Изкуствено създадената криза от властите на различни страни, и доминирането на политическите интереси над икономическата целесъобразност ще доведат до рецесия и в резултат на това до намаляване на котировките на фондовите и криптовалутни пазари.
Колко дълго може да продължи падането и колко силно ще бъде то?
Срива на икономиката, нарастващата инфлация, депресията на пазарите и закъснелите мерки на централните банки на различни държави в опит да коригират ситуацията могат да доведат до доста дълга криза. С действията си политиците само изострят положението, като предприемат популистки и безотговорни от гледна точка на икономистите мерки, като раздаване на пари и субсидии, както и разпалване на геополитически конфликти.
- Светът навлиза в ерата на изкуствено създадена криза. Икономическият растеж ще бъде нисък (а в някои страни дори отрицателен), а инфлацията ще бъде висока.
- Властите на много страни не предприемат необходимите мерки за коригиране на ситуацията.
- Фондовите и криптовалутни пазари ще се понижат през следващата година.
Стагфлация – защо е толкова сериозна
Всеки знае за цикличността в икономиката, когато етапът на растеж, придружен от сериозно нарастване на инфлацията, се заменя с охлаждане, рецесия или дори финансова криза.
Подобни промени в икономическите сезони са съвсем нормални, добре познати и доста предвидими. Централните банки и паричните власти на различни държави знаят какво да правят с „нормалната“ стагнация (промени в лихвените проценти, подкрепа за определени сектори на търговията, инвестиции от страната и т.н.).
Но сега, както обяви британският депутат Иън Маклауд, ние отново сме „в най-лошото от двата свята – не само инфлация от една страна или рецесия от друга, но и двете взети заедно. Имаме нещо като ситуация на „стагфлация“.
Обикновено тези два процеса не се пресичат помежду си: инфлацията съпътства икономическия растеж, а периодът на слабо покачване на цените съвпада със ниска положителна динамика във финансовата индустрия.
Сега тези неблагоприятни фактора се обединиха. В резултат на това анализаторите продължават да понижават прогнозите за растеж на глобалния БВП (според предположенията на Moody’s показателят ще нарасне с 2,5% през 2022 г., а с 2,1% през 2023 г.), плюс това редовно се публикуват данни за високата инфлация.
Икономическа депресия
Оказва се, че от една страна икономиката изпада в депресия, производството на стоки и услуги намалява, както има недостиг на работни места. От друга страна, растящите цени водят до спад на реалните доходи. Според финансисти и специалисти, това може да продължи за дълго време.
Трябва да очакваме по-нататъшно отслабване на търговията в САЩ и Европа, отбеляза Наталия Малих, ръководител на отдела за анализ на капитала във FG Finam. В щатите БВП вече падна през първата половина на годината за две поредни тримесечия, въпреки че властите не признават финасовата криза. Това наистина не се потвърждава от други показатели – пазарът на труда остава силен, добави Алберт Короев, ръководител на експертния отдел в BCS World of Investments.
„Много по-очевидно е, че редица страни в Европа вече са в рецесия или на ръба на такава. И тук положението е още по-сложно, тъй като високата инфлация принуждава ЕЦБ да повиши лихвите, а индустрията вече се охлажда. В същото време е фрагментирана по държави, което усложнява задачата“
– обясни Короев.
Прочетете още: “Анализатор: Очаква ни икономическа депресия десет пъти по-лоша от „Голямата депресия““
Експертите на крипто пазара са съгласни с икономистите.
„Глобалната криза вероятно ще продължи, докато не бъде изпълнено едно от двете условия за икономиката на САЩ: промяна в тенденцията на инфлацията или намаляване на индекса на потреблението до необходимите нива. Най-вероятно едно от двете ще се случи не по-рано от една календарна година“
– заяви изпълнителният директор на BitOK.
2023 ще бъде най-трудната година
Основателят на ENCRY Foundation Роман Некрасов подкрепи мнението на изпълнителния директор. По думите му проблемите ще продължат поне 12 месеца. В същото време 2023 г. ще бъде най-трудната година.
