При определяне дали биткойн най-накрая е докоснал дъното си в продължаващия мечи пазар, платформата за анализи Glassnode в нов доклад анализира и сравни характеристиките и продължителността на циклите в миналото спрямо настоящия.
За да знаеш бъдещето, трябва да си наясно с миналото
В своя доклад, озаглавен „Натискът се увеличава върху диамантените ръце“, от Glassnode се опитват да определят в кои моменти от предишните мечи пазари се е случвало формиране на биткойн дъното. Според платформата това е ставало винаги, когато „принудителните продажби отминат, продавачът е изтощен и натискът надолу започне да намалява“.
Преразпределение на богатството
Според документа жизненоважна характеристика на продължителния спад е „преразпределението на богатството между заинтересованите страни, които остават“. По същество това означава, че криптовалутите все повече сменят собствениците си сред инвеститорите, които не излизат от сектора при продължителна корекция.
Glassnode отбеляза, за периода декември 2017 г. до март 2019 г., че след като цената на биткойн достигна най-високата си стойност за всички времена (ATH) от $6000, последва огромно преразпределение, след което се спусна до $3000 и $4000
Сравнявайки това с продължаващия мечи пазар, платформата сочи, че след като стойността на първата криптовалута стигна до минимума от $30 000, се наблюдаваха модели на пренареждане. BTC монетите сменяха собствениците си, а след това цената падна до новото ниво от около $20 000.
Загуби, прехвърлени на дългосрочни притежатели
В своя репорт сайтът за анализи отбеляза, че ключови индикатори за това кога се формира дъното на биткойн са, когато краткосрочните притежатели напуснат пазара и монетите, които преди това са били държани от тях, са на загуба, което води до преразпределянето им към „субекти със силно убеждение, които са относително нечувствителни към цената“ (или иначе казано дългосрочни притежатели).
Отбелязвайки, че BTC все още не е достигнал дъното, Glassnode заяви:
„В дълбините на предишните мечи пазари делът на предлагането, който се държеше от дългосрочните притежатели (LTH) и който бе на загуба, достигна над 34%. Междувременно процентът, държан от дребните притежатели (STH), намаля до едва 3% до 4%. В момента последните все още държат 16,2% от предлагането на загуба, което предполага, че прясно преразпределените монети сега трябва да преминат през процеса на узряване в ръцете на държащите с по-високи убеждения.“
Прочетете още: „Polygon подпомага миграциите на проекти от мрежата на Terra към своята собствена“
Капитулация на миньорите
Като взе предвид подразбиращия се доходен стрес (Puell Multiple) и наблюдавания спад на скоростта на хеширане, анализаторите установиха, че рискът от капитулация на миньорите е фактор, който обикновено е водещ при определянето на дъното на биткойн. Като се има предвид това, платформата заключи:
„Продължителността на капитулацията на копачите по време на мечия пазар през 2018-2019 г. беше около 4 месеца, а настоящият цикъл започна едва преди 1 месец. Понастоящем миньорите държат общо приблизително 66 900 BTC в своите портфейли и по този начин следващото тримесечие вероятно ще остане изложено на риск от по-нататъшно разпространение, освен ако цените на монетите не се възстановят значително.”
Припомняме ви, че анализите и мненията в статията изразяват личното виждане на експертите и по никакъв начин не са финансова препоръка. Всякакви решения, свързани с пари, трябва да взимате сами !!