Статията е продължение на първа и втора част, където писахме за характеристиките и значението на скорошната актуализация на Ethereum – The Merge, която се състоя на 15 септември 2022 г., както и за бъдещите планове на разработчиците за подобряване на проекта.
По-надолу продължваме с представяне на мненията на общността и на някои от водещите лица в крипто света. Разглеждаме потенциални рискове, свързани с децентрализацията и зоркият поглед на SEC над PoS проектите. Ето какви са настроенията…
Основателите на Cardano и 1inch Network
Основателят на Cardano – Чарлз Хоскинсън, изрази убеждението си, че преходът на етера към Proof-of-Stake не е повлиял на ефективността на блокчейна, транзакционните разходи или ликвидността.
„ETH 2.0 изисква поне хард форк актуализацията Шанхай през 2023 г. Прогнозата ми все още не се е променила.“
– каза той.
Антон Буков е на друго мнение. Според него обикновените потребители вече са усетили ефекта от надграждането на Ethereum.
„Разширения се появяват на всеки 12 секунди точно, което осигурява малко по-предвидимо време за транзакция. Блоковете, които станаха по-чести от 13,5 секунди, увеличиха честотната лента на мрежата с 11% .”
– посочи съоснователят на 1inch Network.
След известно време Хоскинсън поруга разработчиците, заради The Merge. Той заяви, че преходът на алткойн краля към Proof-of-Stake е закъснял.
Според него мрежата на втората криптовалута по отношение на капитализацията трябваше да внедри протокола Snow White, който беше един от първите, които предоставиха изчерпателни официални доказателства за сигурността на PoS алгоритмите. Той обвини работещите програмисти, че са игнорирали Ouroboros – блокчейн вариация на Cardano, която е базирана на доказателство за залог.
Анализаторите на Chainalysis и други известни лица
Анализаторите на Chainalysis предполагат, че “след сливането, цената на койна може да покаже динамика, която е независима от другите цифрови активи“. Според тях стейкингът ще направи така, че монетата да изглежда повече като ценна книга.
Експертите прогнозираха активен ръст на интереса от институционални инвеститори поради високата очаквана доходност на етера в сравнение с традиционните финансови инструменти като облигациите.
Според Chainalysis броят на китовете в Ethereum (със баланси над $1 милион в ETH еквивалент) „нараства стабилно“ от под 200 през януари 2021 г. до ~1100 през август тази година.
„Актуализацията Shanghai (6-12 месеца след The Merge) ще позволи изтеглянето на монетата, което ще осигури повече ликвидност за играчите и ще направи стейкинга по-привлекателен.“
– се казва в доклада.
Експертите споменаха отхвърлянето на неекологосъобразния добив с намаляване на потреблението на енергия с „повече от 99%“. Според тях това ще повиши комфорта на инвеститорите, насочени към спазване на ESG стандартите.
Майк Брун, който ръководи кампанията Change the Code/Not the Climate срещу изменението на околната среда, каза пред Time:
„Ethereum показа, че е възможно да се премине към енергийно ефективен протокол, който включва много по-малко замърсяване на климата, въздуха и водата.“
Основателят на ConsenSys Джоузеф Любин сподели, че е водил преговори с няколко „големи финансови институции“. Според тях институционалистите са чакали The Merge да „вземе съществено участие“ в работата с блокчейн.
Любин е уверен, че разработчиците в крайна сметка ще могат да изпълнят всички етапи от плановата карта, след като са постигнали значителен успех в мащабирането на втората по големина криптовалута по капитализация.
„Ще отнеме значително време, за да го постигнем. Това обаче ще ни доведе до архитектура с практически неограничена честотна лента.“
– подчерта той.
Размяна на думи с биткойн максималистите
Някои биткойн максималисти критикуват Ethereum и другите монети, които са базирани на Proof-of-Stake.
„Скъпи поддръжници на PoS. Фактът, че може да се гласува за нещо, което да промени свойствата на системата, е доказателство, че говорим за ценна книга.“
– пише маркетологът на проекта SwanBitcoin – Ник Пейтън.