„Това се дължи на последиците от икономическата политика, провеждана от регулаторите в развитите страни, която провокира висока инфлация, както и геополитическото напрежение с проблеми на енергийния пазар, както и този на храните и логистиката“
– отбеляза Некрасов.
Ситуацията е изключително тежка и изисква решителни действия от страна на правителството. Това е така, защото имаме работа с изкуствено създадена криза и в известен смисъл предизвикана от човека с военен компонент, допълни Малих. Според нея това много ще зависи от политиците.
Сега целият свят е пред сериозен кръстопът, спомена Фьодор Наумов, управляващият партньор на PFL Advisors. В развитите държави, дългосрочните „убежища“, инфлацията е под 10%. И депутатите са изправени пред въпроса какво да изберат: повишаване на ставките в ущърб на индустрията, или борбата с обезценяването на парите само чрез слова.
Политическа и икономическа логика
Алън Блайндър, финансист, бивш заместник-председател на Федералния резерв и бивш член на Съвета на икономическите съветници при президента на САЩ Бил Клинтън, говори в своя публикация, че според него народните представители и икономистите са като същества от две различни цивилизации. Те имат напълно неидентична логика, език на комуникация и методи на изчисление. Финансистите имат аристотелска, тоест класическа система от съждение, основана на силогизми, следствия и дедуктивни разсъждения. При депутатите е съвсем друго.
“Те използват това, което наричам политическа логика – начина на мислене, който работи най-добре с избирателите или с други политици, с които преговарят“
– пише Блайндър.
По време на ковид пандемията представители от различни страни очаквано гасяха огъня на икономическите проблеми с пари. Това е съвсем разбираемо: беше необходимо да се подкрепят хора в тежко положение. Разпределението на средствата обаче доведе до скок на инфлацията.
В момента правят абсолютно същото. Оказва се, че те се опитват да лекуват нов етап от болестта на световната икономика (енергийна криза, висока инфлация, ниски доходи) със старите методи. По-точно не говорим за лечение, а за облекчаване на симптомите, както при пациент с висока температура. А това от своя страна само влошава заболяването.
В Европа цените на комуналните услуги се повишиха рязко поради електроенергийната криза, а инфлацията счупи многогодишни рекорди. Правителствата на някои държави се заеха с възстановяване на търговията (рязко повишаване на лихвените проценти, съкращения на бюджетните разходи и на социалните помощи), както и с разпределението на парите и субсидиите .
Ситуацията в европейските държави
В Германия пенсионерите ще получат еднократно плащане от 300 евро на 1 декември (студентите – 200 евро), на всичкото отгоре властите разшириха списъка на тези, които ще получават надбавки за комунални услуги. Италия повишава пенсиите и субсидира жилищните услуги за бедните. В Полша държавата вече е дала 640 евро на семейства, които отопляват домовете си с въглища.
Политиците се грижат за избирателите си – искат те да отидат до урните и да им гласуват доверие. Ако започнат да следват принципите на икономическата целесъобразност и да затегнат мерките, хората ще ги обичат по-малко, отбеляза Наумов.
„Дълбоко в душата си депутатите може би разбират, че инфлацията е извън контрол и нещо спешно трябва да се направи. Но те предпочитат да мислят за това “утре”. Сега ще работят за гражданите. Но когато бъдат преизбрани, те вече могат да решат да започнат глобалната криза, за да потушат инфлацията “
– допълни експертът.
Дали ще е твърде късно
Основният въпрос е дали ще бъде твърде късно? В историята е имало случаи, когато управляващите напълно губят контрол над растящите цени – това е Германия през 30-те години (през 1923 г. месечната инфлация е 3,25 милиона процента) или Израел през 1979 г.
Маховикът на световната инфлация вече се е развъртял и няма да може лесно да бъде спрян. С увеличените публични и частни заеми и огромните нефинансирани разходи за платените системи, централните банки попаднаха в „капан на дълга“.
