Блокчейн индустрията е пълна с големи имена. Конкуренцията на монети допринася за по-нататъшното развитие на технологиите. С такава широка гама от блок-мрежи софтуерните инженери и крайните потребители са малко объркани.
Понякога програмистите трябва да направят труден избор, когато е необходимо да създадат dApps или просто да пратят токени на свои колеги. Ако се сблъсквате с подобна трудност, по-долу ще намерите описание на най-добрите блокчейн вериги и специален списък, в който описваме най-добрите технологии по отношение на скоростта на транзакциите, резултатите и разходите.
Tezos
Обща информация:
- – транзакции в секунда: 50;
- – комисионна: $0.00232;
- – време за приключване на сделката: 30 минути;
- – Доказателство за стейкинг: LPoS:
Платформата на Tezos бе пусната през 2014 г. от семейство Брайтман. Тя използва LPoS механизъм, при който съществуват нодове, създаващи нови блокове. Тъй като е по-екологичен, този модел показва по-добра производителност, когато става въпрос за скорост на транзакциите и мащабируемостта. Докато BTC и ETH е малко вероятно да поддържат до 15 TPS (15 обменни операции в секунда), XTZ блокчейна може да достави до 50 TPS, което изглежда революционно в сравнение с основните конкуренти. Таксите за сделки също са скромни, тъй като ще трябва да платите средно $0,00232 за транзакция. Разбира се, това не е най-ниската тарифа, сравнявайки я с другите модерни блокчейн системи, но определено е приемлива.
Tezos се управлява от общността, което означава, че всички предложения за надграждане на мрежата трябва първо да бъдат гласувани от нея. Този модел помага да се избегнат определени грешки. Основната система на разпределената книга стартира през 2018 г. Към края на 2021 г. има над 400 нодове, потвърждаващи транзакциите в мрежата.
Прочетете още: “Какво представлява блокчейн оракулът и как работи“
Binance Smart Chain
Обща информация:
- – транзакции в секунда: 62;
- – такса за транзакция: $0,01;
- – завършване на транзакция: 1 минута 15 секунди;
- – доказателство за стейкинг: Proof of Stake Authority (PoSA).
Binance Smart Chain е опит на най-популярната крипто борса да създаде блокчейн мрежа за различни цели. BSC стартира през 2020 г. Това е платформа за смарт контракти, която имитира функционалността на Ethereum и EOS.
Това не е първият път, когато криптообменът стартира собствена мрежа. Предишната се казваше Binance Chain. Ако се вярва на официалните изявления, на нея се избягва добавянето на интелигентни договори, за да се предотврати влошаването на ефективността и скоростта на системата. Затова разработчиците на компанията намират решение в създаването на паралелна верига за хостване на функции за умни договори – Binance Smart Chain.
BSC не е нов блокчейн. За да го изгради, екипът го взаимства от Go Ethereum като основа и добавя някои надстройки, за да го разграничи от блокчейна на втората по големина криптовалута. Той внедрява механизма за консенсус PoSA, който позволява на администрацията да контролира цялата мрежа. Въпреки че този подход намалява нивото на децентрализация до минимум, той позволява на системата да демонстрира по-висока скорост и да минимизира транзакционните разходи.
Cardano
Обща информация:
- – транзакции в секунда: 1000;
- – комисионна: $0,02;
- – завършване на транзакция: 2 минути;
- – доказателство за стейкинг: Ouroboros Proof of Stake (OPoS).
Тази публична блокчейн платформа стартира през 2015 г. от бившия програмист на ETH Чарлз Хоскинсън. Отворената и децентрализирана мрежа използва протокола OPoS, който, според нейния основател, насърчава по-висока скорост и мащабируемост, като същевременно консумира по-малко енергия. Фондация Cardano, регистрирана в Цуг, Швейцария, наблюдава и управлява развитието.
Проектът е двуслоен блокчейн. Токенът ADA е част от слоя за сетълмент, който играе същата роля както и BTC за биткойн блокчейна. Има и изчислителен слой, който е подобен на мрежовия слой на Етериум и отговаря за интелигентните договори, които ще се изпълняват.
Мрежата представи и Plutus, специален компютърен език за писане на смарт контракти. Едни от тях на име Marlowe, пък позволяват и на непрограмистите да изграждат свои умни контракти в тази блокчейн платформа.
Благодарение на Ouroboros PoS, технологията Cardano успешно се конкурира с други PoW и PoSD мрежи като биткойн, етериум, EOS, Tezos и други по отношение на скорост, мащабируемост и такси. Блокчейнът може да обработва до 1000 транзакции в секунда срещу такса от $0,02 всяка. Времето за завършване на сделката е само две минути.
Tron
Обща информация:
- – транзакции в секунда: 2000;
- – такса за транзакция: 0%;
- – завършване на транзакция: 1 минута;
- – доказателство за стейкинг: (DPoS).
За разлика от много други подобни блок-мрежи, Tron използва 3 слоя, за да осигури по-висока скорост и мащабируемост.
- Основният слой, част от блокчейн екосистемата, е проектиран да изчислява инструкции и да ги изпраща до виртуалната машина Tron. Слоят също така изпълнява логиката на тези инструкции.
- Вторият е отговорен за създаването на портфейла и приложенията и позволява на софтуерните инженери да взаимодействат със системата.
- Третото ниво е за сегментиране на съхранените данни.
Блокчейнът е базиран на DPoS. Мрежата се контролира от 27 супер-представители (нодове), които проверяват всички транзакции и отговарят за поддържането на историята на системата.
За разлика от други мрежи, Tron избира тези 27 супер-представители на всеки 6 часа. Те събират нови TRX токени като награда за нови блокове.
Благодарение на всички тези иновативни решения, системата произвежда 2000 транзакции в секунда с време за изпълнение от 1 минута.
Stellar
Обща информация:
- – транзакции в секунда: 2000;
- – такса за транзакция: $0,000004;
- – завършване на транзакция: 4 секунди;
- – доказателство за собственост: (FBA).
Stellar се отличава от другите мрежи с уникалния си консенсусен механизъм. Докато повечето съвременни разпределени регистри използват PoW или DPoS, мрежата се основава на Федеративното византийско споразумение (FBA)
Този блокчейн използва концепцията за кворум и кворум на парче. Един нод може да участва в кворумна секция, която може да съдържа повече от един нод. Всички те отговарят за проверката на транзакциите. Те са взаимозависими.
Екосистемата Stellar предлага специална децентрализирана борса, където потребителите могат да променят активите си наведнъж (не е нужно да посещават централизирана борса, за да го направят).
Използвайки този уникален подход, блокчейн екипът на мрежата успя да постигне доста висока производителност на транзакции до 2000 TPS. Що се отнася до таксите за сделки, Stellar е една от най-лоялните системи с такса от $0,000004. Времето за завършване на обменна операция в тази верига е 4 секунди, което изглежда много впечатляващо, макар и да не най-добрият резултат в индустрията.