Въпреки текущия спад на крипто пазара, разработчиците на стартиращи блокчейн компании продължават да набират финансиране. Как го правят, кои проекти се оказаха най-успешни и кои се провалиха ще разберем в днешната статия.
Крипо индустрията продължава да се развива и въпреки сериозната корекция на пазара тази година се появяват много нови проекти. За да се случи тяхното реализиране основателите им привличат финансиране от трети страни, като издават собствени дигитални валути и организират продажбата им във формат ICO, IEO или IDO.
ICO
В началото, главният метод за набиране на средства за разработване на крипто проекти беше аналогът на традиционното предлагане на акции – ICO (Initial Coin Offering). Чрез него, компанията продава собствените си токени за други криптовалути. Първото ICO в историята беше пускането на монетата Mastercoin през 2013 г.
При провеждането му, самите програмисти популяризират своите идеи, привличат инвеститори и листването на цифровата валута на борсите се състои известно време след приключване на продажбата на койните.
Чрез подобно първоначално предлагане на монети проекти като Ethereum, TRON, Cardano и Tezos стартираха своето финансиране.
IEO
През 2017 г. на платформата Binance Launchpad за първи път бяха проведени първоначални борсови предложения (IEO). Този метод за набиране на средства се различава от ICO по това, че не разработчиците на програми търсят инвеститори за нови токени, а борсата за дигитални валути избира обещаващи екипи и популяризира техните монети сред своите потребители.
Друга разлика между IEO и ICO е, че пазарите внимателно проверяват проекта. Такава продажба на дигитални активи предполага задължителна проверка на купувачите, а стартиращите компании, плащат на борсата за листването. IEO се провеждат на криптообмените Bitmax Launchpad, Bittrex IEO, KuCoin Spotlight, Huobi Prime и OK Jumpstart (OKEx).
В резултат на такова първоначално предлагане криптовалутите на WazirX (WRX), Matic Network (MATIC), Axie Infinity (AXS), THORChain (RUNE) и Wirex (WXT) получиха своето стартиращо финансиране.
Прочетете още: “Инвестиране в криптовалутите. Основни правила“
IDO
Първоначалното предлагане на DEX (първоначално предлагане на децентрализирана борса – IDO) е друг начин за придобиване на кеш от инвеститори. Чрез него парите се натрупват на пазара и няма такси за листване. Този модел на финансиране беше използван за първи път през 2019 г. на Binance DEX.
Точно както при IEO, IDO се извършва от борсата заедно с екипа на проекта. В този случай платформата също внимателно проверява миналото на хората зад проекта и концепцията на идеята. След приключване на продажбата на токени, обикновено търговията с дигиталната валута се отваря веднага на пазара.
Можете да участваме в IDO на платформите Polkastarter, BSC Pad, DAO Maker, Launchpool, Poolz и BSCLaunch.
Най-успешните и неуспешните IEO и IDO
Най-печелившите проекти за инвеститорите в историята на първоначалните пласменти под формата на IEO / IDO, според аналитичната платформа cryptorank.io, са следните:
- Polygon (MATIC) – Цената на блокчейн монетата Polygon на IEO на Binance Launchpad беше $0,00263, като до 14 август 2022 г. се е увеличила с над 36 000% до $1 (според Coingecko).
- Axie Infinity (AXS) — криптовалутата за игри в метавселената беше продадена на IEO на същия стартов панел на цена от $0,1, но оттогава е нараснала с 18 900% до $19.
- На платформата FTX IEOs, монетата на самата борса FTX (FTT) успя да набере $10 млн, на цена от $0,2, криптовалутата в момента струва $32,5, след като се повиши в цената си с около 16 000%.
- Проектите Sandbox (SAND), Elrond (EGLD) и STEPN (GMT), стартирани на Binance Launchpad, бяха следващите най-успешни IEO.
Най-нерентабилните стартъпи:
- SportFi (SPOFI), който събра $50 000 в IDO на програмата BSClaunch на символична цена от $0,1. Монетата показа почти 100% спад.
- Платформата RingX (RINGX) също събра $50 000 по време на IEO на BitFinex при цена от $0,08. Курсът на токена се е сринал с почти 100%.
- Токенът EMOGI (LOL) на мрежата Huobi Primelist събра над $2,5 млн. при курс от $0,00191. Стойността му се е сринала с над 99%.
В момента няколко токена са подложени на IDO:
- CrypCade (iCADE), GameFi монета, набира $100 000 на платформата Infinity Pad.
- Lyber (LYB) провежда първоначално предлагане на TruePNL със сумата около $60 000.
- BovineVerse (BVT) на програмата Poolz достигна $175 000
Сред предстоящите IDO и IEO най-големите суми са планирани за привличане на проекти:
- SubQuery (SQT) – цел от $24,75 млн.
- Ultiverse (MXS) – около $15 млн.
- Epic War (EWAR) – Цел: $1,68 млн.
- Ecorise (RISE) – сума от $1,5 млн.
Рискове за инвеститорите
Инвестициите в криптовалути са свързани с повишен риск поради нестабилността на пазара, а инвестирането в стартъпи и непознати проекти е двойно по-рисково. Дори като се има предвид факта, че разработчиците на известни крипто платформи избират програми за продажба на токени, никой не може да гарантира на купувачите сигурна печалба.
Друга опасност е липсата на достатъчно законово регулиране на този отрасъл. Ако програмистите се окажат измамници и откраднат средствата, получени от инвеститорите, тогава ще бъде почти невъзможно да се върнат. Както и няма застрахователни гаранции в случай на загуба на пари поради амортизация на нови активи.