Почетният професор в бизнес училището Стърн на Нюйоркския университет Нуриел Рубини, който предсказа глобалната криза от 2008 г., пише в своя публикация, че опитът на регулаторите да нормализират паричната политика увеличава тежестта на обслужване на задълженията, което води до масови фалити и каскадни финансови кризи. Той обясни, че правителствата, които вземат заеми в собствената си валута, все повече ще използват „инфлационния данък“, за да обезценят дълга.
„Има обезценяване на валутите. Да си спомним нулирането в Русия. В отговор на инфлацията правителството даде пари на хората и тя продължи да расте. Абсолютно същото нещо се случва сега в САЩ и еврозоната. Това е пътят или към много висока инфлация , или към изкуствено създадена криза, ако искат да охладят този бум“
– обясни анализаторът.
И тук идва другия фундаментален въпрос – Какви ще бъдат последствията от подобна икономическа политика?
Резултати от популизма: Какво ще се случи с пазарите
От началото на годината ключовият американски индекс S&P 500 се понижи с 24% до средата на юни. Фондовият пазар на страната не е падал толкова много от 1970 г. (когато S&P 500 загуби 21%). Същевременно NASDAQ потъна с 26,8% през същия период, докато Dow Jones намаля с 13,9%.
След това имаше отскок от дъното и индексите отново се върнаха в “зелената зона”. Котировките на криптовалутите, които са почти напълно корелирани със стойността на S&P 500, също излезнаха от своето ниско ниво от лятото и леко се покачиха. За колко дълго обаче?
Прогнозите за борсата са разочароващи. Има и нарастване на мечия пазар, напомни Малих. Според нея растежът в последните сесии не трябва да се счита за обрат и има смисъл да се намалят позициите на тези връхни точки.
Досега много компании в САЩ са надценени по съотношението P/E (отношението на пазарната стойност на акция към годишната печалба, получена на акция), отбеляза Наумов.
„Очаквам икономиката да отслабне още повече в Съединените щати и Европа и в същото време, когато лихвените проценти се покачат, това неизбежно ще окаже натиск върху пазарите на акции в тези региони, особено Европа, която губи повече от САЩ в тази криза“
– заяви Малих.
„Америка всъщност може дори да спечели нещо, като отнеме клиентите и пазарния дял от европейските конкуренти, докато съкращава производството поради енергийната стагнация“
Не очаквайте чудеса и на крипто пазара. Корелацията му с американските индекси вече е почти 100%. Причината, колкото и да е странно, е тяхната популярност и недоверие към традиционните активи.
„Отчасти поради ситуацията, пред която е изправена глобалната финансова система, дигиталните валути получиха мощен приток на нови потребители“
– заяви Некрасов.
Мненията на експертите относно крипто пазара
Наумов подкрепи мнението на анализатора Некрасов. Според него много институционални инвеститори (и инвеститори като цяло) са навлезли в търговията с криптовалути, разглеждайки токените като един от класовете активи, а не като анонимно средство за плащане. Следователно курсовете на дигиталните валути започнаха да „вървят“ заедно с американските акции, добави той.
През следващата година мечите настроения ще продължават да властват на крипто пазара, продължи Некрасов. Въпреки това, връщането към растеж в индустрията на цифровите активи, смята експертът, ще започне по-рано, отколкото на фондовите пазари – някъде в края на 2023 г. или началото на 2024 г., в навечерието на халвинга в биткойн мрежата.
Изпълнителният директор на Indefibank Сергей Менделеев бе по-песимистичен:
„За съжаление, на този етап не смятам биткойн за защитен актив. През последните 5 години той се държи като силно спекулативен инструмент (а злите езици казват, че е така от основаването на BTC), така че ако всичко падне, тогава криптото ще го направи по-бързо и по-дълбоко от другите.
Потребителите трябва да очакват спад на основните цифрови монети, се съгласи ръководителят на представителството на майнинг пула ViaBTC в Европа и експерт по финансовите технологии Александър Лозбен. Крипто пазарът се движи в синхрон с американските акции, собствениците им са едни и същи инвеститори и заинтересовани страни, обясни той.
