Някои наричат биткойн глобална валута, други го приравняват със злато. По-рядко обаче първата криптовалута се сравнява със социалната мрежа, тъй като малцина знаят за способността на транзакциите вместо монети да предават съобщения, които остават завинаги в блокчейна. Понякога те са цели манифести.
Известни съобщения в блокчейна
Първата записка в биткойн блокчейна е направена от създателя на криптовалутата Сатоши Накамото. В блока за генезис той публикува заглавието на британския вестник The Times от 3 януари 2009 г. „Chancellor on brink of second bailout for banks“ („Канцлерът е готов да предоставя многократна помощ на банките“).
В статията се говори за политиката на обратно изкупуване на дългове на големи банки от държави след световната финансова криза от 2008 г. И двете събития се превърнаха в стимул за появата на криптовалути. По този начин Сатоши не само фиксира времето за обратно отброяване на първия блок, но и оставя идеологическо послание на своите последователи.

Съоснователят на F2Pool Уанг Чун реши да повтори историята в началото на май 2020 г. Неговият пул подписа последната транзакция преди намаляване на възнаграждението и включи заглавието на Ню Йорк Таймс от 9 април 2020 г. „С инжекция от 2,3 т, планът на Фед далеч надхвърля спасяването от 2008 г. “).
На 3 декември 2020 г., SlushPool, най-старият пул за добив, увековечи в блок # 659678, заглавието на Ройтерс „ Доларът пада на фона на очакванията за стимули в САЩ; биткойнът достигна нов максимум “. В статията се говори за отслабването на долара на фона на биткойн, достигащ максимум над $ 19 900 на 1 декември.
Пуловете внимателно подбират правилното съобщение. Блокчейнът се превърна в доста работещ форум, който ви позволява не само да обменяте мнения, но и да събирате статистически данни и дори да рекламирате вашата организация. Всичко това благодарение на възможността да се прави запис в coinbase-транзакции – основата на блока, който ще бъде добит.
Майнинговите пулове имат свой собствен подпис на монетна база, който често съвпада с името им: Slush за SlushPool, ozcoin за Ozco.in, F2Pool, Binance, BTC.COM и ViaBTC.
Сред подобни съобщения често срещате поздравления, приветствия и друга информация: „Честита Нова година от GHash.IO “, „ Добито на ASIC майнер “, „ Поздрави от 50BTC.com “, „ Произведено в Китай “. Освен това биткойн мрежата съхранява около 400 любовни послания, повече от 10 предложения за брак, съобщение за раждането на син и дори молитви.

Как да напишете съобщение до блокчейна
Американският софтуерен инженер Кен Шириф предложи проста схема за криптиране, която да работи за съобщение от 20 знака. За това ви трябва:
- конвертирате текст в шестнадесетичен формат (от ASCII в HEX)
- преведете получената стойност в адрес, използвайки услугата “хеш към адрес” в браузъри на блокчейн като blockchain.com.
- поставяте тази стойност след наклонената черта и получавате „фалшив“ адрес
- изпратете минималното количество сатоши на този адрес, за да завършите транзакцията (важно: биткойните не могат да бъдат върнати). Веднага след като блокът с тази транзакция бъде извлечен, вашето съобщение ще бъде записано за постоянно в този блок.
На BitcoinStrings можете да преглеждате текстови записи в блокчейна.
Услуги за писане на съобщения в блокчейна
Ако сте мързеливи да разберете сами, разработчиците са създали редица услуги:
- Eternity Wall – вече не е налична, но преди това позволяваше запазване на уникално съобщение в блокчейна и показването му на електронна стена.
- BitScribble – Осигурява възможност за изпращане на до 80 знака за 43 187 сатоши (0,00043 BTC). Услугата използва изхода OP_Return, обсъден по-рано.
- Apertus – е хардуерно решение, което помага да се съхраняват и четат данни в различни блокчейн вериги.
- CryptoGraffiti – е визуално пътешествие през снимки, които са криптирани в биткойн транзакции.
Как да прочетете зашифровано съобщение
За да прочетете криптирано съобщение в определена транзакция, трябва да намерите хеша на блока, в който е включено. Всеки браузър ще помогне за това: например Blockchain.com.
Вмъквате идентификатора на транзакцията, който ви интересува, в полето за търсене. Избирате блокчейна (Биткойн или Биткойн Кеш), в раздела „Хеш“ намирате необходимия низ със символи.
След това данните трябва да бъдат преобразувани във формат RAW. За да направите това, можете да използвате API за „rawblock“ или да напишете „getblock‘ hash ’’0“, когато работите с Bitcoin Core. Резултатът ще бъде различен брой знаци. Копирайте ги и ги поставете в HEX – ASCII конвертора (той преобразува шестнадесетичния формат в четлив текст чрез ASCII таблицата).
Въпреки че получената част от данните ще съдържа информация от всички транзакции в блока, не всички от тях съдържат някакъв вид съобщение. Съобщенията могат да бъдат между много несвързани знаци.
В заключение
Сега знаете, че блокчейна може да служи и за писане на съобщения. Това показва колко многофункционален е той и колко многообразно ще е бъдещото му използване.