Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Няма резултати
Виж всички резултати
Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Kriptonovini
Няма резултати
Виж всички резултати
Живот без SWIFT: с какви проблеми ще се сблъскат руските граждани и крипто пазара

Живот без SWIFT: с какви проблеми ще се сблъскат руските граждани и крипто пазара

05.10.2023
в Други, НОВИНИ
Време за четене:3 минути
447 4
Сподели във FacebookСподели в TwitterСподели в Telegram

Изключването на руските банки от системата на глобалната финансова комуникация винаги се е разглеждало като крайна мярка. Дори сега само седем банки имат забранен достъп до SWIFT. Рискът от пълното блокиране на руските финансови институции обаче все още е голям. Как това заплашва гражданите и фирмите ще разберем в тази статия.

Може да харесате също

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

23.07.2024
Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

12.07.2024

Защо SWIFT е толкова важен

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) е глобална финансова кооперация със седалище в Белгия. Тя е съставена от 3500 банки, заедно с нейните акционери. Основната й задача е да извършва бързи плащания както между банките в различните страни по света, така и в рамките на отделни държави чрез предоставяне на финансова комуникация.

Казано по-просто, това е глобален междубанков месинджър. „Banking Whatsapp“ криптира и предава кратки служебни съобщения, чрез които финансовите институции извършват транзакции. Но не всичко е толкова просто. Очевидно функционалността, свързана с SWIFT, помага да се изгради най-добрият маршрут за обмен по възможно най-бързия начин, както и да се провери наличността на средствата по сметките на контрагентите. Тоест услугата изпълнява функция, подобна на маршрутизацията при предаване на информация в Интернет, казва Евгений Надоршин, главен икономист в PF Capital.

Системата работи от 1977 г. и в момента се използва от 11 милиона финансови учреждения от 200 държави, като чрез нея се изпращат повече от 5 милиарда съобщения годишно.

Прочетете още: “Какво е Swift платежната система и как работи тя“

Някои държави се опитват да създадат местни системи за обмен на финансова информация. Например, SUCRE работи в Латинска Америка, а CIPS оперира в Китай. В Русия също има аналог на SWIFT – това е “Система за прехвърляне на финансови съобщения” (SPFS). Но ролята му в транзакциите в страната е само 23%. SPFS не е в състояние да осигури трансгранични плащания, нито дори, както се оказа, парични преводи в чуждестранна валута в рамките на държавата.

Много участници на крипто пазара критикуваха финансовата система за нейната технологична изостаналост, бавна трансформация и висока цена. Но никой не създаде неин глобален конкурент – така или иначе всичко работеше добре. Доскоро.

Какво ще се случи, ако SWIFT бъде деактивиран изцяло в Русия

„По-рано, когато [SWIFT] не съществуваше, такава информация се предаваше по факсове, телефони, а плащанията се носеха в папки и куфари. Кой има полза от изключването му? Никой.“

– отбеляза финансовият министър Антон Силуанов в края на 2021 г.

Служителят също така припомни, че Руската федерация доставя суровини и въглеводороди за Европа, ето защо страните ще трябва да намерят инструменти за обмен на транзакционна информация.

Тъй като все още няма заместител на SWIFT, отначало всички международни плащания между чуждестранни и руски компании или между чуждестранни и руски граждани ще отнемат доста време и цената им ще се увеличи, сигурни са експертите. Но това няма да доведе до пълен срив и разкъсване на всички финансови вериги.

Плащанията в рубли в страната ще бъдат кредитирани без проблеми. Възможно е да се увеличи продължителността на транзакциите, като тези в чуждестранна валута ще се забавят до няколко дни и вероятно седмици. SFPS, както казват експертите, по някаква причина не предоставя валутни транзакции дори в Русия.

„Валутните платежни операции в Руската федерация все още се извършват през SWIFT. За някои компании транзакциите в чуждестранна валута вече „висят”. Клиентите препоръчват – ако искате да прехвърлите валута бързо, а адресатът е наблизо, изтеглете пари в брой и ги носете в куфара си “

– казва Евгений Надоршин, главен икономист на консултантска компания “ПФ Капитал”

С трансграничните трансфери нещата ще бъдат много по-зле.

„По същество глобалната банкова система е порядък от кореспондентски отношения, като финансовата комуникация е най-важната му част. Именно SWIFT позволи на банките да не откриват кореспондентска сметка във всеки чужденстранен партньор. Затова сега, за да извършваме международни преводи, всъщност ще трябва да възстановим мрежата от такъв тип сметки“

– подчерта Надоршин.

Какво означава това на практика? За да заменят глобалната финансовата кооперация руските икономически институции ще трябва да открият много подобни сметки в чуждестранни банки, за да извършват плащания директно към тях. Не е лесно, не е бързо и е по-скъпо. Освен това за такива облаги е необходимо да се гарантира, че има сума, достатъчна да обезпечи всяко едно плащане.

„И най-важното е, че в тези банкови баланси трябва да се депозират или теглят пари от самите руски финансови учреждения. Но как да го направят? Пренасянето на пари със самолет, например, до Европа е почти невъзможно. Голям камион с пари в брой може да ги превози дотам, но пък как ще се случи това до Венецуела, например? Колко скъпо ще струва и колко много време ще е необходимо? Подобни проблеми ще възникнат и за западните партньори, които все пак ще търгуват с Русия.