„Сега доста крипто активи са концентрирани в ръцете на Уолстрийт и други финансови институции, които работят по същите методи, и когато има липса на ликвидност, много хора продават активите си (независимо дали криптовалути или акции), за да получат в брой“
– добави специалистът.
Настъпват тежки времена
Трудно е да се предвиди продължителността на срива на търговията, но най-вероятно следващите две години определено ще бъдат тежки. Лозбен очаква голям икономически шок през 2023 г. и възстановяване на пазара след година-две. Според него дигиталните валути ще покажат добра динамика след халвинга на цифровото злато, до който остават 18 месеца.
Но крипто пазарът няма да бъде „заличен“. В тази ситуация, както обикновено, купувачите са обезумели и отново говорят за големия балон на криптовалутите, който може да се спука. Това се отрича дори от представители на традиционните финансови институции.
Увеличаването на използването на биткойн ускорява процеса на формиране на нова икономическа система. Станахме свидетели на глобална еволюция на платежната инфраструктура, заяви в началото на март Золтан Позар, стратег в Credit Suisse. Все още е рано да се каже в каква посока ще се развие световната икономика, отбеляза стратегът, но дигиталното злато има много добри шансове да се превърне в основен платежен инструмент.
Повишената полезност на токените се потвърждава и от нови изследвания. Visa наскоро проведе проучване и установи, че почти една четвърт от малките предприятия в девет страни планират да приемат плащания в цифрови активи.
Така виртуалните валути могат да се превърнат от клас инвестиционни активи в ежедневен инструмент за разплащания между потребителите.
„Що се отнася до населението, мисля, че значителна част от него вече е готова да прехвърли спестяванията си в криптовалути, тъй като постепенно има разбиране, че те са технологията на бъдещето, независимо дали се използват като хедж активи или не ”
– подчерта Лозбен.
Какво трябва да направят инвеститорите
Всички експерти са на единодушно мнение, че е твърде рано да се купуват дигитални валути сега и си струва да изчакаме развитието на ситуацията – може би скоро ще видим второ дъно на пазарите.
Според Менделеев прехвърлянето на активи в момента е неблагодарна задача, излишната суматоха води само до големи загуби.
„Нещо повече, сега борсите се държат нелогично, например златото пада. Но ако погледнете глобално, тогава бих инвестирал в земеделски и хранителни производители. Дори при най-лошите сценарии хората няма да спрат да се хранят“
– обясни специалиста.
Съществуват и други идеи. Сега спадът се ръководи от технологичния сектор, който реагира на подновеното увеличение на лихвите на дълговия пазар. Твърде рано е да купувате, но си струва да поддържате списък с акции и ETF за търговия с дългосрочни истории за растеж, казва Малих.
Огромното напрежение
Ситуацията е напрегната за всички борси, продължи Некрасов. Някои инвеститори ще се обърнат към обичайните защитни инструменти, като американските държавни ценни книжа (особено след като доходността им се повиши след основния процент) и злато. И част от капитала ще се влива във фиатни валути, като щатския долар, но не и в еврото. Според анализатора някой използва криптовалути като биткойн и етериум, за да диверсифицира портфолиото си. И това анонимно лице ще инвестира в недвижими имоти и покачването на цените за него потвърждава тази тенденция.
„Но никой от тези активи вече не може да се счита за напълно защитен, навсякъде има рискове. Руските купувачи изобщо нямат голям избор. Съществува сериозна опасност от замразяване на облагите, блокиране на чуждестранни сметки и изземване на имущество. Инвеститорите най-вероятно използват традиционните инструменти – международни фиатни пари, недвижими имоти, инвестиции в злато ”
– предположи Некрасов.
Наумов уточни, че много зависи от икономическия курс, избран от паричните власти на различните страни.
„Ако инфлацията излезе извън контрол, тогава трябва да изберете активи, които могат да се представят добре в този момент – това са петрола и газта, които стават по-скъпи. Така че си струва да закупите книжата на тези компании“
– съветва експертът.
„Ако започне тежка битка с цените, тогава има смисъл да се обмислят къси депозити, тъй като процентите за тях ще бъдат високи.“
– заключи Наумов.