Облигациите като клас активи
По правило тези, които вече не са доволни от редовен депозит в банка, започват да се интересуват от нови възможности за инвестиране и почти винаги изборът им пада върху облигации. Те имат много имена: облигации, държавни облигации, еврооблигации. Същността обаче е еднаква за всички. Бившите вложители са привлечени от тази конкретна опция за инвестиция, защото се счита за защитен тип активи. По същество облигациите са консервативна инвестиция, така че имат голямо търсене. Това не е криптовалута или акции, които могат да спаднат с 20% -50% за един час. Сега нека разгледаме как точно работи всичко.
Определение
Облигацията е дългова книга, която може да бъде издадена както от държавата, така и от частна компания. Този документ казва, че емитентът е взел назаем определена сума от заемодателя (тоест от вас). След периода от време, посочен в свидетелството, първият трябва да върне номиналната стойност на дълговата ценна книга на втория, както и премия за използването на средствата, която се нарича купонна доходност. Следователно облигациите се сравняват с депозитите – принципът на действие е почти идентичен.
Пример за връзка в обикновения живот е даването на пари на заем срещу разписка и малка награда. Да приемем, че вашият приятел няма достатъчно 20 000 лв, за да си купи кола. Той ви иска заем, но няма да може да го върне по-рано от една година. За това той се задължава да ви плати премия от 1000 лв. Пишете разписка и година по-късно получавате 21 000 лв – пример за облигации в ежедневието.
Премия към облигациите – купонна доходност
Интересна е историята с плащанията по облигации – защо се нарича купонна доходност? Факт е, че когато те се появили за пръв път, а това е 18-ти век, са били в ръцете на притежателите под формата на хартия. В момента, в който притежателят получи премия за предоставяне на средства, хартиен купон бива откъснат от облигацията му, за да защити емитентите от множество плащания. Въпреки че този вид дългова книга сега често се представя по електронен път, терминът „купонна доходност“ е твърдо утвърден сред участниците на пазара.
Вероятно не сте забравили, че облигациите се считат за консервативен тип инвестиция, тъй като носят минимални рискове. Това е едновременно вярно и невярно, сега ще обясним защо: както вече разбрахме, облигациите могат да се издават не само от държавата, но и от частни компании. Колкото по-надежден е емитентът, толкова по-малка ще бъде купонната доходност върху тях и толкова по-вероятно е да се върнат средствата в срок. Ако издателят няма добър кредитен рейтинг, тогава лихвата по купона ще бъде по-висока, както и вероятността парите да не бъдат върнати навреме. Ето защо, ако ще купувате облигации на която и да е компания, първо проверете кредитния й рейтинг, за да не останете назад. Можете да разберете кредитния рейтинг на компания или щат в агенциите Standard & Poor’s, Moody’s и Fitch.
Видове облигации
Преди да инвестирате в облигации, струва си да разберете какви са те. Като начало те се разделят според периода на изплащане: краткосрочен – до 1 година, средносрочен – от 1 до 5 години, дългосрочен – от 5 години. Като правило, колкото по-дълъг е срокът на валидност на облигацията, толкова по-висока е доходността на купона по нея, тъй като не може дълго да се случи нещо с емитента и увеличеният интерес помага за привличането на инвеститори. Лихвеният процент може да бъде плаващ или фиксиран, а индексацията на лихвите също може да се извършва поради наличието на инфлация. Има облигации от следните видове:
- Държавни облигации – от името става ясно, че те се издават от държавата, за да попълнят хазната или да затворят бюджетни „дупки“. В този случай всички плащания ще се извършват от държавната хазна. Именно този тип облигации се считат за най-безопасните, тъй като плащанията по тях не се случват в изключително редки случаи: поради криза, неизпълнение и други икономически проблеми.
- Общински облигации – издателят на тези облигации може да бъде град, регион, село и т.н. – тоест общински обект. По отношение на надеждността тя малко изостава от държавните облигации, тъй като област или регион може да няма средства да плати навреме.
