Засега дори самият Виталик Бутерин изглежда не знае точната дата. Въпреки това така наречената планова карта за актуализации вече е известна и надстройките в мрежата бавно потвърждават тяхното изпълнение.
Какво е Ethereum 2.0
Ethereum 2.0 е голямо надграждане на мрежата Етериум с цел да я направи мащабируема, сигурна и устойчива. Обновленията се планират да бъдат приложени на четири етапа. Стартирането на нулевия етап се състоя през декември 2020 г.
Децентрализираната инфраструктура Lido събра 2 млн. долара за развитие на Ethereum 2.0
Като част от актуализацията, основна промяна ще дойде при преминаването от консенсуса за Proof-of-Work (PoW) към консенсуса за Proof-of-Stake (PoS). След прехода вече няма да са необходими миньори за поддържане на мрежата. Работоспособността на блокчейна ще бъде осигурена от притежателите на монети, които получават награда за това. Този метод се нарича стейкинг.
Нулевата фаза или Beacon Chain стана тест за да се провери алгоритъма Proof-of-Stake и да се пусне стейкинг функцията.
Стартирането на останалите 3 фази е планирано за 2021 г., но все още не е известно дали ще бъде възможно да се изпълнят всички планове навреме.
Хард форкове в мрежата
Първият хард форк в мрежата се състоя през февруари 2021 г. и носеше тестовото име HF1. Към мрежата бе добавена поддръжка за “леки клиенти”, които могат да работят на смартфони и браузъри.
Хард форкът Berlin се състоя на 15 април 2021 година. Актуализацията включи четири предложения за подобряване на текущата мрежа Ethereum и намаляване на таксите.
EIP-2565 алгоритмично намалява таксите за транзакции, EIP-2718 ви позволява да комбинирате множество видове транзакции, а EIP-2929 ускорява времето за обработката им, като ограничава потенциала за атаки за отказ на услуга, като увеличава цената на таксите. Това увеличение ще бъде частично компенсирано от предложението EIP-2930, което поддържа нов тип платежни операции.
Хард форкът London е планиран за юли 2021 г., който напълно ще промени алгоритъма за таксуване на транзакции в мрежата. Той ще включва предложение за подобряване на EIP-1559, което включва изгаряне на част от таксите на миньорите. Основната цел на това предложение за подобрение е да направи ценообразуването на “газ” по-предсказуемо.
Въпреки че хард форковете Берлин и Лондон се провеждат в Етериум блокчейна, целта им е да доближат основната мрежа до прехода.
Първият пълноправен хард форк на Eth 2.0, Altair, е планиран да стартира едновременно с хард форка London . Целта на едновременното стартиране е да позволи на валидаторите да актуализират софтуера си Ethereum и Eth 2.0 наведнъж.
Актуализацията на Altair ще повиши залога върху отговорностите на валидатора и ще коригира малкия дисбаланс в разпределението на наградите. Разработчиците също потвърдиха създаването на “комитети за синхронизиране” на валидатори чрез хард форк.
Проблем с Eth 2.0 надстройката
В края на април 2021 г. Ethereum 2.0 за първи път се натъкна на сериозен проблем – десинхронизация на блокчейн. Един от 4-те основни клиенти на мрежата, Prysm, имаше грешка и приблизително 70% от валидаторите на мрежата не успяха да създадат блокове.
Prysmatic Labs, екипът за разработка на Prysm, написа в Twitter, че в резултат на инцидента са загубени общо около 15 ETH.
Общата стойност на Eth 2.0 надхвърли $ 8 милиарда
В доларово изражение общата стойност на Eth 2.0 надхвърли $ 8 милиарда в началото на април. Това превърна мрежата в петата по големина от типа Proof Of Stake (PoS).
За около четири месеца тя се превърна в сериозен конкурент на други по-утвърдени и дългогодишни PoS мрежи като Tezos и Cardano. Въпреки това, една важна разлика между Ethereum 2.0 и другите подобни мрежи е, че по-голямата част от ETH не се използва за стейкинг.
Към април само около 3% от доставката на етер е блокиран в новата актуализация , в сравнение с други PoS протоколи, които се гордеят с почти 80% от заложените монети.