Игровите блокчейн P2E проекти загубиха популярност, но има ли тази област перспективи за по-нататъшно развитие, ще разберем в днешната статия.
Бързото обезценяване на токените на повечето play-to-earn (P2E) проекти засили критиките от мрежата към тях. В допълнение към няколко унищожителни статии, в Интернет се появиха и популярни документални филми и истории за пристрастяването към хазарта на Web3 игрите.
Цената на монетата на първото поколение игрови проекти Axie Infinity загуби повече от 90% от пика. Активът беше едно от най-големите разочарования за инвеститорите през миналия сезон. Ситуацията се влоши от факта, че незабавната продажба на койна след пробиване на важни ценови нива не беше достъпна за мнозина поради участие във фиксиран стейкинг за 90 или 180 дни от крипто борсата Binance с „най-атрактивни“ условия на повече от 100% годишно.
Play-to-earn проектите с по-малка капитализация пострадаха повече от AXS: Aurory (AURY) на Solana загуби над 95% от ценовия пик, SolChicks (CHICKS) също не остана по-назад губейки повече от 98% от максимума на блокчейна и ликвидността на актива почти напълно изчезна от всички централизирани и децентрализирани сайтове. Gods Unchained (GODS) на Ethereum падна с 97% , a Age of Gods (AOG) на Binance – се понижи с 96% от максималните стойности.
Прочетете още: “Игрите Play-to-earn в борба за задържане на интереса“
Опасна ли е зависимостта от хазарта за потребителите на P2E
„Първоначално се зарадвах, но скоро започнах да се чувствам слаб, започнах да страдам от безсъние“
– представи опита си с Axie Infinity филипинецът Ориас, пред списание Time.
Материалът описва историите на няколко филипински семейства, които се опитват да свържат двата края с допълнителни печалби в P2E игри, като особено подчертава негативните фактори за човешката психика и посочва наличието на случаен фактор в играта, често водещ до пристрастяване към хазарта. Зад драматичните разкази на много филипинци обаче се крие многостранността на проблема и липсата на интегриран подход към изучаването на феномена.
За специална play-to-earn пристрастеност към игри би могло да се говори едва след като се опознае голяма част от гейминг общността – имали ли са склонности към други пристрастявания към игрите или P2E забавленията са станали първоначалният фактор, който формира зависимостта? Дори без да споменаваме тези проекти, когато новите потребители се сблъскат със сектора web3, те може да се изкушат да разрешат проблемите с разходите си, чрез платформите, които обещават бързо благополучие. В областта на мрежата много популярни са крипто казината, лотарията, както и финансовите пирамиди.
В същото време, дори и при пълното „прочистване“ на блокчейн пространството от горните опасни източници, ползвателите, склонни към пристрастяване към хазарта, ще могат да използват неутрални пазарни инструменти за нереално обогатяване. Така например фючърсите с голям ливъридж (10 пъти или повече) могат да бъдат разумно използвани от търговците за хеджиране на рисковете от дълги позиции. Същият инструмент може да се използва за залози на най-малките движения на цената, които са абсолютно игриви по природа.
В допълнение към списание Time, други известни уебсайтове също разкритикуваха P2E игрите като например: CoinGeek, Bangladesh Times и други.
От P2E към X2E – смяна на парадигмата?
Въпреки повтарящия се спад в котировките на play-to-earn проекти, отливът на играчите от съществуващите игри и вълната от критики в медиите, гейминг индустрията може би все още е в самото начало на своето предстоящо нарастващо развитие. Лятото и есента на 2022 г. бяха белязани от масивни инвестиции в проекти за блокчейн игри: $500 млн за създаване на фонд за рискови игри за Web3 от Imutable, $200 млн за фирмата Limit Break, $100 млн за издателя на Web3 игри Animoca Brands и още голям брой от сделки .
Много разработчици и купувачи в сектора са съгласни, че следващите милиарди потребители в Web3 ще се присъединят чрез игри. Тази тема беше активно обсъждана в дневния ред на наскоро проведената среща World Blockchain Summit в Дубай. Това твърдение се подкрепя и от факта, че много играчи вече са свикнали с начина на живот и поведение, близки до Web3 – обмен и търговия с артикули в играта, подобряване на характеристиките на героите им чрез закупуване на ексклузивни дрехи и аксесоари и тяхното им колекциониране, както и присъствие на големи онлайн събития в киберпространството.
Наред с притока на нови средства и програмисти в областта на Web3-игрите, идеологическият компонент на въпроса не остана настрана. Концепцията P2E беше заменена от съкращението X2E, което означава, че потребителите трябва не просто да играят, но и да извършват някои (често социално полезни) действия, за да получат желаните от тях токени.