- Корпоративни облигации – емитентите на тези облигации могат да бъдат както частни, така и публични компании. В този случай трябва да обърнете внимание на кредитния рейтинг на компанията при закупуване на облигации.
- Чуждестранни облигации или еврооблигации – те се наричат така, не защото са емитирани от чуждестранни компании. Еврооблигациите могат да бъдат емитирани и от държавата за привличане на инвестиции в чуждестранна валута, така че тяхната номинална стойност и купонният доход се изчисляват в евро или долари.
Каква е разликата между облигациите и акциите
Тези, които за първи път са срещнали облигации, може да се чудят – каква е разликата между облигациите и акциите на компаниите? Акцията е ценна книга, която потвърждава правото ви на определен дял от собствеността на компанията. Докато облигацията е заем на същата компания. Освен това акциите са рисков актив, тъй като стойността им пряко зависи от дейността на компанията. Ако нещата се объркат, дейностите на компанията не се търсят, тогава нейните акции ще започнат да поевтиняват. И ако компанията се обяви в несъстоятелност, притежателите на облигации ще получат първите си средства обратно, но акционерите обикновено рискуват да останат без нищо.
Нека разгледаме някои от разликите между акциите и облигациите:
- В случай на придобиване на акции в дадено дружество, техният притежател получава статута на собственик на който и да е (в зависимост от броя на акциите) от неговия дял. Ако се купуват облигации, притежателят получава статут на кредитор.
- Никой не гарантира печалба на акционера. Може да не се изплащат дивиденти поради липсата на средства от компанията и стойността на акциите може да намалее. При закупуване на облигации, купонната доходност се договаря предварително, в повечето дългови ценни книжа.
- Въпреки това потенциалната възвръщаемост на акциите е много по-висока, отколкото на облигациите.
- Покупката на значителен пакет акции дава право на притежателя да участва в управлението на компанията. Ако кредиторът закупи всички облигации на дружеството, това няма да му даде право да участва в управлението му, освен в определени случаи.
- Акциите се купуват за неопределен период, докато облигациите имат ясно определена продължителност.
- Е, в крайна сметка акциите могат да се издават само от компании, а облигациите – от държавата, общинските съоръжения и компаниите.
Доходност от облигации
Доходността по облигациите се изчислява, както следва: добавят се номиналната цена на дълговата ценна книга и доходността на купона по време на нейното притежание. В САЩ държавните облигации са три вида, които се различават по стойност и период на държане:
- Съкровищни облигации. Те се издават за период от 10, 20 или 30 години, за да покрият бюджетния дефицит. Началната цена е $ 10 000, не може да бъде осребрена предварително и купонът се изплаща на всеки 6 месеца.
- Съкровищни бонове. Мини версията на предишната облигация има матуритет 3, 6 или 12 месеца, като стойността варира от $ 1000 до $ 5000. Не се изплаща купонен доход по облигациите, вместо това периодично се провежда търг за тяхната продажба.
- Касови бонове. Срок на валидност – от 1 до 10 години. Номинална стойност – от $ 5000, доходността от купони се изплаща на всеки шест месеца. Тези облигации могат да бъдат продадени и наследени.
Облигациите от корпорации могат да достигнат стойност от $ 1000. Стойността на облигацията, преди датата на изтичане, може да се промени, но не е критична. Средно това е + или – 5% за целия период на държането му. Доходността на държавни или общински облигации в САЩ е от 1,5% до 2,2% в зависимост от падежа. Доходността на корпоративните облигации в САЩ варира от 1% до 2,5%, в зависимост от матуритета и кредитния рейтинг на компанията.
Заключение
Облигациите са нискорисков финансов инструмент, който помага да се запазят средствата на инвеститорите по време на нестабилна икономическа ситуация, както и да се получи малък доход. Но, както при всяка инвестиция, все още има рискове. Например издателят може да изтегли дългова ценна книга по-рано от планираното и да върне нейната номинална стойност на заемодателя. В този случай заемодателят ще получи много скромна печалба. За сравнение обаче това не е голям риск при разглеждането на фондовия пазар.