В понеделник в мрежата се появи съобщение, за което се твърдеше, че е от най-големия американски търговец на дребно Walmart, който обяви партньорство с Litecoin Foundation. Автентичността на информацията беше потвърдена с публикуването й в официалния Twitter акаунт на блокчейн проекта. В рамките на 15 минути цената на алткойна се покачи с 40% до 240 долара, но падна обратно до около 180 долара, когато туитът беше изтрит и говорител на Walmart заяви, че съдържанието на изданието е невярно.
По-късно създателят на криптовалутата Litecoin Чарли Лий реагира на инцидента. Той подчерта, че неговата компания няма нищо общо със случилото се и ще направи всичко възможно да установи виновниците. Лий припомни, че всеки може да започне да приема алткойна му като начин за плащане, без предварителното съгласие на крипто проекта . Интересно е да се отбележи, че самият основател на Litecoin първоначално е повярвал на тази фалшива новина.
Крипто общността обаче намери за подозрително, че фейк съобщението бе публикувано в официалния Twitter акаунт на крипто компанията. Има предположения, че екипът е участвал в изкуствено надуване на котировките на алткойна, с цел собствена изгода.
Подобни фалшиви новини не са прецедент за Litecoin
Това не е първият път, в който Чарли Лий и неговата фирма са заподозрени в подобно нещо. Най-известният случай е през 2017 г. Тогава основателят беше обвинен в манипулиране на стойността на собствената си криптовалута чрез публикуване на публикации в социалната мрежа. По-късно през декември същата година той написа, че е продал всички LTC, които притежава.
В момента, в който създателят на Litecoin обяви продажбата на своите монети, цената бе достигнала своя връх от около 360 долара. След това започна продължителен низходящ тренд, в резултат на което цената на токена за една година се понижи с цели 94% до 22 долара. Криптовалутата успя да поднови историческия си максимум едва през пролетта на 2021 г., а цената й за първи път надхвърли $ 410.
Мнението на експертите за инцидента
Главният изпълнителен директор на Xena Financial Systems сподели, че предвид обстоятелствата покрай последните фалшиви новини за партньорството между Walmart и Litecoin Foundation, които бяха публикувани в официалната страница на крипто компанията, ръководена от неин служител, може да заподозрем умишлена намеса на екипа . Разбира се, не трябва да изключваме и вероятността от грешка на служителя и факта, че проектът наистина може да е невинен за случилото се.
„Възможно е да се пусне такъв вирусен фалшификат, ако хакерът се е подготвил добре и имал някой от лидерите на общественото мнение, който да помогне“, обясни още изпълнителният директор.
Подобни фалшиви новини не са необичайни за пазара на криптовалути. Например през лятото в мрежата се появи информация за намерението на Amazon да започне да приема плащания в биткойн до края на тази година. Още на следващия ден това беше отречено от представител на компанията.
Прочетете още: “Инвеститор изпратил 10 BTC на фалшив акаунт на Илон Мъск”
Инвеститор изпратил 10 BTC на фалшив акаунт на Илон Мъск
Такива фейк информации се лансират от известни, но анонимни трейдъри в социалните мрежи и форумите, обясни съоснователят на фондация ENCRY. Според него това най-вероятно се прави от професионални спекуланти на крипто пазара, които разбират механизмите за манипулиране на масовото съзнание на играчите. Тези манипулатори използват своите компетенции, за да извлекат собствена печалба. Те може би са частни мениджъри на крипто активи, които управляват монети, принадлежащи не само на тях самите, но и на техните клиенти, заключи експертът.