В благотворителната индустрия има много пари. Общите активи само на американските дарителски фондове надхвърлят $4 трлн. Освен това с течение на времето обемът на даренията от фирми и физически лица продължава да нараства, докато в областта има много проблеми, които възпрепятстват ефективното оказване на помощ на нуждаещите се.
Ситуацията може да се коригира чрез рязко намаляване на разходите на благотворителните фондации за администрация и по-активно използване на цифровите технологии.
Дарителски фондове
Благотворителността е много по-сложна, отколкото изглежда на пръв поглед. И ако си мислите, че като изпращате $100 за операция на момче или момиче, които сте видели в реклама, им помагате, тогава най-вероятно грешите. Факт е, че бюджетът на повечето дарителски фондации работи на принципа на общ пул, в който първо се вливат всички дарения и оттам парите се преразпределят за конкретни цели. Но това далеч не е най-неприятната страна на тази кауза.
Световните стандарти за работа на благотворителните организации позволяват фондовете да изразходват до 35 процента от даренията за собствени разходи: заплати на служителите, наем на офис, закупуване и поддръжка на оборудване. С един от най-ярките примери за такава странна аритметика публичната общност се сблъска преди няколко години в Хаити.
Червеният кръст събра около $500 млн за изграждане на нови къщи за семейства, загубили домовете си при силно земетресение там, като в крайна сметка построи… само 6.
Оказва се, че реконструкцията на всяка една от тях е струвало на дарителския фонд повече от $80 млн. И това е в една от най-бедните страни в света!
Червеният кръст далеч не е единствената организация, към която възникват въпроси за ефективността на изразходване на събраните средства.
Прочетете още: “Как стейкингът помага за решаването на екологичните проблеми и аутизъма“
Ръководителите на редица каузи не се колебаят да си дават впечатляващи годишни бонуси и да харчат няколко милиона долара годишно, за да поддържат работата на уебсайта на фондацията.
Ако се опитаме да обобщим основните претенции, които се отправят днес срещу работата на благотворителните организации, тогава този списък ще изглежда така:
- Липса на адрес ; Дарителят не разбира напълно къде точно отиват парите му.
- Огромни таймаути. Между момента на донорството и предоставянето на помощ може да минат няколко месеца или дори години.
- Огромен брой измамници. За съжаление всеки се опитва да спечели пари от мъката на някой друг.
Технологиите за разпределен регистър
Всеки от тези проблеми обаче може да бъде преодолян чрез въвеждане на технологии за разпределен регистър в дейностите на благотворителните фондове.
Блокчейнът прави работата на дарителските организации напълно прозрачна, до такава степен, че е възможно да се проследи съдбата на всеки цент и това може да стане по всяко време.
Дейността с криптовалутите ни позволява да забравим за държавните граници, както и да направим помощта не само целенасочена, но и много бърза, тъй като веднага няколко посредника ще напуснат схемата. Отказът от банкови услуги също ни позволява да спестим значителни суми от комисионни.
Блокчейн решения
Благотворителните фондации са силно специализирани организации и едва ли ще могат лесно и бързо да интегрират блокчейн технологията в своята икономика. Но в това няма нищо лошо. В света има голям брой компании-интегратори, които създават персонални блокчейн решения за нуждите на дарителските фондове.
Например, в момента се работи с една от тези компании – това е Humans Care Foundation (HCF), която от няколко години внедрява блокчейн решения за конкретни програми на благотворителни каузи и социални проекти.
Основната задача на HCF е да привлича средства за решаване на хуманитарни проблеми с напълно отворен механизъм за разпределение на даренията. Този подход дава възможност да се увеличи многократно доверието в дейностите на благотворителните организации и фондации, като направи тяхната работа 100% прозрачна.
В момента екипът на фодацията работи в тясно сътрудничество с дарителски фондове и организации с нестопанска цел, работещи в различни региони на Африка. Това са Мозамбик, Уганда, Сенегал, Танзания, Гвинея Конакри и Гвинея Бисау.