В днешната статия ще ви обясним какво представляват сайдчейните, които в момента набират сериозна популярност, а и също ще разгледаме как работят те и какви функции изпълняват.
Дефиниция
Сайдчейнът е технология за мащабиране на блокчейн чрез създаване на паралелна система с двупосочно свързване към основната.
Главният проблем, който решава, е да увеличи скоростта на транзакциите и да намали тяхната цена за крипто активите на „родителската“ мрежа.
Основният недостатък на сайдчейните е намалената сигурност поради ограничената им децентрализация.
В момента те работят главно за две блокови вериги: Bitcoin и Ethereum.
Как работят сайдчейните
В рамките на няколко години след стартирането си, биткойн мрежата започна да достига своите граници на мащабируемост, като се появиха множество крипто проекти, които предлагат по-високи скорости и по-ниски такси за транзакции.
През 2014 г. разработчиците на Blockstream за първи път описват концепцията за сайдчейните (буквалният превод от английски е „странична верига“), които би позволило да заобиколят недостатъците на цифровото злато.
Те описаха идеята за създаване на отделен, допълнителен блокчейн, който в същото време ще има двупосочно свързване към „родителската“ мрежа с възможност за прехвърляне на активи.
Според първоначалната концепция, потребителят на основната блокова верига трябва първо да изпрати монети на изходящия адрес. Там те се блокират за кратък период от време за проверка, което е предназначено да елиминира възможността за двойно харчене.
След като трансферът бъде потвърден, токените се прехвърлят към страничната верига, където могат да се използват свободно. Ако желае, притежателят им може по подобен начин да ги върне в оригиналната система.
Днес технологията за сайдчейна се използва главно за биткойн и етериум, два от най-популярните проекти в крипто индустрията, които изпитват затруднения с честотната лента.
Какво представляват биткойн страничните вериги
Най-известната странична верига, базирана на биткойн до момента, е Liquid Network на Blockstream, изградена върху изходния код на проекта Elements. За създаването му беше използвана кодовата база на BTC, но в Liquid времето за изграждане на блок беше намалено от 10 минути на 1 чрез намаляване на децентрализацията.
В сайдчейна няма естествен актив. Вместо това той използва подобие на „опакован“ L-BTC токен, който се издава, когато биткойните се прехвърлят от „родния“ блокчейн към страничната верига. L-BTC е обезпечен с основната монета в съотношение 1:1. В допълнение, сайдчейнът от Blockstream има поверителни функции за транзакции.
В същото време Liquid не може да се нарече толкова децентрализирана мрежа, колкото тази първата криптовалута. Проектът се управлява от “федерация” – относително малка група от организации, разпределени по целия свят и независими една от друга.
Те гласуват за актуализации на протоколи, управляват нодове и така наречените „функционери“. Това са ключове за мултисиг портфейл, който изисква поне 11 от 15-те функционални ключа за валидиране на BTC сделка. Всеки от доверените членове на федерацията контролира един от ключовете.
Прочетете още: “Какво е Multisig портфейл – инструкции за употреба“
От 2022 г. страничната верига не е широко възприета на крипто пазара и работи по-скоро като частна блокова верига: институционални инвеститори, приложения и уолети я използват.
Малко количество стабилни монети Tether (USDT) са емитирани на системата Liquid. В началото на септември 2022 г. стана известно за плановете на Blockstream да стартира децентрализираната биткойн борса XDAX, чиито потребители ще могат да обменят активи, базирани на блокчейна.
Друг добре познат биткойн сайдчейн е Rootstock, който има вградена виртуална машина, която ни позволява да създаваме интелигентни договори. През август 2022 г. WakeUpLabs и Kilimo обявиха своите идеи за издаване на незаменими токени в мрежата.
Какви са характеристиките на сайдчейните за Ethereum
Проблемът с мащабирането е особено остър за блокчейн платформата Ethereum. Под една или друга форма редица крипто проекти предлагат своите решения. Едно от тях са сайдчейните.
Главната им разлика от етериум е възможността да използват различен алгоритъм за консенсус, като Byzantine Fault Tolerance, Proof-of-Authority или Delegated Proof-of-Stake (DPoS). В същото време по-разширените блокови параметри изискват намаляване на нивото на децентрализация чрез понижение на броя на пълните нодове. Това се отразява и на сигурността.
Важна характеристика на страничните вериги на основната мрежа е съвместимостта с виртуалната машина. Такива системи поддържат договори, написани на програмния език Solidity. Благодарение на това, приложенията за екосистемата на Ethereum могат лесно да бъдат внедрени в неговия сайдчейн.
Допълнителни данни
В момента има няколко странични вериги на етериум на крипто пазара. Една от тях е Polygon Proof of Stake (PoS), която е част от екосистемата Polygon.
Тя има честотна лента, която е многократно по-голяма от “родителската” мрежа. Програмистите оценяват скоростта на сайдчейна на 7000 Tx/s срещу 15 Tx/s за Ethereum. Родната криптовалута на Polygon PoS е MATIC.
Прехвърлянето на активи от ETH към Polygon PoS се извършва чрез “мост”, който блокира дигиталната валута и я освобождава в страничната верига. Механизмът „предаване“ е отговорен за това: за да се потвърди трансфера, е необходимо съгласието на две трети от валидаторите му.
Страничните вериги могат да бъдат разграничени сред тези на етериум. Това е многоверижна платформа за децентрализирани приложения, стартирана през 2017 г. на Loom Network, използвайки като базов слой EVM-съвместима мрежа, наречена Basechain, която работи на базата на алгоритъма DPoS. Настоящата дигитална монета на проекта е LOOM от стандарта ERC-20.
Също така в списъка влизат Skale и Gnosis Chain. Създателите на популярната блокчейн игра Axie Infinity разработват сайдчейна Ronin, свързан с Ethereum чрез кросчейн, който беше рестартиран през лятото на 2022 г. след масивен хак. Страничната верига се използва за транзакции на активи в играта, по-специално NFT, SLP и AXS токени.
Безопасност
Сайдчейните разчитат на собствената си система за сигурност. Ограничената децентрализация, необходима за по-голяма мащабируемост, прави валидаторите, миньорите и други ключови участници в страничната верига по-вероятно да бъдат блокирани. Точно това се случи с Ronin.
Тъй като всеки сайдчейн е независим, ако бъде хакнат или компрометиран, повредата остава и не засяга основната блокова верига. Ако тя е изложена на опасност, страничната верига ще продължи да работи, но връзката й с блокчейна ще бъде амортизирана.
Някои сайдчейни на биткойни работят по механизма на „съвместен майнинг“ – едновременното копаене на две отделни криптовалути на базата на един и същ консенсусен алгоритъм.