След вчерашния хаос на Капитолийския хълм, гигантът в социалните медии Facebook блокира акаунта на американския президент Тръмп с мотива, че вероятното намерение и резултат от неговите постове е подстрекаване към насилие.
Днес Марк Зукърбърг използва Facebook, за да обяви края на “царуването” на Тръмп – в платформата му.
Вчерашният митинг на Капитолийския хълм във Вашингтон се превърна в буря от безредици, предизвикана от поддръжници на Тръмп след речта му, в която казва „никога няма да отстъпим“.
В публикацията си тази сутрин Зукърбърг отбеляза, че Тръмп е използвал широко платформата си във Facebook за агитация, често навлизайки в дезинформацията и конспиративните теории, особено след изборите през ноември. След насилието вчера Зукърбърг заяви, че настоящият контекст сега е коренно различен, включващ използването на платформата му за подбуждане към насилствено въстание срещу демократично избрано правителство.
В речта, която предшестваше обвинението на тълпата към камарите на конгреса вчера, Тръмп направи остри критики и обвини големите технологични компании във фалшифицирането на изборите. Американския президент също определи медиите като „най-големият проблем, който имаме, що се отнася до мен“.
По ирония на съдбата Тръмп често зависи от платформите на големите технологични компании като Facebook и най-вече Twitter, за да заобиколи медиите, които изобилстват от това, което той би определил като цензура . Twitter вчера свали няколко от туитовете на президента, тъй като насилието във Вашингтон ескалира и в крайна сметка заключи акаунта му, но само за 12 часа. Въпреки заключването, завършващо преди няколко часа, неговата времева линия остава неактивна.
Конгресът и двете водещи технологични компании
Конгресът призоваваше изпълнителните директори на Facebook и Twitter да се явяват пред тях с нарастваща честота през последната година поради огромната роля, която тези платформи играеха в националния дебат. Демократите обвиняват платформите в разпространение на дезинформация, докато републиканците казват, че те ги цензурират.
Изслушванията в петък преди изборите видяха, че републиканците от Сенатската комисия по търговията се опитват да накарат Зукърбърг и Джак Дорси да се откажат от изтеглянето на публикациите на Тръмп от социалните им мрежи. Мнозина в комитета се присъединиха към масивните атаки срещу Параграф 230, широко погрешно разбрана част от Закона за почтеност в комуникациите, която освобождава уебсайтовете, които хостват генерирано от потребителите съдържание, от пълна законова отговорност за това съдържание, въпреки че стандартите за модериране на съдържанието продължават да бъдат изисквани.
Наистина с надеждата за отмяна на Параграф 230, Тръмп наложи вето на Закона за разрешаване на националната отбрана преди две седмици. Конгресът отмени това вето, което обаче беше първо по време на президентството му.
След завръщането на Конгреса на сесията снощи по-голямата част от съюзниците на Тръмп се отдръпнаха. Дори Кели Льофлър, която точно тази сутрин беше загубила балотаж в Сената в Джорджия, който до голяма степен беше факт благодарение на нейното идолизиране на Тръмп, отстъпи от по-ранните обещания да оспори резултатите в стила на американския президент.
В крайна сметка внезапният обратен завой на Fcebook относно Тръмп може да е повече прагматичен, отколкото идеалистичен. Фирмата може да е забелязала, че след изборите в Джорджия демократите ще контролират Камарата, Сената и Белия дом, органи, които вероятно ще продължат да я призовават да се отчита.
Акциите на Facebook се търгуваха на $ 268,76 по време на публикуването, едва движейки се след съобщението на Зукърбърг по-рано тази сутрин.