В днешната статия ще ви кажем какво представлява GameFi, а и също какви функции изпълнява тази индустрия. Нека започнем първо с дефиницията, а след това ще преминем към останалата част.
Дефиниция
GameFi – това са блокчейн проекти, които позволяват на потребителите да печелят пари чрез играене на игри. Моделът съчетава в себе си игрова механика, елементи на децентрализирано финансиране (DeFi), незаменими токени (NFT), а също и метавселени.
Според данните от 2021 г. токените на сегмента GameFi се оказват лидери в растежа, сред които са Gala Games (GALA), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) и Axie Infinity (AXS).
Кога се появи GameFi индустрията
Терминът GameFi беше споменат за първи път от основателя на проекта DeFi yEarn Finance Андре Кроне през 2020 г., но поддръжката на криптовалутите беше добавена към разработката на игри много преди това. През 2014 г. някои онлайн казина приемаха биткойн депозити.
Програмистите експериментираха, като интегрираха BTC със сървърите на Minecraft. На домейна на MinecraftCC играчите бяха възнаграждавани с цифрово злато за всяко действие: поставяне на блокове, убиване на чудовища, изграждане и много други. През 2016 г. програмата стана нестабилна и поддръжката за основната монета беше премахната, но сървърът все още е активен.
Приложението CryptoKitties, което стартира през 2017 г., беше една от първите популярни онлайн игри в Ethereum. В него всеки можеше да купува, отглежда и обменя дигитални котенца под формата на токени ERC-721.
Апликацията предизвика голям интерес сред потребителите: за по-малко от седмица след старта, крипто-котенцата представляваха повече от 11% от всички транзакции в мрежата. Играта многократно причиняваше претоварване на блокчейна.
От началото на 2020 г. секторът на GameFi започна да се развива изключително бързо. Появиха се голям брой игри, които използват токенизирани обекти. Това беше улеснено от нарастването на популярността на DeFi и NFT.
Какво прави гейминг финансирането по-различно от класическите видео игри
Класическият модел “плати за да играеш” (pay to play) задължава потребителят да плати за абонамент или лицензиран достъп, както и за атрибути, които оптимизират гейминг изживяването.
Тази категория видеоигри работи на централизирани сървъри на компании, занимаващи се с индустрията. Следователно покупките в играта и околната среда не могат да бъдат изцяло собственост на играча.
Например, той купува нова броня или оръжия, които подобряват представянето на неговия герой. Обикновено елементите са ограничени до конкретна платформа за игри или виртуална среда. Геймърът ги използва само там, където са закупени.
GameFi променя традиционната игрална сфера. Проектите съчетават бизнес с удоволствие – геймплей и монетизация, а блокчейнът дава на този модел децентрализация и прозрачност.
Прочетете още: “Блокчейн 101: Как той може да донесе приходи на геймърите
Концепцията включва поддържане на собственост върху цифрови елементи под формата на NFT. Данните за собственика на игровите артефакти са фиксирани в блокчейна. Информацията не може да бъде заменена или изтрита.
Освен това потребителите получават награди за участие в проектни токени. Всеки един геймър може да продава токенизирани възнаграждения, както и да ги обменя за други криптовалути или фиатни пари на пазарите.
Игровото финансиране предоставя голямо разнообразие от жанрове, от класическата лотария до сложни мултиплейър мултивселени. Компанията за разработка на блокчейн игри Gala Games има за цел да създаде съгласувана екосистема с единна икономика за различни гейминг жанрове в бъдеще.
Какъв блокчейн се използва за създаването на GameFi проекти
Първият GameFi е създаден на биткойн и етериум, но в момента те използват предимно по-евтини и по-бързи решения.
Например, Axie Infinity първоначално беше пуснат на мрежата на Ethereum, но пълноценната екосистема в крайна сметка беше разгърната в сайдчейн веригата на Ronin.
Има и други специализирани блокчейн платформи, адаптирани за игровото финансиране, като Flow от създателите на CryptoKitties. Много игри са пуснати в блоковите вериги на Tron, BNB Chain, Wax и Polygon.
Видове категории
Free2Play са проекти, които не изискват първоначална инвестиция – можете веднага да започнете да играете.
Например Gods Unchained е блокчейн игра с колекционерски карти. По много начини е подобен на Hearthstone, но позволява на играчите свободно да търгуват и продават NFT карти, както и да получават награди за развитие.
Play2Earn – тази категория включва всички блокчейн задания, които позволяват на потребителите да монетизират своето гейминг изживяване.
При Move2Earn се награждават геймърите за физическа активност.
Добре известен представител на сегмента е фитнес приложението за мобилно устройство STEPN. То проследява движенията на ирачите с помощта на GPS, които получават монети за проекти за ходене или бягане. За да участвате, трябва да имате чифт цифрови маратонки под формата на незаменими токени.
Metaverse е виртуален свят, където геймърите притежават не само дигитални обекти, но и парцели земя, представени като NFT.
Най-известните са The Sandbox и Decentraland, при които всеки потребител може да закупи цифрово недвижимо имущество, да го развива и да печели доходи, а в мултиплейъра My Neighbor Alice можете да закупите цяла ферма.
Компаниите, които предоставят инструменти за разработване и разпространение на gamified проекти, заслужават специално внимание.
Например Enjin дава определени атрибути за разработчици, внедрява блокчейн технологии и виртуална икономика в съществуващи видеоигри и също така помага за пускането на кросчейнс NFT в играта.
Каква е същността на модела P2E
Тук трябва да се обърне специално внимание на модела Play2Earn (играйте за да спечелите).
Основното предимство на P2E са наградите, които са представени като токени, както и собствеността върху дигиталните активи и герои.
По правило играчите получават възнаграждения за изпълнение на задачи в играта: взаимодействие с други потребители, участие в предизвикателства и състезания, преминаване през нива и други действия. Повечето проекти на модела обаче изискват първоначална инвестиция.
В екосистемата на Axie Infinity екип от герои на Axie трябва да бъде закупен или нает преди стартиране на играта. Геймърите използват NFT същества, за да печелят монети Sweet Love Potion (SLP). Те могат да бъдат обменени за други криптовалути или фиат.
Какво общо има DeFi с GameFi
Проектите интегрират механиката на DeFi в игралното пространство, а именно печеливш фарминг, стейкинг и добив на ликвидност.
В метавселената на The Sandbox потребителите могат да стейкват токена SAND, получавайки печалба в съответствие с размера на блокираните средства, както и ценните игрови ресурси GEM и CATALYST.
Благодарение на елементите на DeFi игрите стават още по-децентрализирани. Някои GameFi предоставят възможност на общността да окаже натиск в бъдещето на проекта DAO и интелигентните договори. Броят на токените, държани от притежателите, повлиява върху правото на глас.