В индустрията на дигиталните монети съществува концепцията за рестарт на крипто пазара – известни са няколко случая дали отражение в световен мащаб.
В настоящия случай тя може да приеме много форми, като например фалита на борсата за купуване и продажба на биткойн – Mt.Gox, хакерската атака срещу DAO, спукването на ICO балона или срива на целия цифров пазар през март 2020 г. Всяко такова презареждане беше придружено от силен спад по отношение цените на активите, но в крайна сметка допринесе за въвеждането на иновативни решения и нови върхове за много проекти от сектора.
Фалита на Mt. gox
Mt.Gox е борса за търгуване на биткойни, стартирана през 2010 г. От 2011 до 2014 г. тя се разраства бързо след покачването на цената на цифровото злато и в резултат на това се превръща в най-големия криптообмен в света. В края на 2013 г., според различни източници, от 50% до 70% от всички BTC транзакции се случват именно в нейната платформа.
В същото време обаче около организацията непрекъснато се появяват проблеми. Бизнес партньори я обвиняват в нарушаване на споразумения, американските власти я глобяват за работа в страната без регистрация, клиентите постоянно се оплакват от забавяне на тегленето на средства, което е достигало до няколко седмици или дори месеци. В резултат на това компанията губи водещата си позиция на пазара, но все още се смята за надеждна борса за търговия.
Всичко това продължава до 7 февруари 2014 г., когато Mt.Gox сприра опцията за теглене на биткойн. На 24 февруари е обявено затваряне на криптообмена поради загуба на 850 000 BTC, които според официалните източници, били изтегляни от горещия портфейл на платформата в продължение на няколко години от група хакери.
От 2014 г. насам бивши клиенти на борсата се опитват да си върнат парите. Открити са 200 000 BTC, които са прехвърлени в доверително управление на синдикат. През 2017-2018 г. той продаде част от монетите на стойност над $405 млн. В продължение на много години страните се опитват да договорят план за рехабилитация и да установят процедура за изплащане на обезщетенията. Окончателният вариант бе приет в края на 2021 г.- плащанията трябва да започнат тази година и ще бъдат постепенни, за да не се отрази негативно върху крипто пазара.
Гореописаните загуби разкриват високо ниво на некомпетентност и безотговорност, както и много случаи на пренебрегване на мерките за сигурност. Странно е, че кражбата от портфейла не е забелязана от служителите в продължение на няколко години. На много жертви им е трудно да повярват в подобна небрежност, затова обвиняват Марк Карпелес в измама. През август 2015 г. той е арестуван, за което прекара една година в затвора, но след това бе освободен под гаранция. През март 2019 г. собственикът на борсата бива признат за виновен, заради фалшифициране на документи, и му бе постановена условна присъда от 2,5 години затвор.
Инцидентът с Mt. Gox се превърна във важен етап от развитието на крипто пазара, който претърпя рестарт, поради срива на биткойн. Идентифицираните проблеми със сигурността и грешните изчисления в управлението все пак доведоха до повишаване на стандартите за сигурност на другите борси.
Как се отрази това на индустрията по отношение на взетите мерки:
- Монетите на потребителите и борсите започнаха да се съхраняват отделно (но не всички сайтове го правят)
- Появиха се компенсационни фондове, от които средствата се връщат на потребителите в случай на хакване
- Крипто инвеститорите разбраха валидността на принципа „не е вашият ключ – не е вашият биткойн“ и започнаха да мислят за предимствата на решенията без попечителство, които не съхраняват частните ключове на потребителите – тоест контролът върху активите остава за инвеститора. В резултат на това пазарът на портфейли без попечителство започна да се развива
- Появи се инфраструктура за анализ и външен контрол върху борсите, като услугата Chainalysis
- Търговците разбраха важността на взаимодействието с регулаторите
Атаката срещу DAO
DAO е децентрализиран рисков фонд, базиран на Ethereum, който работи като автономна организация. Тоест структура без управляващ център или лидер, контролирана от общността чрез гласуване на притежателите на токени. Фондът събира средства за инвестиране в стартиращи компании, използвайки интелигентни договори.
