Иранската външна търговия с крипто плащания може да бъде пример за Русия във връзка с избягването на санкциите. Министерството на промишлеността, мините и търговските сделки в ислямската държава вчера одобри резолюция, съгласно която всеки бизнес в страна може да внася материали, използвайки новият клас активи като платежно средство.
В началото на годината, след нахлуването на руската армия в Украйна, крипто пазарът зае водеща роля в събитията. Тъй като Путин бе моментално санкциониран от цял свят, за мнозина възникна безпокойство, че Москва може да се обърне към използването на цифрови активи, за да заобиколи наказанията. Въпреки че този дебат приключи почти веднага, новият метод за плащане, който Иран използва за внос и износ, доказва, че дигиталните монети наистина имат силата да помогнат на страните, усетили неблагоприятната страна на международната политика, да излязат от тежкото положение.
Руските официални лица започват да обръщат внимание на ползите от това.
Предимно нерегулиран – крипто секторът е много привлекателен за престъпниците. За това допринася един аспект, свързан с наличието на виртуални парични миксери и поверителни токени – инструменти, използвани, за да се гарантира, че никой не може да проследи нечии транзакции.
В тази връзка, наскоро съобщихме за действията на Министерството на финансите на САЩ срещу Tornado Cash – новина, която донесе със себе си много тежки последици.
Липса на изначален крипто интерес от страна на Русия
С нахлуването в Украйна няколко нации се обърнаха срещу Русия чрез ограничения върху вноса и износа от и към страната.
Но с тези наказания се породи и безпокойството, че Москва би могла да се обърне към криптовалутите, който са известни най-вече с липсата на регулации и възможността за анонимност. И все пак, много анализатори отрекоха възможността за избягване на санкциите в такъв мащаб чрез цифровите активи.
Така или иначе изглежда, че руската федерация не се интересува особено от този инструмент. Поне това показва поначало.
Докато президентът Путин си играеше с капитализирането на възможностите на страната за крипто добив, той подписа законопроект, забраняващ транзакциите с дигитални монети през юли.
И сега възниква въпросът дали Русия може да смекчи позицията си?
В резултат на новото възприемане на технологията от Иран, длъжностно лице на европейско-азиатската държава изрази възхищение и готовност за взаимстване на подобни решения.
Иран с революционно решение
В началото на август крипто плащанията в иранската външна търговия се превърнаха в най-новата тема за разговор по повод санкциите.
Ислямската република обяви първата си, използваща дигитални монети, поръчка за внос. Държавата похарчи $10 милиона за сделката. Към момента правителството не е разкрило коя валута е използвало, нито получателя на транзакциите. Ирански служител обаче обяви планове за продължаване на покупките чрез използването на иновативното средство, специално за заобикаляне на санкциите.
Прочетете още: „Иран разреши плащане за внос с криптовалути“
А тази седмица инвеститорите са свидетели на реализацията им.
Министерството на промишлеността, мините и търговските сделки току-що одобри резолюция, съгласно която всеки бизнес в страна може да внася материали, използвайки криптовалути за трансферите. Също така правителството създаде десетки операции за добив на цифрови токени, с цел финансиране на вноса.
Политиката на Иран може да са окаже вдъхновение за Русия
Новината не остана незабелязана от руския държавен апарат, който може би преосмисля своето “мечешко” отношение към новия клас активи.
Следва да се посочи, че от 1979 г. насам САЩ налагат все по-строги мерки срещу Москва.
Премиерът на Русия – Михаил Мишустин изрази подкрепата си за трансграничните крипто плащания. В изявление на държавен икономически форум той отбеляза силата на дигиталните пари отново във връзка с осигуряването на стоки от други страни без да се търпят ограниченията на санкциите.
„Трябва да развиваме интензивно иновативните области, включително приемането на биткойн и другите виртуални монети.“
каза той и допълни:
„Това е безопасна алтернатива за държавите, от гледна точка на това, че може да гарантира непрекъснат паричен трансфер на доставките от чужбина.”
Коментарите на Мишустин дойдоха само часове след новината за ислямската република. Не е изключено иранската външна търговия с крипто плащания да е причината за решението му да предложи на руските икономисти подобни действия.
Съгласно източниците, няколко други икономически лидери в страната са изразили интерес към приемането на новия клас активи за операции, свързани с вноса и износа.