– размишлява главният икономист на консултантска компания “ПФ Капитал”

Вероятно големите руски банки ще изградят кореспондентска мрежа по целия свят, разпределяйки определени страни помежду си, смята още той. Например Сбербанк ще поеме 10-15 държави, VTB – същия брой, а други големи финансови институции ще вземат още няколко, като всички ще работят помежду си, за да осигурят връзката. Естествено, това ще доведе до експлозивно увеличаване на административната и икономическа тежест за банките. В резултат на това скоростта на извършване на плащания ще намалее.

„Всичко ще се забави много, платежните нареждания ще се изпълняват със седмици. Планина от криптирани съобщения ще затрупа служителите. “

– заяви Фьодор Наумов, управляващ партньор на PFL Advisors.

Банките от своя страна ще се опитат да прехвърлят част от разходите към клиентите, така че комисионната за преводи ще се увеличи.

Подобна ситуация ще се наблюдава и при плащанията на физически лица. Сега не всички руснаци могат да извършват валутни преводи в чужбина, като същото се отнася за обратната страна. Но в случай, че руските организации бъдат изключени от SWIFT изцяло, хората както в Русия, така и в другите държави ще трябва да търсят конкретна двойка чуждестранна банка-руска банка, които имат кореспондентски отношения помежду си. Информация за това е малко вероятно да бъде изложена в публичното пространство. Освен това много финансови институции вече са блокирали всякакви прехвърляния на средства към Руската федерация.

„Дори не става дума за SWIFT. Някои западни банки просто не извършват плащания, ако получателят е в най-голямата по територия страна в света, като няма значение на кого, за какво и защо се превеждат парите.”

– говори за конкретната ситуация Наумов.

Възможен е обаче и друг вариант, който беше използван от Иран по време на блокирането му от глобалната финансова система през 2012 г. Местните банки започнаха да използват посредници и да изпращат преводи първо до неутрални банки, които са свързани със SWIFT, а след това те да ги прехвърлят до получателите. Дали подобна схема ще работи в новата реалност, когато руските банки станат изгнаници на световната финансова арена, не е известно.

Как ще бъде решен проблемът

В краткосрочен план банковата система в Русия ще се върне назад във времето с почти 30 години. Забраната на SWIFT ще стимулира развитието на нов строй от междубанкови отношения. И най-естественият начин е да се правят трансфери, базирани на блокчейн. Освен това вече има примери за това.

Santander Bank стартира базирана на блокчейн услуга за парични преводи още през 2018 г. American Express също използва блокчейн за извършване на международни транзакции.

„На първо време със сигурност ще се търси някаква алтернатива за извършване на жизненоважните плащания. После бъдещето е в блокчейна и със смарт договорите“

– убеден е Фьодор.

За някои обаче, алтернативата вече е изобретена. Търсенето на USDT расте.

Тагове: SWIFTкрипто пазаркрипто плащанияплатежно средствоРусияруските банкируските граждани

Прочети още

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

от Найден Младенов
23.07.2024

Регулаторните органи на САЩ дадоха зелена светлина на спот Етериум ETF, което е важна стъпка за американските инвеститори, които вече...

Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

от Найден Младенов
12.07.2024

Популярният икономист Питър Шиф наскоро нарече Биткойн "измама" в отговор на видеоклип, споделен от съоснователя на MicroStrategy Майкъл Сейлър.

Цената на Luna Classic се увеличи с над 300% след актуализацията v22

Terraform Labs планира да продаде бизнеса си в рамките на споразумение със SEC за 4.5 млрд. долара

от Найден Младенов
12.07.2024

Фалиралата крипто фирма Terraform Labs продава четири предприятия като част от споразумение със SEC на стойност 4.5 млрд. долара.

Ройтерс: Инвеститорите във Франция подадоха жалба срещу Binance

Binance води преговори за продажба на мажоритарен дял в южнокорейската борса Gopax

от Найден Младенов
12.07.2024

Съобщава се, че Binance се доближава до сделка с южнокорейския доставчик на облачни услуги Megazone за продажба на по-голямата част...

Цената на Биткойн падна до 42,000 долара след спад от 3.5%

Експертите прогнозират, че Биткойн може да достигне 100,000 долара до края на годината

от Найден Младенов
12.07.2024

Въпреки неотдавнашните неуспехи на крипто пазара известни фигури като Мат Хуган, главен оперативен директор на Bitwise, и Антъни Скарамучи, основател...

Следваща статия
Анализатор: Очаква ни икономическа депресия десет пъти по-лоша от “Голямата депресия“

Анализатор: Очаква ни икономическа депресия десет пъти по-лоша от "Голямата депресия“

Не пропускай най-важните новини от света на криптовалутите, блокчейн, международните пазари и икономиката.

  • Условия на ползване
  • Политика за поверителност
  • Реклама

© 2023 kriptonovini.com

Няма резултати
Виж всички резултати
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР

© 2023 kriptonovini.com

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Управление на съгласие
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Функционални Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Опции
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Статистика
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Маркетинг
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
Manage options Manage services Manage {vendor_count} vendors Read more about these purposes
View preferences
{title} {title} {title}
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?