Стартиранa през юли 2020 г, Elrond е базирана на блокчейн платформа, създадена за да осигури децентрализация, сигурност и мащабируемост както за отделни приложения, така и за цели индустрии. Тя се опитва да създаде мрежа, достатъчно мощна, за да работи в „интернет обем“.
Тези, които са били част от крипто сферата за продължителен период от време, знаят за широкоразпространения проблем с мащабируемостта.
Той с основава на това, че трите основни характеристики за една зряла блокчейн мрежа (мащабируемост, сигурност и децентрализация) е невъзможно да се постигнат едновременно с помощта на днешната технология, особено Proof of Work (PoW), алгоритъмът за консенсус, използван от биткойн.
Например, Етериум, водещата световна блокчейн платформа, е измъчвана от проблемите с мащабируемостта, до голяма степен свързани с нейната PoW, като ще се опита да ги реши, преминавайки към алгоритъма Proof of Stake (PoS).
Elrond е друг проект, който се е заел с тази задача, като мнозина смятат, че има значително предимство пред конкурентите си.
Как работи Elrond мрежата
Elrond Network се фокусира върху крос-чейн съвместимостта между различните блокчейни, постигане на максимална оперативна ефективност и подпомагане на разработчиците.
Тя се нарича интернет блокчейн, което означава, че е проектирана да обработва транзакционната пропускателна способност наравно с основните интернет платформи, за разлика от относително по-ниската производителност, свързана с другите крипто мрежи. За да поставим пропускателната способност на Elrond в перспектива ще дадем следния пример:
Биткойн мрежата може да потвърди средно 7 транзакции в секунда (TPS), докато крипто екипът на Elrond твърди, че тяхната платформа може да обработва 15 000 TPS на цена от само един цент за транзакция.
https://kriptonovini.com/2020/10/06/bitcoin-transactions/Elrond постига тази забележителна мрежова ефективност с иновативна комбинация от специалния си механизъм за консенсус Secure Proof-of-Stake, усъвършенстваната технология за шардинг – Adaptive state sharding и собствената монета eGold (ЕGLD).
Adaptive state sharding

Мрежата Elrond използва така нареченото Adaptive State Sharding чрез комбиниране на три стандартизирани sharding метода в една балансирана високоефективна система.
- State sharding – е най-сложният метод, който отличава Елронд от конкуренцията. При него „състоянието“ или историята на цялата мрежа е разделена в различни „парчета“ или участъци от нея- shards. Всяко парче има своя собствена история и разпределена книга на транзакциите, а нодовете (компютрите, свързани към мрежата), които отговарят конкретно за него, трябва само да поддържат състоянието му, драстично намалявайки размера на скрития капацитет за съхранение, който им е необходим, което прави процеса на синхронизация много по-бърз .
- Transaction sharding – при който транзакциите се насочват към shards за обработка въз основа на критерии като адрес на подателя и всяко парче обработва транзакции успоредно с другите. Тук всеки нод води запис за състоянието на цялата мрежа.
- Network sharding – обработва начина, по който възлите(нодовете) са групирани в така наречените парчета и по който могат да оптимизират комуникацията помежду си, като изпращането на съобщения между тях в един shard се извършва много по-бързо, отколкото до цялата мрежа.
Adaptive State Sharding работи като решение на загадката с мащабируемостта, като подобрява взаимодействието вътре в шардовете и увеличава производителността и ефективността на мрежата. Това се прави, като се комбинират и трите типа sharding, което позволява паралелна обработка на всички нива.
Secure Proof of Stake (SPoS)
Мрежата Elrond използва свой собствен уникален алгоритъм за консенсус Proof-of-Stake (PoS), наречен Secure Proof of Stake (SPoS), който включва редица уникални иновации. Докато всички PoS мрежи използват система от нодове за транзакция на данни и установяване на консенсус, Elrond използва три специфични типа.
