На базираният в Портланд програмист Били Маркъс му отнело само три часа, за да създаде криптовалута Dogecoin. Почти седем години по-късно капитализацията й надхвърля 86 милиарда долара и дори самият основател се чуди дали тя е достойна за такава оценка.
Кой “изстреля” монетата и колко дълго ще продължи растежът?
“Раждане” на Dogecoin монетата
На софтуерният инженер на IBM Били Маркъс от Портланд отнело около три часа, за да създаде Dogecoin, криптовалута, която постига ежедневни ценови рекорди през последните няколко седмици в бизнес медиите. Началото бе поставено през декември 2013г. Тези три часа Маркъс отделя за това, наред с други неща, за рисуване на графики и „изработване“ на потребителския интерфейс.
За да създаде токена, софтуерният инженер използва популярния тогава мем със щастливо лице на куче Шиба Ину. Идеята е да се подиграе с нарастването на популярността на алткойните – всички криптовалути, дошли след биткойн – и да се превърне самият мем в криптовалута, пише Coindesk.
Но тази нелепа идея има и по-дълбок смисъл. Маркъс иска неговата криптовалута да бъде достъпна за широката общественост – за разлика от биткойн, чиято история е придружена от анонимен създател и привлича малка ниша група от миньори.
Джаксън Палмър, служител на Adobe, помога на Маркъс да реализира идеята. По-специално той придобива домейна dogecoin.com, разкриват подробности от CNN.
На началния екран на този сайт все още има изображение на щастливо куче. Под него е надписът: „Dogecoin е цифрова децентрализирана валута с отворен код, предпочитана от Shiba Inu по целия свят“. Друга забавна подробност, която предполага, че основателят на мем монетата има чувство за хумор е псевдонимът му в Twitter – Шибатоши Накамото, което също е препратка към псевдонима на създателя (или група създатели) на биткойн – Сатоши Накамото.
Разрастване на Dogecoin проекта
Проектът се реализира успешно и Dogecoin е наистина лесен за използване. На сайта можете да създадете онлайн портфейл на различни операционни системи и след това да обмените монети с няколко кликвания. Създаването на нови догкойни е десет пъти по-бързо от биткойните и отнема една минута. Освен това в света може да има само 21 милиона биткойни (в момента – малко повече от 1,2 милиона), а броят на догикойните не е ограничен. Сега, според CoinMarketCap, има около 129 милиарда монети в обращение.
В определен момент собствениците на токена започнаха да се обединяват, за да помогнат на тези, които са загубили средства, или да съберат необходимата сума за решаване на всякакви проблеми. Общността на притежателите на Dogecoin, например, дари 50 000 долара за борба с кризата с чистата питейна вода в Кения и събра пари за организация, която предоставя кучета-служители за помощ на деца с увреждания.
Самият Маркъс продава почти всичките си монети през 2015 г, като съобщава това в публикация за потребителите на Reddit. Тогава той загубва работата си и се страхува, че спестяванията му ще свършат. Колко е спечелил от крипто актива си тогава, той не споделя, но загатва, че има достатъчно пари за употребяван автомобил Honda Civic. През същата 2015 г. друг основател на Dogecoin, Джаксън Палмър, също напуска проекта. Той заявява, че напуска криптоиндустрията, като нарича атмосферата в нея токсична, добавяйки, че индустрията е в стагнация, включително поради ниското качество на новите проекти.
Към 5 март капитализацията на криптовалутата Dogecoin надхвърля $ 86 млрд. По този показател тя се нарежда след Bitcoin, Ethereum и Binance токена. Това е повече от капитализацията на руския Газпром, Ford или Twitter (към 5 март). От началото на годината цената на Dogecoin се е увеличила с почти 12 000% и сега е равна на около 0,66 долара за монета.
Как се случи скокът в цената на мем монетата и до какво ще доведе този растеж
Вирусна инвестиция
Частните непрофесионални инвеститори днес все повече инвестират в така наречените „мемориални“ активи. Това вече се случи с GameStop, Microvision и сега историята се повтаря с криптовалутата “мем” Dogecoin. След като известни хора, включително Илон Мъск, се присъединиха към „подгряването“ на актива, всичко това премина в стадия на „вирусна“ инвестиция, каза пред Forbes партньорът на Capital Lab Евгений Шатов.
“Количеството пари в системата тласка инвеститорите към най-рискованите авантюри. Никой не се опитва да оцени рисковете, няма фундаментални причини за растежа на Dogecoin – има “само силна вяра на купувачите в изключителността и перспективите” от тази криптовалута”, каза Шатов.
„Хората спекулират на пазара и купуват всичко заради рекордната ликвидност и скъпата оценка на традиционните активи. Освен това вече е по-лесно да се купи Dogecoin. Големите борси, например, Gemini, стартираха търговия с тази криптовалута и това също е един вид двигател на растежа на търсенето,” добави още той.
Как повлияха на цената на Dogecoin големите инвеститори
“Котировките на тази криптовалута са много податливи на устни намеси от страна на големи инвеститори. Един от тях е Илон Мъск, чиито туитове повишават котировките на Dogecoin с 10-15% или повече”, казва Юрий Мазур, ръководител на отдела за анализ на данни в CEX.IO Broker.
