива на части, но по този начин той може сам да повиши цената за него, тъй като предлагането на пазара ще падне, докато търсенето ще остане на същото ниво. Това определено не е най-добрият вариант за него.
От друга страна, когато се продава голямо количество, може да възникне ситуацията, която описахме по-горе – спирала на продажбите, което също е лош вариант за крипто кита.
Така в първия случай той може да похарчи повече пари от първоначално планираното, а във втория може да продаде актива по-евтино, отколкото би могъл чрез OTC платформите.
Колко голямо може да е влиянието на един крипто кит на пазара
Съдейки по общата нестабилност на крипто пазара, мнозина вярват, че китовете оказват голямо въздействие. Елементарен пример е съобщение, че голямо количество BTC е депозирано или изтеглено на някаква борса, което веднага се разглежда от участниците на пазара като бичи или мечи сигнал, последващ определени действия.
Сега нека разгледаме една добре позната китова стратегия, за която крипто общността отдавна знае:
- Голям инвеститор въвежда голямо количество актив на фондовата борса, което предизвиква определени предположения от някои участници на пазара. След това се създава поръчка за продажба на цялата сума на този актив и също се задава параметър, който позволява той да се осребри. Цената е определена малко под пазарната, за да покаже „сериозно отношение“ към пазара.
- Подобно на всички други поръчки, тази също попада в книгата с поръчки, където другите участници я виждат. Търговците и инвеститорите разбират, че ако тя бъде изкупена, това почти сигурно ще повлияе на цената за по-лошо, тоест ще започне голяма продажба.
- Борсовите търговци започват да занижават стойността и да продават активи. Може да изглежда, че това е малко вероятно да повлияе на пазара, но има много такива трейдъри. По този начин паническата разпродажба води до спад в цената.
- И тук китът започва да изкупува малки поръчки на намалената цена. Веднага щом той натрупа определена сума от актива или приключи предлагането на занижена стойност, голямата поръчка се изтрива и курсът се стабилизира.
Тази стратегия включва игра с човешкия фактор, тъй като никой участник на пазара не би искал да затвори на загуба. Единственият й проблем е, че на пазара никога няма само един крипто кит. Тоест поръчката с голямото количество активи може да бъде изкупена от друг голям инвеститор, което ще донесе загуби на първия.
Има много и различни теории, които са свързани с крипто китовете. Те активно се обсъждат в мрежата, особено когато участниците са ликвидирали позициите си. Разбира се, за загубата на парите винаги е виновен лошият крипто кит, а не 100-кратният ливъридж.
Прочетете още как крипто „китовете“ се възползваха от спада до 30 000 долара, за да закупят биткойн – в статията ни ТУК.