Създателят на социалната мрежа Twitter Джак Дорси разкритикува плана за допълнително данъчно облагане на криптовалутите в САЩ и предложи собствено решение на проблема. Според него, законопроектът в сегашния си вид противодейства на развитието на иновациите в Америка.
„Налагането на правила за отчет на американците, които разработват софтуер и хардуер, добиват крипто, защитават мрежата или стартират нодове, за да подобрят нейната устойчивост и ефективност, е невъзможна задача. Това само ще тласне развитието и експлоатацията на критично важните технологии извън САЩ “, пише Дорси.
Милиардерът смята, че дефиницията за „брокер“ в контекста на крипто индустрията трябва да бъде стеснена до платформи, които обменят цифрови активи за фиатни валути. Настоящата версия на документа предполага, че всяко лице, предоставящо услуги за прехвърляне на криптовалута и получаващо възнаграждение за това, трябва да докладва на Службата за вътрешни приходи на САЩ за дейността на своите потребители.
“Брокер = обмен на фиат за криптовалута”, – предложи ръководителят на Twitter.
Дорси отбеляза, че подобна формулировка ще позволи задачата да бъде постигната на “90%“. Според него за “останалите 10% в случаите” е възможно да се приеме отделен законопроект чрез изслушвания в Сената.
Какво представлява плана за допълнително данъчно облагане на криптовалутите в САЩ
Документът, целящ събиране на 1 трилион долара за обновление на инфраструктурата в САЩ, предизвика порой от критики от страна на членовете на крипто общността. Част от това финансиране се очаква да дойде с по-строг режим на данъчно облагане на криптовалутите.
Индустриалните експерти с основание смятат, че изискванията за данъчно отчитане са неизпълними за редица участници в индустрията за цифрови активи.
Например миньорите и операторите на нодове, които потвърждават блокове с транзакции, нямат информация за естеството на всяко прехвърляне. Те не могат да знаят дали транзакциите са сделки и кой ги е извършил. Изискванията на законопроекта са технически неизпълними за тези крипто участници , дори и да желаят.
Сенаторите Рон Уайдън, Синтия Лумис и Пат Туми предложиха да изключат тези дейности от законопроекта и да не прилагат за тях правилата, приложими за крипто брокерите.
Един от авторите на законопроекта Роб Портман се съгласи със сенаторите, но самият той предложи изменение, което изключва само миньорите и продавачите на оборудване или софтуер, което позволява на хората да контролират частни ключове. В случая с неговото предложение статутът на валидаторите на PoS (Proof Of Stake) остава неясен.
Портман беше подкрепен от Марк Уорнър и Кирстен Синема. Тяхното предложение също срещна критики от общността на криптовалутите. Ръководителят на биткойн борсата Coinbase Брайън Армстронг нарече тези изменения „катастрофа“, а Илон Мъск се съгласи с него.
На 7 август сенаторите Уорнър и Синема представиха актуализирана версия на поправката. Сега тя изключва както PoW миньори, така и PoS валидатори, но не засяга други механизми за консенсус.
Управляващите трябваше да одобрят окончателната версия на законопроекта, но те не можаха да достигнат до консенсус. Дебатът ще продължи в неделя.
Нека си припомним, че според The Washington Post, министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън лично лобира за неблагоприятния за индустрията на цифровите активи законопроект.
Прочетете още: “Регулаторните мерки относно криптовалутите ще се засилят, но това не е заплаха за биткойн”
Регулаторните мерки относно криптовалутите ще се засилят, но това не е заплаха за биткойн