Виталик Бутерин нарече тази атака „откровена лъжа“. Според него доказателството за залог не включва избор за параметрите на протокола, както и Proof-of-Work.
Стейкинг алгоритъмът често е критикуван за предполагаемата „недостатъчна децентрализация“. Например дългогодишният привърженик на Биткойн – Джими Сонг веднъж заяви, че механизмът Proof-of-Stake не е в състояние да реши Byzantine General’s Problem.
В отговор Хоскинсън написа, че подобно твърдение, е меко-казано глупаво.
Противопоставяйки се на критиците, изследователят на DeFi – Вивек Раман подчерта, че PoS ще предостави на Ethereum редица свойства, които ще му позволят да разклати господството на биткойн в крипто пространството.
Той нарече The Merge едно от най-впечатляващите разработки в историята на цифовите монети.
Антон Буков допусна вероятността от т.нар. The Flippening, като заложи на 80% до 2025 г.
„Биткойн несъмнено е първата и основна технология за разпределена книга, но етерът може да се нарече следващото поколение на блокчейн без преувеличение.“
– сподели мислите си разработчикът.
Според него ETH стана лидер в иновациите и възнамерява да „се превърне в решение от трето поколение“.
Рискове и проблеми, свързани с децентрализацията
Не всичко обаче е толкова гладко – съществуват различни рискове, включително регулаторни. Наскоро ръководителят на SEC – Гари Генслер, разреши признаването на PoS криптовалути за ценни книжа.
„През 2022 г. за първи път се появи реалната, а не илюзорна опасност от транзакционна и блокова цензура. Както Proof-of-Work, така и Proof-of-Stake нямат специални технически средства за защита срещу цензура.“
– отбеляза Буков.
Според него много разработчици са мислили по този въпрос. Може би след 1-2 години ще има „елегантно техническо решение на проблема“.
Някои членове на общността са убедени, че етерът не може да се нарече наистина децентрализиран на фона на ясното господство на Lido и Coinbase в областта на ликвидния залог.
Според съоснователя на 1inch Network независимостта може да се разбира по различни начини:
„Зависи какво ни харесва най-много в децентрализацията. Ако говорим за устойчивост на цензура, тогава danksharding частично решава този проблем“.
Разработчикът подчерта, че ако ликвидните услуги за стейкинг злоупотребят с доверието на потребителите, те могат бързо да загубят значителна част от своята ликвидност.
Все по-често MEV набира популярност, като начин за миньори или валидатори да печелят допълнителна печалба чрез промяна на реда на транзакциите, преди да одобрят нов блок в мрежата.
Разработчикът Елиас Симос, който изучава първите 24 500 блока след The Merge, заключава, че 18% от тях са добивани с помощта на модифициран механизъм, наречен MEV-Boost.
На въпрос дали по този ред приходите от валидирането ще продължат да растат с увеличаването на популярността на механизма, Буков отговори:
„В краткосрочен план – да. В дългосрочен план има все повече решения за това как да се противодейства. Очаквам до 5 години този проблем да бъде почти напълно решен.”
Заключение
Факт е, че „сливането“ направи Ethereum енергийно ефективен и на практика елиминира инфлацията, но също така постави основата за бъдещи масивни надстройки.
Въпреки че шардингът остава актуален, основното внимание на разработчиците е насочено към Rollups и други технически сложни решения. Ще отнеме значително време за пълно мащабиране на втората по големина криптовалута по капитализация.
Съществуват различни рискове, включително регулаторни. Например, ръководителят на SEC е твърдо убеден, че индустрията се нуждае от „дежурно ченге“, а PoS проектите имат свойствата на ценни книжа.
Прочетете още: „Защо „сливането“ не реши проблема с мащабирането на Ethereum – Част II“
Малко вероятно е пътят към изпълнението на плановете на разработчиците да бъде лесен. Общността трябва да бъде търпелива и да се подготви за бъдещи възходи и спадове в цената на етера. Също така е важно да запомним, че мечият пазар обикновено е пълен със значителни развития и като цяло е добър за индустрията.