Ако историята е някакъв ориентир, рецесия предизвикана от инфлация, би била по-малко тежка от тази, причинена от кредитни ексцесии. Шансовете за финансова криза се повишиха миналата седмица, водени от последното повишаване на лихвите на Федералния резерв и прогнозите за повторно такова. Добрата новина е, че рецесията днес вероятно ще премине по-леко и ще бъде по-малко вредна за корпоративните печалби, отколкото предишните спадове.
Инфлационна и кредитна рецесия
Освен предизвиканата от Ковид пандемията криза през 2020 г., сме виждали и други спадове на икономиката преди това, провокирани от кредити, включително Голямата финансова криза от 2007-2008 г. и дотком краха през 2000-2001 г. В тези случаи наблюдавахме натрупване на дълги ексцесии в жилищната инфраструктура и интернет сектора, като на икономиката ѝ отне почти десетилетие да ги усвои.
От друга страна, най-вероятният катализатор за икономическа криза днес е излишната ликвидност, а не дългът. В скорошния случай екстремните нива на свързаните с COVID фискални и монетарни стимули изпомпиха пари в домакинствата и инвестиционните пазари, допринасяйки за инфлацията и стимулирайки спекулациите с финансови активи.
Разликата е важна за инвеститорите. Исторически погледнато, щетите върху корпоративните печалби обикновено са по-скромни по време на рецесии, предизвикани от инфлацията. Например, от 1982-1983 г., когато Фед повиши лихвения си процент до 20%, и 1973-1974 г., когато процентът достигна 11%, печалбите на S&P 500 паднаха съответно с 14% и 15%. Това се сравнява със спад на печалбата от 57% по време на Голямата финансова криза и 32% по време на технологичния срив.
Основите днес са по-силни
Отвъд историческите тенденции, няколко икономически фактора сочат към по-лека форма на рецесия, в случай, че тя продължи:
Жилищната и автомобилната индустрия са силни. Цените на имотите са високи и устойчиви, докато запасите са ограничени и могат да паднат още повече при по-високи лихвени проценти. При колите производствените норми са под предишните пикове поради недостиг на полупроводници. Тъй като веригите за доставки са ясни, изоставането на поръчките може да задържи технологичната активност нехарактерно висока за случваща се криза.
Динамиката на пазара на труда остава стабилна. Пазарът на труда не само е стегнат, както се определя от нивата на безработица, но също така показва рекордно високи съотношения на нови работни места за потенциални кандидати. Това предполага, че вместо да съкращават настоящи служители, компаниите могат първо да намалят обявите си за работа, което потенциално забавя удара върху безработицата.
Балансите в домакинствата, компаниите и банковата система са в най-добрата си форма от десетилетия. Освен това катализаторите за корпоративните капиталови разходи изглеждат силни, като се имат предвид настоящите нужди около енергийната инфраструктура, автоматизацията и националната отбрана, които не са пряко свързани с бизнес цикъла, нито с действията на Фед.
Корпоративните приходи може да са по-трайни. Днешният състав на борсовия индекс показва нарастващ дял от печалбите, дължащи се на повтарящи се потоци от приходи, тъй като все повече компании изграждат модели, базирани на абонамент и такси.
Прочетете още: „Майк Новограц прогнозира крайния срок на рецесията за криптовалутите“
Положителни нагласи
Накратко, ние сме положително настроени към основите на икономиката и вярваме, че те могат да осигурят равновесие в случай на продължителна рецесия. Независимо от това, дъното на мечия пазар за акциите все още може да е на разстояние 5%-10%. Инвеститорите трябва да останат търпеливи и да обмислят използването на данъчно-ефективно ребалансиране, включително чрез събиране на загуби, за да неутрализират основните си експозиции. И както продължаваме да подчертаваме, преследваме максимална диверсификация на класовете активи.
Припомняме ви, че анализите и мненията в статията изразяват личното виждане на експертите и по никакъв начин не са финансова препоръка. Всякакви решения, свързани с пари, трябва да взимате сами !!