„Наличието на такъв маркетинг евангелист поставя началото на мощни бичи ценови движения“, споделя той.
Илон Мъск наистина спомена валутата няколко пъти в своя Twitter, след което цената й се повиши рязко. Например, на 6 февруари той я нарече „криптовалута на хората“ и няколко дни по-късно написа, че е купил Dogecoin за сина си.
„Dogecoin може да е моята любима криптовалута“, написа той още през април 2019 г., когато потребителите на неговия акаунт в криптовалутата в Twitter на шега го избраха за ръководител на проекта.
Доги валутата сега “ускорява” на фона на очакванията Илон Мъск да се появи в Saturday Night Live на 8 май, като има вероятност той да говори за нея.
Но Мъск не е единственият, който повишава цената на Dogecoin. Няколко компании обявиха тази година, че ще приемат тази криптовалута като алтернативно средство за плащане.
Сред тях е и американската медицинска компания CovCare. През март тази година пък собственикът на баскетболния отбор на Далас Маверикс Марк Кубан заяви пред The New York Times, че клубът е започнал да продава билети за мачовете си за Dogecoin.
„Понякога в бизнеса трябва да правиш нещо забавно“, обясни той решението си.
От 2019 г. клубът продава билети за мачове и стоки за биткойни. През май калифорнийският бейзболен клуб Oakland Athletics се присъедини към Dallas Mavericks, предлагайки на феновете билет за двама за 100 догита.
Интегриране на eToro платформата и заговорът на Reddit потребителите
Скокът на цената на Dogecoin беше воден и от новината, че популярната платформа за онлайн търговия eToro ще даде възможност на своите клиенти да търгуват с тази криптовалута.
“Повече от 20 милиона души ще имат достъп до монетата”, казва Владимир Сметанин, главен изпълнителен директор на швейцарската финансова компания Newcent.
Само тази новина помогна на пазарната капитализация на Dogecoin да надхвърли 50 милиарда долара.
Специално подгряха цената на Dogecoin и армията потребители на Reddit. В две подредакции на тази платформа – r / CryptoCurrency (2,5 милиона души) и r / SatoshiStreetBets (малко над 430 000) – потребителите са се съгласиха да купуват криптовалута, така че цената й да достигне $ 1.
Стойност, рискове и последици от инвестициите в Dogecoin
Стойност на монетата
Маркъс вече се чуди дали е добре Dogecoin да струва толкова много.
„След неотдавнашната мания на Dogecoin, входящата ми поща беше залята от писма от хора, които ме молят да направя нещо, за да ги направя по-богати“, пише доги основателят в общността на Reddit.
Според него хората казват, че Dogecoin трябва да струва $ 1, което ще направи пазарната капитализация на тази криптовалута по-висока от тази на реалните компании – Boeing, Starbucks, American Express, IBM.
„Заслужава ли Dogecoin? Това е нещо, което не мога да разбера “, написа той. Според него Dogecoin трябва да въплъщава радост, доброта, креативност, глупост и абсурд – това е стойността на тази криптовалута.
Последици и рискове от растежа на криптовалутата
Необичайността на ситуацията с Dogecoin е, че това е един вид „дигитален MMM“ – пирамида, но в нея никой никого не мами, заяви пред Forbes директорът за развитие на бизнеса в Alfa Asset Management (Europe) S.A. Вадим Погосян.
„Сега, благодарение на инвестициите в Dogecoin, някои буквално стават милионери за една нощ за сметка на новите купувачи на монети. Но по същество зад този проект няма нищо. Ако например криптовалутата Етериум има технологични възможности, с помощта на които ще бъде възможно в бъдеще, например, да сключва интелигентни договори, тогава Dogecoin има най-простия код, и това е , да няма за какво да го приложите “, каза Погосян .
„Стойността на Dogecoin се “загрява” все повече и повече. И това, мисля, е много опасно. Веднага след като стане ясно, че растежът на броя на новите потребители е спрял, собствениците на монетите ще започнат да прибират печалбите си. А тези, които нямат време да продадат, ще понесат колосални загуби.“, предупреждава Вадим Погосян.
Котировките на Dogecoin едва ли са еталон за стабилност и ако вълната от споменавания в социалните мрежи отшуми, няма гаранция, че монетата няма да се върне, добавя Юрий Мазур. През втората половина на април алткойна губи стойност два пъти: първо с повече от 40% на 16-17 април, след това цената се възстановява, но отново пада с повече от 50% от 20 до 23 април.
Ако се случи рязък спад в мем монетата, е малко вероятно той да бъде в състояние да “зарази” широките пазари, въпреки че все още има малък риск това да предизвика верижна реакция от продажба на спекулативни активи, не изключва Евгений Шатов. Най-вероятно, този негативен сценарий предполага малък краткосрочен спад на по-традиционните активи.
Прочетете статята ни за това как повече от 28% от Dogecoin монетите са концентрирани в един адрес – ТУК.