Прочетете още: “Какво са Децентрализираните Автономни Организации (DAO)“
Проектът стартира през 2016 г. и още тогава се появяват програмисти от трети страни, които започват да предупреждават общността, че има уязвимости в смарт договорите. През лятото екипът за разработка на DAO канят участниците да гласуват за внедряването на актуализации за коригиране на откритите грешки. Въпреки това, няколко дни след това, неизвестен нападател изпреварва разработчиците и се възползва от системна слабост, като по този начин изтегля активи на стойност над $53 млн. от протокола.
Хакът причинява сериозни щети както на автономната организация, така и на Ethereum, които по това време съществуват само от една година. Освен това 14% от всички ETH в обращение тогава са инвестирани в DAO. Затова общностите и на двата проекта започват да търсят изход от ситуацията.
Виталик Бутерин предлага да се направи хард форк и да се върне обратно мрежата на първия по големина алткойн преди атаката. Мнозина подкрепят предложението. В резултат на хард форка се появат две версии на блокчейна. Едната се очерта като основната ETH мрежа, предизвиквайки по-късно рестарт на крипто пазара. Има обаче и такива, които не подкрепят идеята на Бутерин и не са съгласни с хардфорка. Те решават да продължат да поддържат старата версия на блок-веригата, в която атаката все още е там –появява се Ethereum Classic. DAO затваря през септември 2016 г.
Как се отрази това на индустрията по отношение на взетите мерки:
- Проектите станаха по-внимателни към одита и проверката на кода, идентифицирайки и елиминирайки неговите уязвимости;
- Разработчиците станаха по-добри в наблюдението за спазването на законите за ценните книжа и взаимодействието с регулаторите.
Пукането на ICO балона
ICO е начин за привличане на инвеститори за финансиране на цифрови програми чрез продажба на токени или монети. Това е аналог на crowdfunding – колективно инвестиране за стартиране на проект.
Обикновено се провежда по следния принцип:
Компания, която иска да привлече инвестиции, издава токени с последваща продажба на открития пазар на дадена цена, като тя може да се промени по време на различните етапи. След приключване на раздаването на монети проектните активи се пускат в крипто борси, където се търгуват въз основа на търсенето и предлагането. Ако продуктът е търсен, неговата стойност расте, ако не – пада надолу.
Първите ICO бяха проведени през 2013 г., но не бяха масово популярни. През 2016-2018 г. бяха извършени около 3000 продажби на токени с различни размери. Общо, според различни оценки, проектите са събрали от $22 милиарда до $70 милиарда.
По това време почти никой не мисли, че ICO могат да нарушават законите за ценните книжа. Но по-късно повечето световни регулатори започват да разглеждат този начин за привличане на инвеститори като аналог на IPO. В тази връзка, към момента SEC съди Ripple и Telegram.
На практика се оказа, че до 80% от ICO са измамни или извършени от недобросъвестни разработчици, които дори нямат работещ продукт. В началото на 2018 г., когато настъпи така наречената „крипто зима“, балонът на този метод започна да се пука. До края на 2019 г. около 87% от всички ICO токени не носят на инвеститорите нищо освен загуби и много проекти се затварят, като все пак това доведе до рестарт на крипто пазара.
Въпреки всичките си недостатъци, колективното инвестиране изигра огромна роля в популяризирането на дигиталните валути, като:
- Шумът около ICO се превърна в един от двигателите на сектора през 2017–2018 г. и помогна за предоставянето на информация за криптовалутите до масовия потребител;
- След спукването на балона инвеститорите станаха по-селективни при избора на проекти за финансиране;
- Крипто общността разработи нови форми за набиране на средства.