Много индикатори показват, че пазарът навлиза в „най-дълбоката фаза на мечия цикъл“. Това се посочва в доклада на анализаторите от Glassnode.
Според наблюденията на експертите основните показатели са се влошили. Сега дори дългосрочните притежатели на криптовалути търпят значителни загуби.
Пазарът се влияе значително от следните макроикономически фактори:
- индекс на потребителските цени в САЩ от около 8,6%, което надхвърли очакванията на участниците на пазара;
- Обръщане на кривата на доходност на държавните ценни книжа;
- Ръст на доларовия индекс (DXY).
Прочетете още: “Доларовият индекс – същност и въздействие на пазара“
На този фон биткойн показа 10 червени свещи през последните 11 седмици.
Графиката по-горе показва, че цената се опитва да се закрепи на MA 200.
„Въпреки факта, че много макроиндикатори продължават да показват свръхпродаденост, BTC все още е свързан с традиционните пазари. Цените съответно падат“
-отбелязват анализаторите на Glassnode.
Индикаторът MVRV Z-Score обаче вече е достигнал „зелената зона“, което показва благоприятен момент за натрупване на цифрово злато в дългосрочен план.
За последен път подобни сравними ниски нива на показателя се наблюдаваха в края на 2018-2019 г. и през март 2020 г. Тогава цената на биткойн бързо падна до екстремни стойности.
Според наблюденията на специалистите на Glassnode такива изгодни периоди за ходлърите продължават от 8 до 24 месеца, докато цената на първата криптовалута достигне “дъното”.
Наблюдава се спад в скоростта на натрупване на дигиталното злато сред дългосрочните инвеститори. Всеки месец техните резерви се увеличават с 15 000-20 000 BTC. В началото на май темпът беше с 64% по-висок от сегашния.
„Тенденцията на натрупване от последните седмици се движи от много големи (>10 000 BTC) и относително малки (<1 BTC) играчи“
-подчертаха от аналитичната компания .
Според проучванията развитието на ситуацията до голяма степен ще зависи от активността и ценовата подкрепа на “китовете”.