Преди седмица актуализацията London беше активирана в мрежата на Етериум, заедно с надстройката EIP-1559, която включва “изгаряне” на част от таксите за транзакция. През това време протоколът е изтеглил от обращение повече от 31 500 ETH (~ 98,3 милиона долара по обменния курс към момента на писане).
Всяка минута протоколът премахва около 3,24 ETH (~ $ 10 115) от обращение. NFT-пазар OpenSea оглави списъка на най-големите платформи по брой изгорени монети (3 971 ETH). Следва децентрализираната борса Uniswap V2 (2 373 ETH) и играта Axie Infinity (1 837 ETH).
На фона на дефлационния натиск, който процесът на изгаряне оказва върху предлагането на Етериум, цената на втората криптовалута за първи път от май надхвърли стойността от 3100 долара. Според CoinGecko монетата е спечелила повече от 14% през последната седмица.
Прочетете още: “Майк Новограц: Въпрос на време е Етериум да достигне $ 5 000”
По време на писането тя се търгува близо до нивото от $ 3120.
В нощта на 11 август цената на газа в мрежата на Ethereum за кратко се повиши до 800 gwei. Ден по-рано интернет протоколът Poly Network беше атакуван на блокчейн-овете Ethereum, Binance Smart Chain и Polygon. Кумулативните щети са около 611 милиона долара в различни криптовалути.
Поради увеличеното натоварване на мрежата на втората по капитализация криптовалута, в някои моменти протоколът премахна повече монети от обращение, отколкото издаде. Услугата ETH Burn регистрира случай, в който 945 ETH са изгорени за час – обемът на емисиите за същото време възлиза едва на 528 ETH.
Според консултантската компания Carbono за седмица са генерирани 1046 „дефлационни блока“. Последните се дефинират като блокове, в които броят на изгорените монети надвишава количеството на извлечените.
Нека си припомним, че според експертите на майнинг фирмата Compass, поради активирането на London надстройката, доходите на миньорите на Ethereum ще намалят с 20-30%.