- Validators (Валидаторите) са основните нодове на Elrond и отговарят за обработката на транзакции в мрежата в замяна на eGLD.
- Observers (Наблюдателите) са пасивни мрежови възли, които просто четат и предават блокчейн информацията. За разлика от валидаторите, наблюдателите не са задължени да залагат на стейкинг ЕGLD монети, за да участват в мрежата и не получават възнаграждение за своите услуги.
- Fishermen (“Рибарите”) са специализирани нодове, които проверяват или оспорват блокови данни, след като са били обработени от валидаторите. Fishermen нодът получава възнаграждението си пропорционално на ефективността в ролята си за откриване на злонамерени участници.
Основно предимство на SPoS механизма на Elrond Network, който позволява пропускателната способност на транзакциите, е неговият почти мигновен рандомизиран избор на валидатор, който се активира чрез network sharding-а, чиито функции споменахме вече.
SPoS също използва технологията с мулти подписи Boneh – Lynn-Shacham (BLS), за да избира произволно нодове във всеки shard и да финализира избора на валидатор за 100 милисекунди или 0,1 секунди. Това се счита за изключително бърз метод за блокчейн мрежа и е сравним с този на интернет мрежите.
Прочетете още: “Стейкинг на криптовалути и топ 10 монети за залагане”
Elrond токенът: eGold (EGLD)
Токенът EGLD („Електронно злато“) е собствената валута на Elrond. Тя захранва мрежата и служи като средство за обмен между потребители и разработчици – които плащат такси за транзакции, за да използват мрежата, и валидатори – които приемат тези такси като плащане за предоставените от тях услуги.
Elrond предоставя платформа за внедряване на интелигентни договори, децентрализирани приложения (или dApps) и дори цели блокчейн протоколи. Монетата EGLD обаче е единицата стойност, която позволява тези дейности. EGLD управлява блокчейна чрез стейкинг и награди за валидаторите и чрез плащане за транзакции и интелигентни договори.
Към април 2021 г. предлагането на Elrond токените в обращение е 17,2 милиона, като 55,5% от тях са заключени в протокола за залагане на мрежата. Новите монети EGLD ще бъдат пускани бавно в зависимост от смарт контрактите през следващите 10 години, докато бъде достигнато окончателното предлагане на 31,4 милиона монети. Сравнително ниското предлагане, графикът за блокиране и високият процент заложени монети се считат за положителни крипто икономически показатели по отношение на дългосрочната жизнеспособност на Elrond.
Екипът стоящ зад проекта
Elrond е основан в края на 2017 г. от братята Бенджамин и Лучиан Минчу, заедно с Лучиан Тодя.

Преди Елронд братята са съоснователи на MetaChain Capital инвестиционен фонд за дигитални активи и ICO Market Data, компания, която обобщава информациите около първоначалните предложения за монети ( ICO). Тодя е основател / главен изпълнителен директор на Soft32, сайт за преглед и изтегляне на софтуер и партньор на mobilPay, приложение за мобилни плащания.
Към юни 2021 г. екипът на Elrond се състои от 27 разработчици, дизайнери и инженери от Intel, Microsoft, ITNT и Soft32. Той също така съдържа седем съветници от популярни компании като Google, NASA, (и) Ethereum и експерти от университета Джордж Мейсън (GMU) и Университета на Илинойс (UI). Сред тези съветници е основателското дуо на City of Zion и NEX, Фабио Канесин и Ийтън Фаст.
Устойчивост на EGLD монетите
Вече споменахме за ограниченото количество на EGLD, което не може да надвиши 31 415 926, като дори се очаква този брой да намалее, поради по-голямото обработване на транзакции. Нека споменем сега и за самата устойчивост и сигурност на самите монети и как се постигат те.
Всеки потребител, който изпрати транзакция (обикновени прехвърляния на токени или осъществяване на интелигентни договори) към мрежата Elrond, трябва да плати такса в EGLD. Тези такси служат като награда за валидаторите.
