Финансовият пазар е богат на инструменти, сред които са и фондовите индекси. Повечето хора поне веднъж са чували за Nasdaq, Dow Jones и S&P 500, но мнозинството не знаят какво означават и какво включват те. На фондовия пазар индексът представлява съвкупност от определен брой акции на компании, чиято цена се изчислява по различни методи и характеризира икономическото състояние на дадена държава или икономически сектор. Нека разгледаме едни от водещите индекси:
FTSE 100
Лондонски фондов индекс, който е въведен от Лондонската фондова борса през 1984г. Този индекс се изчислява от FTSE-Group, която също е собственост на Лондонската фондова борса. Освен FTSE 100 през същата година са въведени FTSE 250 и FTSE 350 ,но първият индекс спечелва най-голяма популярност. Индексът включва 100-те най-ликвидни компании в страната, така че FTSE 100 напълно отразява икономическата ситуация във Великобритания.
Индексът се състои от следните икономически сектори: финансов, космически, военен, минен, туризъм, недвижими имоти, информационни технологии, нефт и газ, потребителски стоки, алкохолни напитки, фармацевтичен, химически, тютюн. Този сектор обхваща максималния брой икономически сектори, така че лондонските търговци предпочитат да го анализират, за да разберат какво предстои за икономиката на страната.
За да бъде включена в индекса една компанията трябва да:
- Присъства на Лондонската фондова борса;
- Стойността на акциите на компанията трябва да бъде ясно представена в евро или британски лири;
- Цялата информация за ръководството на компанията трябва да бъде публична;
- Акциите на компанията трябва да са силно ликвидни, всеки трябва да може да ги купи.
Поради тези строги критерии за избор на компании в индексния списък, той отразява около 80% от общия оборот на Лондонската фондова борса. В допълнение, индексът FTSE 100 се счита за най-малко волатилния от всички индекси: дори по време на кризата от 2008 г. цената му спада систематично, без резки скокове. Намаляването на цените в индекса винаги е било замествано от същия систематичен растеж.
Капитализацията на индексните компании е около 4,8 трилиона долара.
Исторически минимум – 3 март 2003 г., 3 293 долара.
Максимум за всички времена – 1 май 2018 г., 7 905 долара.
Заключение
Въз основа на всички статии за историята на фондовите индекси стигаме до заключението, че индексите могат да се използват за следните цели:
- Да се получи информация за икономическото състояние на дадена държава, в случай на борсовите индекси;
- За печалба. Да, не можете да търгувате самите индекси, но има деривати като фючърси, ETF, CFD и други;
- Въз основа на движението на индексните котировки може да се заключи в какво настроение са инвеститорите сега: ако котировките растат, те инвестират, ако падат, теглят средства;
- Инвестиционният климат на отделна държава може да се разбере след дългосрочен мониторинг на определен индекс;
В допълнение към информацията за самия индекс често се публикува оборотът от акции на компаниите от неговия списък. Благодарение на това можем да заключим за дейността на търговците на пазара при работа с определени ценни книжа.
ПРОДЪЛЖЕНИЕ ОТ ” История на фондовите индекси – част 4″