Хакерът Monsieur Personne създаде фалшиви копия на най-скъпата NFT картина Everydays: The First 5000 Days от американския художник Beeple, за да развенчае мита за уникалността и безопасността на тези токени.
Става въпрос за подправяне на криптографски доказателства за притежание на оригинално произведение на изкуството.
Хакерът създаде свой собствен NFT в блокчейна на Етериум, който се свързва със същите данни като истинския токен на художника Beeple. Конфигурацията на компонентите на фалшивия NFT, неговият идентификатор и историята на транзакциите са подобни на оригинала.
Хакерът не притежава оригиналния токен, но изглежда така за външните наблюдатели. Фалшивият незаменим токен се освобождава и изпраща в портфейла на Monsieur Personne от същия портфейл, в който е пуснат оригиналният Everydays: The First 5000 Days.
NFT не е нищо друго освен внимателно конструирана измама
„Няма никакви предпазни мерки за предотвратяване на кражба и злоупотреба с такива произведения на изкуството. С моето действие искам да покажа колко нелепа е ситуацията с шумотевицата около NFT. Някои корпорации се опитват да ви убедят, че предоставените на Ethereum незаменими токени са уникални и сигурни и ще принадлежат единствено на вас, ако решите да ги закупите. Е … изненада: това не е нищо друго освен внимателно конструирана измама, за да се почувствате “привилегировани”, като притежавате дигитално произведение на изкуството. Виждате ли, поради вашето сляпо увлечение по тези монети, вие сте забравили какво съставлява истинската оценка на изкуството. Заслужавате да знаете истината и да вземете решение сами. Затова използвах най-скъпия NFT като пример, за да унищожа заблуждаващата концепция за неговата уникалност и безопасност “, написа фалшификатора.
Токенът, създаден от Monsieur Personne, не компрометира автентичността на оригинала, но ще бъде доста трудно да го различим от истинската картина.
„Никой не може да отрече, че създаденият от мен NFT всъщност не е направен от името на художника. Създателят на токена може да обещае само с думи, че ще създаде само един цифров актив. Всъщност той може да го издаде колкото пъти иска, във всеки портфейл “, добави хакера.
Той пусна девет копия на фалшивия токен за продажба, като в бъдеще смята да претендира за собствеността на първия фалшив NFT.
Нека си припомним, че произведението Everydays: The First 5000 Days беше продадено през март на търг на Christie’s за $ 69,3 милиона. Крайната оферта беше $ 60,3 милиона, но цената включваше и комисионна.
Дигиталния художник Beeple продаде NFT колаж за рекордните в историята $69,3 млн.
Картината е колаж от хиляди произведения на Beeple, публикувани онлайн от 2007 г. насам.
По-късно беше разкрита самоличността на купувача на дигиталната картина. Оказа се, че е главен изпълнителен директор на консултантската фирма Portkey Technologies и съосновател на доставчика на банкомати за криптовалута Bitaccess, Vignes Sundaresan.