Какво е ликвидност
Ликвидността се дефинира като ниво на трудност при превръщането на актив в пари или изразходването му, без това да повлияе на пазарната цена. Колкото по-лесно е да се обмени даден актив и колкото по-малко вероятно е пазарен участник да промени стойността му по този начин, толкова по-ликвиден може да бъде той.
Например парите са най-ликвидният актив, а недвижимите имоти обикновено се считат за най-малко ликвидни . Продажбата на недвижими имоти може да отнеме няколко месеца и изисква много документи, такси и комисиони. Благородните метали като злато и сребро също спадат към неликвидните активи.
Фактори, влияещи върху ликвидността на биткойн
Това са някои от най-важните променливи, които могат да повлияят на ликвидността на основната криптовалута:
Обем
Обемът се отнася за това какво количество актив се търгува за даден период от време (например дневен обем). По-големият обем обикновено увеличава ликвидността и намалява влиянието на променливостта.
Борси
Ликвидността е важна част от работата на крипто борсите. Колкото по-надеждни са борсите, толкова повече пазари има за хората да купуват и продават биткойн. Това води до увеличаване на общия обем на търгуваните BTC, което осигурява по-голяма ликвидност. В първите дни на криптовалутата това беше основна пречка за ликвидността й.
Съхранение
Един интересен фактор, влияещ върху ликвидността, е как хората съхраняват своите цифрови активи. Това е фактор, който е уникален за биткойн и крипто монетите като цяло и всъщност няма значение на повечето други финансови пазари.
Тъй като основната криптовалута е вид оскъдна дигитална стока, важно е как се съхранява.
Хората, които съхраняват големи количества от нея, са склонни да бъдат почитатели на така нареченото “студено съхранение”, което включва хардуер портфейли, които нямат нужда от интернет и са офлайн, като по-този начин намаляват до огромна степен шансовете за злоупотреби от хакери или всякакъв вид интернет вируси.
Разбира се, ако монетите се съхраняват офлайн, те се изтеглят от пазара и следователно намаляват ликвидността.
Някои изследователи, които са изучавали тази концепция, са стигнали до извода, че към декември 2020 г. 78% от общото предлагане на биткойн е неликвидно. Това също означава, че много хора, които притежават BTC, планират да ги държат известно време. Те не търсят бързи печалби и това показва вярата в използването им като запас от стойност.
Ликвидност и волатилност
Волатилността играе важна роля на всеки търговски пазар. В традиционните финанси тя се описва като степента, до която цената на даден актив се променя с течение на времето. При 24-дневна търговия това се определя като отклонение на цената на актив от първоначалната му цена. Инвестициите се считат за волатилни, ако цената им се движи агресивно нагоре или надолу ежедневно. Нестабилността е пряко свързана с рисковете и ползите, свързани с нея.
Ликвидността и волатилността могат да бъдат тясно свързани. Липсата на първото може да доведе до повишаване на второто, ако един или повече големи търговци се опитат да влязат или да излязат от големи позиции. Когато търговците купуват или продават по съществуващи поръчки, цените могат да се повишат или понижат бързо, ако има ограничено предлагане на актива.
Когато има голямо предлагане на актив и много големи поръчки, е необходим повече капитал за придвижване на пазара. В същото време скокът на волатилността може също да доведе до спад на ликвидността, тъй като следват паническите продажби и се увеличават спредовете на търсенето и предлагането.
Като цяло по-високата ликвидност води до по-ниска обща волатилност. Това е една от причините, поради които курсът на биткойн обикновено пада или се увеличава с 30%, 50% или дори повече за един ден. Такива ходове са по-рядко срещани сега, когато пазарната капитализация на основната криптовалута надвишава 700 милиарда долара.
Няма индекси за измерване на променливостта на цените на цифровото злато. Много от причините за нестабилността на цените на големите пазари се отнасят и за криптовалутите. Новините и спекулациите са отговорни за подхранването на колебанията в стойностите както на цифровите активи, така и на масовите пазари. Повишената променливост и липсата на ликвидност могат да създадат опасна комбинация, защото и двете се хранят взаимно.
Прочетете още: “Делът на биткойн на крипто пазара намаля. На какво да обърнем внимание”
Делът на биткойн на крипто пазара намаля. На какво да обърнем внимание