Според U.Today , позовавайки се на множество доклади в социалните медии, измамници са създали нещо, изглеждащо като официален Nami портфейл на Cardano, предназначен за мобилни устройства, но всъщност действащ като фишинг приложение, което краде seed фразите и средствата на потребителите.
След като изтеглят апликацията, потребителите биват помолени да въведат началната си фраза от портфейла Nami, базиран на браузъра, което изглежда като обикновена процедура при създаване на уолет на друго устройство. Тук обаче нещата не седят така.
Вместо да дава достъп до средствата на ползвателите, приложението краде данните и ги изпраща на apps разработчиците, предоставяйки им директен достъп до техните ADA токени, съхранявани в легитимния Nami уолет.
Появата на приложението на пазара няма нищо общо с официалната версия на услугата. За съжаление, фалшивият портфейл все още е достъпен за изтегляне на платформата, което означава, че немалко потребители ще станат жертви на хакери.
Схемата, използвана от апликацията, е често срещан начин за кражба на цифрови активи. По такъв начин, разработчиците карат хората да вярват, че използват автентични решения и прехвърлят чувствителни данни, които дават достъп до средствата им.
Прочетете още: “Google и Apple ще се намесят в борбата с измамни крипто приложения“
Преди това измамниците в Twitter използваха фишинг връзки в секциите за коментари на популярни инфлуенсъри. След като потребителите преминеха към уебсайта, те се озоваваха на страницата, където им беше обещавана повече от 100% печалба за просто изпращане на определено количество монети на адрес.
По-опитните измамници искаха от потребителите и подробности за уолета им с обещанието да им изпратят допълнителни средства. Разбира се нищо не се изпращаше на жертвите, а средствата в портфейлите им се теглеха веднага. Поради децентрализирания характер на блокчейните връщането на средствата е невъзможно.