Най-голямата актуализация в историята на Ethereum – The Merge, се състоя на 15 септември 2022 г. След седем години усилена работа на разработчиците, втората по големина криптовалута по капитализация премина към консенсусния алгоритъм Proof-of-Stake.
Много потребители очакваха с нетърпение надстройката, вярвайки, че горещият проблем с мащабирането ще бъде премахнат веднъж завинаги. Всичко обаче се оказа различно: скоростта и цената на транзакциите останаха почти на същото ниво.
В текущата статия, както и в следващите части от нея, ще представим характеристиките и значението на скорошната актуализация, ще разсеем популярните митове и ще очертаем бъдещите планове на програмистите за подобряване на проекта.
The Merge 101
The Merge представлява сливане на основния пласт за изпълнение на Ethereum (мрежата, която работи от стартирането си на 30 юли 2015 г.) с нов консенсуален слой – Beacon Chain. Актуализацията премахна нуждата от енергоемко „копаене“. Сигурността на веригата вече е гарантирана чрез стейкинг на етер.
„Това беше наистина вълнуваща стъпка в реализирането на визията на ETH за по-голяма мащабируемост, сигурност и устойчивост.“
– написаха разработчиците на организацията с нестопанска цел Ethereum Foundation.
Благодарение на премахването на Proof-of-Work, консумацията на енергия в блокчейна е намаляла с ~99,95%, според Ethereum.org.
От 1 декември 2020 г. Beacon Chain работи успоредно с централната мрежа. Икономическата дейност се извършва предимно в основната верига Proof-of-Work. Тя изпълнява интелигентни договори, съхранява данни за сметки, баланси и следи състоянието на блоковете.
За да помогнат на потребителите да разберат по-добре процесите на сливане и изоставяне на стария алгоритъм, членовете на организацията с нестопанска цел предложиха следното сравнение:
„Да си представим, че Ethereum е космически кораб, който вече е изстрелян, но все още не е готов за междузвездно пътуване. Общността създаде новия консенсуален слой, който е двигател с подсилен корпус. След задълбочено тестване беше време да сменим стария задвижващ механизъм с нов – направо във въздуха.“
Първоначално новата мрежа не обработва транзакции в основния пласт. Beacon Chain постигна консенсус в контекста на собственото си състояние с участието на валидатори и техните средства в балансите им. След интензивно и продължително тестване, веригата е „узряла“ за работа с реални данни, включително транзакции на ниво изпълнение и т.н.
„Сливането представляваше официалния преход към използването на новия слой като инструмент за производство на блокове.“
– отбелязва Ethereum Foundation.
“Миньорите” са заменени от валидатори, които сега обработват трансфери и предлагат разширение на веригата. При „The Merge“ всички минали данни се запазват.
Емисии
Актуализацията повлия значително на динамиката на емисиите на втората по големина цифрова монета, която зависи от два основни процеса: емитиране и изгаряне.
В единия случай се създава на нова криптовалута. В другия, чрез “изгаряне” се получава унищожаване или изтегляне от обращение на предварително освободени активи.
Скоростта на емисията и ликвидирането на токени се определя от динамиката на активността във веригата и балансът между тези процеси. Това прави Ethereum инфлационен или дефлационен.
Според наблюденията на анализаторите на независимата организация, преди „сливането“ общата дневна награда на миньорите е била ~13 000 ETH, а съответният индикатор на валидаторите е бил ~1600 ETH. Инфлацията е на ниво от 4.62%.
След The Merge копаещите лица отпаднаха от консенсуса, като вече не получават доходи. С оставащите ~1600 ETH на ден, пускането в обращение на нови монети намаля с ~90%. Инфлацията се доближи до 0 (по-точно – 0,24% към момента на писане).
Валидиращите участници са отговорни за съхраняването на данни, обработката на транзакции и добавянето на блокове към блокчейна. Техните награди (или наказания) се изчисляват и разпределят на всяка епоха от 6,4 минути.
Наградите ще продължат да се натрупват в техните баланси до хард форка в Шанхай, който е планиран в бъдеще. След това надграждане средствата по сметките ще станат достъпни за теглене.
„Това означава, че новата емисия на ETH е изолирана от пазара до надстройката.“
– обясниха от Ethereum Foundation.
Според тях обаче всички стейкващи няма да могат да изтеглят средствата си за една нощ.
„За да се гарантира стабилната работа на мрежата, броят на валидаторите, които едновременно теглят монети, е ограничен. Само шест от тях могат да излязат в рамките на ерата.“
– подчертаха разработчиците.
Механизъм на изгаряне
“Изгарянето” на ETH е обратен процес на емитирането на криптовалутата. Този механизъм беше въведен по време на Лондонския хард форк.
За да извърши транзакция в блокчейна на най-големия алткойн, потребителят трябва да заплати минимална комисионна. След това таксите се изгарят, премахвайки етера от обращение и по този начин намаляват пазарното предлагане на актива.
Системата може да санкционира валидатори за това, че са офлайн, както и за прекъсвания, които застрашават сигурността. Такива наказания водят до намаляване на количеството ETH в балансите на участниците на пазара и понижават предлагането на токена.
„В допълнение, The Merge постави началото на допълнителни подобрения в мащабирането, които не са възможни с алгоритъма Proof-of-Work. Ethereum е една крачка по-близо до постигането на пълна скалируемост, сигурност и устойчивост.“
– посочи екипът от сдружението с нестопанска цел.
Популярни погрешни схващания
Някои участници на пазара са убедени, че „сливането“ е трябвало да намали таксите за транзакции, но това не е направено.
Според представители на фондацията скорошната актуализация е имала за цел да промени механизма за консенсус, но не и да намали разходите за газ на потребителите.
„Таксите зависят от транзакционното търсене и честотната лента на мрежата. Надстройката отхвърли Proof-of-Work в полза на алгоритъма за консенсус Proof-of-Stake, но не промени значително никакви параметри, които пряко засягат производителността на веригата.“
– обясниха разработчиците.
Те подчертаха, че плановата карта за развитие на етера е фокусирана върху решения за мащабиране на ниво 2 с фокус върху Rollups и преходът към PoS е централна стъпка към нейното прилагане.
Мнозина очакваха значително ускоряване на преводите в мрежата след The Merge.
„Въпреки незначителните промени, скоростта на трансферите на първо ниво е почти същата като преди „сливането.“
– подчертават програмистите от Ethereum Foundation.
В исторически план PoW разширява блокчейна приблизително на всеки 13,3 секунди. Въз основа на Proof-of-Stake времевите интервали се появяват на интервали от 12 секунди.
„При новия алгоритъм блоковете се произвеждат ~10% по-често, отколкото при Proof-of-Work. Това е много незначителна промяна, която потребителите едва ли ще забележат.“
– допълва екипът.
Прочетете още: „Данни за интереса на страните към The Merge според класация на CoinGecko“
Имаше също мнение, че след The Merge изтеглянето на ETH от стейкинг ще стане достъпно. Тази опция обаче ще се появи след надграждането Шанхай, след 6-12 месеца. Както вече споменахме, залагащите няма да могат да отключат монетите си за една нощ.
СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ…