От старта си през 2015 г. Ethereum държи контрола върху блокчейн сектора на интелигентните договори (смарт контракти). И това не би трябвало да е изненада.
Докато биткойн осигурява функционалност за съхранение на стойност и транзакции, етериум позволява на разработчиците да издават самоизпълняващи се цифрови споразумения (смарт контракти), да създават децентрализирани приложения (DApps) и ERC-20 токени върху блокчейна.
В резултат на това етера се превърна в движещата сила на първоначалното предлагане на монети (ICO) през 2017 г. и настоящия бум на децентрализираното финансиране (DeFi), както и на незаменимите токени (NFT).
Въпреки че мрежата предлага огромни предимства за разработчиците и крайните потребители, основният недостатък на втората по капитализация криптовалута е ограничената й мащабируемост. Интензивното използване на мрежата създава задръствания, които значително увеличават таксите за “газ”, особено за тези, които използват DeFi DApps. И въпреки факта, че разработчиците на Етериум се опитват да поправят всички проблеми с ETH 2.0, актуализацията ще трябва да изчака поне още една година.
По тази причина напоследък алтернативните платформи стават все по-популярни.
Техните решения имат (или ще имат през следващите месеци) същата функционалност за смарт контракти като Етериум. В същото време те са силно мащабируеми, което ефективно предотвратява бъдещото претоварване на мрежата. Нека ги разгледаме.
Кардано (Cardano)
Пазарна капитализация: 35,76 млрд. долара
Брой транзакции на ден: 32 960
Създадени адреси (общо): 1,13 милиона
Ежедневно нарастване на новите адреси: 37 410
Cardano (ADA) е една от най-интересните платформи за смарт контракти, конкуриращи се с Ethereum.
Основана през 2015 г. от базираната в Хонконг организация Input Output (IOHK), водена от съоснователя на Eтер мрежата Чарлз Хоскинсън, Кардано създаде интелигентна блокчейн платформа, която има за цел да работи по по-устойчив и приобщаващ начин от основния си конкурент.
Интересното е, че за разлика от повечето криптопроекти, Cardano е създаден с помощта на методология, основана на научни доказателства, а целият процес се подкрепя от изследвания, подпомогнати от партньорска проверка. Мрежата, подобно на повечето конкуренти на Етериум, все още е в процес на разработка, като някои от основните й функции все още очакват изпълнение – интелигентни договори и поддръжка за децентрализирани приложения. Повече за Кардано криптовалутата, прочетете в обширната ни статия за нея ТУК.
Binance Smart Chain
Пазарна капитализация: 44,77 млрд. долара (BNB)
Ежедневни транзакции: 2,61 милиона
Създадени адреси (общо): 58,2 милиона
Ежедневно нарастване на новите адреси: 39 925
Binance Smart Chain (BSC) е един от най-видимите конкуренти на Етериум сред пълнофункционалните блок-вериги (където разработчиците вече са въвели повечето от основните функции).
Интересното е, че BSC е вторият блокчейн на криптовалутната борса Binance. Докато първият, Binance Chain, е силно мащабируем, липсва функционалността и гъвкавостта на Етер мрежата.
Binance Chain няма виртуална машина, не поддържа смарт контракти и се използва предимно за стартиране на Binance DEX и някои други естествени DApps.
Стартирала през септември 2020 г., Binance Smart Chain има за цел да се справи с горните проблеми, като осигури същата висока честотна лента като Binance Chain, но с функционалност за интелигентни договори и съвместимост с виртуалната машина на Ethereum (EVM).
Въпреки че BSC не е самостоятелно или двустепенно решение за мащабиране, то работи паралелно с веригата Binance. Тя използва PoS-базиран механизъм за консенсус Proof-of-Staked-Authority (PoSA) за постигане на висока мащабируемост и 3-секундно изпълнение на блока.
Интересното е, че тъй като BSC поддържа както смарт контракти, така и EVM, базирани на Ethereum приложения, могат лесно да работят на върха на Binance Smart Chain с минимална конфигурация.
Това може да е причината за скорошното нарастване на популярността на BSC, която сега обработва два пъти повече транзакции дневно от основния си конкурент.
Ripple
Пазарна капитализация: 20,47 милиарда долара
Брой транзакции на ден: 795 912
Създадени адреси (общо): не са налични
Ежедневно нарастване на новите адреси: 1606
Когато чуете за DeFi или интелигентни договори, Ripple (XRP) не е сред най-добрите крипто проекти, които идват на ум.
Причината е, че Ripple е базирана на блокчейн глобална платежна мрежа, която позволява евтини и незабавни трансгранични транзакции между индивидуални и институционални потребители.
Проектът за криптовалута обаче наскоро навлезе в индустрията DeFi със стартирането на Flare Network, блокчейн мрежа, съвместима с виртуалната машина Ethereum, която работи за създаване на мостове с други мрежи.
Един от първите мостове на Flare Network е XRP Ledger (блокчейн мрежата, на която работи Ripple).
Когато мостът между двете блокчейни бъде изграден, той ще добави функционалност за смарт контракти и поддръжка на DApp към Ripple, което позволява на разработчиците да изграждат екосистема DeFi около мрежата от криптопроекти.
Полкадот (Polkadot)
Пазарна капитализация: 33,63 милиарда долара
Брой транзакции на ден: 14 319
Създадени адреси (общо): 196 457
Ежедневно нарастване на новите адреси: 5910
Въпреки че Polkadot е съсредоточен върху взаимодействието, а не върху конкуренцията, ние все още го изброяваме като конкурент на Етериум.
Причината за горното е, че той, след като интегрира множество парачейни, ще има функционалност за интелигентни договори и виртуална машина, която ще му позволи да се конкурира с етер мрежата в пространството DeFi и извън него.
Подобно на Cardano, Polkadot все още е в процес на разработка и в момента създателите добавят функционалност, за да пускат парачейни на върха на основната мрежа.
В момента в блокчейна се изграждат около 400 проекта. Ако се интересувате да научите повече за криптовалутата, препоръчваме да прочетете скорошната ни публикация за някои от основните й функции и бъдещите й перспективи – ТУК.
С течение на времето ще стане ясно дали Polkadot ще допълва или ще се конкурира с Етериум (или и двете).
Решенията за мащабиране от второ ниво за Етериум
Важно е да се споменат решенията от второ ниво за мащабиране, които се разполагат на Ethereum.
С примери, включително MATIC и OMG, решението за мащабируемост от ниво 2 е блокчейн върху друг блокчейн, който освобождава критично блоково пространство в основната верига, насочвайки транзакциите към по-бърза верига. В резултат на това може да ускори транзакциите и да намали таксите за трансфер.
С преодоляването на Етериум през последните месеци, решенията за мащабиране на Layer 2 набират популярност в крипто общността. В същото време няколко проекта са все по-близо до стартирането на платформата за интелигентни договори.
Когато обаче бъдат разположени на върха на Ethereum и станат интензивно използвани, решенията за мащабиране от ниво 2 няма да се конкурират с ETH. Вместо това те ще допълват мрежата и всяка платформа от второ ниво ще се конкурира с други решения от второ ниво, внедрени на същият блокчейн.
Ще загуби ли Ethereum господството си над DeFi и смарт контрактите
Въпреки че Етериум донесе огромни ползи за крипто общността, тя е изправена пред ограничени проблеми с мащабируемостта, които водят до задръстване на мрежата в тези напрегнати времена. Поради тази причина се появиха няколко платформи за интелигентни договори с висока мащабируемост и иновативни функции.
Въпреки това, с изключение на Binance Smart Chain и няколко други проекта, блокчейн мрежите (или функциите, които са им необходими, за да се конкурират) на повечето от конкурентите на Ethereum все още са в процес на разработка.
Следователно ще отнеме известно време, за да се види дали те могат да изместят втората по големина криптовалута като доминираща при интелигентните договори и децентрализираните приложения.