От ключово значение за всеки инвеститор е това как правилно да състави инвестиционния си портфейл и да помисли за диверсификация на риска, за да получи добра възвръщаемост и да поддържа високо ниво на сигурност на своите активи. Диверсификацията обаче се отнася по-скоро до финансовото управление, т.е. как точно трябва да управляваме активи в рамките на портфейла си. Тя не отговаря толкова за безопасността му, колкото за правилното разпределение на активите.
За да осигурим по-голяма безопасност на своя инвестиционен портфейл, трябва да прибегнем до методите за хеджиране, които ще бъдат разгледани в тази статия. Тук ще ви запознаем с това какво е хеджиране и с какви финансови инструменти се извършва.
Хеджиране
Хеджирането (от английски Hedge – бариера, застраховка) е ефективен механизъм за застраховане на ценови рискове, за да се избегнат загуби, ако цената на актив или стока започне да се движи в неблагоприятната за вас посока. Ролята на застраховка срещу рискове се поема от така наречения договор или “хедж”, а този, който хеджира финансовите рискове, се нарича “хеджър”.
Видове хеджиране
При растеж – Ако пазарният участник трябва да се предпази от очакваното увеличение на цената на даден актив в бъдеще, тогава се купува договор за доставка на този актив на предварително уговорена сума.
При спад – Ако участник на пазара, след определен период от време, смята да продаде актив на предварително желана от него цена, тогава се купува договор за продажба на актива на тази цена.
Стратегията за хеджиране се осъществява с помощта на деривати – деривативни финансови инструменти, които в нашия случай се наричат „хедж инструменти“. Подробно за видовете деривати, с които можем да търгуваме на крипто пазара, писахме в статията ни – ТУК . Сега обаче ще разгледаме по-отблизо всеки дериват, като опростим разбирането на значението му с нагледни примери.
Инструменти за хеджиране
Фючърси
Фючърсите са договор за покупка или продажба на определен актив в бъдеще. Цената и количеството се договарят предварително, за да се избегнат евентуални загуби поради промени в цената. Като такива, загубите не могат да бъдат получени в случай на използване на фючърсни договори, а просто можем да получим по-малко печалба.
Фючърсните договори са разделени на два вида:
- Фючърси с доставка на актива – те задължават продавача да прехвърли биткойн на купувача на цената, посочена в договора, в строго определено време. Например през юли сте закупили фючърси за доставка през септември за 1 BTC на $ 10 000. Независимо дали цената на биткойн пада или се покачва, през септември продавачът ви прехвърля 1 BTC.
- Фючърсът за сетълмент ( без доставка на актива ) – работи по подобен начин, с единствената разлика, че сетълментът се извършва в пари, без да се доставя основният актив на купувача. Например през юли сте закупили септемврийски фючърсен договор за 1 BTC на цена от $ 10 000. Ако биткойнът поскъпне с $ 500, ще получите $ 10 500 през септември. Ако биткойнът поевтинее с $ 500, тогава в Септември ще Ви бъдат кредитирани $ 9 500.
Примери за използване на доставка на фючърси за хеджиране на рискове
Вариант 1 – „Късо хеджиране“
Инвеститорът купува биткойн за 10 000 долара, очаквайки растежа му през 2020 г. на фона на растежите при миналите халвинги. До септември обаче цената на биткойна има шанс да намалее поради опасения относно началото на втората вълна на пандемията. За да се избегне потенциална загуба от 20%, инвеститорът може да използва фючърсен договор за продажба и да продаде биткойн на $ 10 000 през септември. В случай, че стойността на биткойн започне да пада, инвеститорът продава своя биткойн на фиксирана цена и избягва загуба.
Вариант 2 – „Дълго хеджиране“
Инвеститорът планира да купи биткойн за 10 000 долара през септември, очаквайки растежа му през 2020 г. на фона на последния халвинг. До септември обаче цената на биткойните има шанс да се повиши и да лиши инвеститора от потенциална печалба. За да си гарантира стойност от $ 10 000 за 1 BTC, инвеститорът може да използва фючърси за доставка през септември на цена от $ 10 000. В случай, че стойността на биткойн започне да расте, инвеститорът ще купи BTC на фиксиран цена от 10 000 долара.
Опции
Опциите са договор за правото за покупка или продажба на актив в бъдеще. Когато опцията е сключена, се заплаща премия, тъй като собственикът на опцията може да не упражни правото си.
Видове опции
Кол опция – правото да закупите актив на определена цена.
Пут опция – е правото да се продаде актив на определена цена.
Пример за използване на пут опция за хеджиране на рискове
Инвеститор закупува 10 BTC на цена от $ 10 000. Пазарът е все по-загрижен от втората вълна на коронавирусната пандемия, която може да срине цената на биткойните до 5000 долара. Инвеститорът купува пут опция, която му дава право да продава биткойн за 2 месеца на същата цена от $ 10 000. Цената на опцията (премия) е 500 долара.
Ако биткойнът падне до 5000 долара, инвеститорът може да упражни правото си да продава биткойни на 10 000 долара. В този случай той ще загуби само 500 долара от опционната премия, но ще спести 50% от капитала. Освен това, продавайки BTC за $ 10 000, той може да купи двойно повече BTC за $ 5000 по всяко време, което ще му донесе значително повече печалба, когато цената започне да се възстановява.
Ако биткойнът не падне, инвеститорът може да се откаже от правото да продава и да загуби 500 долара.
Ако биткойнът е нараснал например до 10 100 долара, инвеститорът също отказва да продава, губи 500 долара за закупуване на опция, но в същото време увеличението на стойността на BTC със 100 долара му носи 1000 долара доход или $ 500 печалба, минус разходите за опцията.
Пример за използване на опция кол за хеджиране на рискове
Инвеститор планира да закупи 10 BTC на цена от $ 10 000. На пазара нарастват опасения относно втората вълна от коронавирусната пандемия, която може да срине цената на биткойн до 5000 долара. Инвеститорът купува кол опция, която му дава право да закупи 10 биткойна в срок от 2 месеца на цена от $ 5000. Цената на опцията (премия) е $ 500.
В случай, че биткойнът падне до $ 5000, инвеститорът може да упражни правото си да купува биткойни на $ 5000. В този случай той ще загуби само $ 500 от опционната премия, но ще спести 50% от капитала, който би могъл да похарчи при покупка за 10 000 долара.
В случай, че биткойнът не падне или расте, инвеститорът може да се откаже от правото да купува и да загуби 500 долара.
Заключение
Както можете да видите, дериватите могат да се използват не само за търговия с ливъридж, безсрочни договори и рисков капитал. Те също са много подходящи и за хеджиране на рискове с инструменти като фючърси и опции. Основният проблем на търговеца е невъзможността да се знае на 100% къде ще отиде цената, без значение колко първокласен анализатор е търговецът. Хеджирането на ценовите рискове ви позволява да изключите загубите в случай на рязка промяна в пазарната ситуация. В някои случаи то също носи печалба, така че не бива да пренебрегвате този инструмент.