Стейкингът служи като обезпечение за „доброто поведение“ на валидаторите: те губят своя дял (в момента определен на 2500 EGLD), ако се опитат да злоупотребят с влиянието си в мрежата.
Да предположим, че валидаторът постоянно се държи лошо или извършва злонамерени действия. В този случай той ще бъде глобен и съответно ще загуби своите EGLD, като също така ще бъде премахнат статутът му на валидатор. Тази форма на наказание е запазена за тежки престъпления.
Нодовете на валидатора имат индивидуални оценки, които изразяват цялостната му надеждност и отзивчивост. Рейтингът ще се увеличи за „добре работещи“ нодове: тоест, всеки път, когато даден валидатор участва в успешен консенсус, неговият рейтинг се увеличава.
На същия принцип е и обратното действие: валидатор, който е офлайн по време на консенсус или който не допринесе за създаването на блокове, ще се счита за ненадежден и ще има спад в рейтинга си.
Elrond достигна рекордните 245 долара по-рано през годината
Редица благоприятни за мрежата събития доведоха до това на 12 април цената на монетата да достигне рекордните за нея 245,80 долара.
Цената на EGLD често се влияе от интегрирането и приемането й в реалния свят, като например на 7 април, след съобщение, че университетът Lucian Blaga в румънския град Сибиу има за цел да внедри крипто методи за плащане за своите 11 000 студенти, използвайки EGLD, монетата получи немалък тласък в стойността си.
Друго важно развитие бе партньорството с Shopping.io. Благодарение на него се разбра, че купувачите могат да печелят награди от някои от най-големите търговци на дребно в САЩ, като пазаруват с Елронд криптовалутата.
Наскоро Polkamon също помогна да привлече вниманието към Elrond, когато заяви, че ще се пусне на платформата през Q3, за да „подобри потребителското изживяване с допълнителна скорост и удобство“.
EGLD е листнат и може да бъде закупен на едни от най-известните крипто борси – Coinbase, Binance, Gemini и др.
Къде можем да съхраняваме EGLD монетите си
Ето някои от най-добрите портфейли за EGLD:
- Elrond Web Wallet е официалният портфейл на общността на Elrond. Той е удобен, сигурен и лесен за създаване и позволява на потребителите да съхраняват, изпращат и получават Елронд токените.
- Maiar е официален EGLD дигитален портфейл, задвижван от блокчейна на мрежата Elrond. Създаването на този портфейл е супер просто, тъй като не се нуждаете от парола, частни ключове или фрази за възстановяване.Освен местната криптовалута на него могат да се складират Ethereum (ETH), Binance (BNB), ERD ERC20, ERD BEP2, както планира да поддържа и BTC в бъдеще.
- Trust Wallet е официалният портфейл на Binance и на него се доверяват над 5 милиона потребители по целия свят. Мобилният портфейл вече е разширил своята поддръжка на токени EGLD, което означава, че всички съществуващи и нови потребители на Trust Wallet вече могат да държат Елронд токените си в него.
Какво успя да постигне досега и какво да очакваме от Elrond мрежата в бъдеще
Като „иновативен публичен блокчейн, предназначен за мащабиране“, Elrond изглежда е постигнал целта си да запази сигурността и скоростта, като същевременно постигне мащабируемост и устойчивост.
Между 2018 и януари 2021 г. блокчейнът разработи два прототипа и завърши своята частна и публична тестова мрежа. През август 2019 г. от платформата публикуваха подробности за своята икономика, свързана с нейните валидатори и стейкинг методи.
Основната мрежа Elrond стартира през юли 2020 г., а приложението Maiar – през януари 2021 г.
От тук нататък компанията възнамерява да внедри ончейн механизъм за управление, който да позволи на участниците в мрежата да гласуват за съществени промени в протокола и да повлияят на бъдещите насоки на проекта. Скоро се очаква и пускане на свое DeFi2.0.
Блокчейн от следващо поколение: Elrond пуска DeFi 2.0 модул