Според експерти от Европейската централна банка (ЕЦБ) проектите, използващи алгоритъма Proof-of-Stake, са една от малкото възможности за устойчиво развитие на цифровите активи. Те разкритикуваха криптовалутите, базирани на Proof-of-Work (PoW).
Признат потенциал за блокчейн технологията
Банковият орган подчерта, че през 2021 г. средното потребление на електроенергия от мрежите Bitcoin и Ethereum е надвишило нормите за Австрия, Холандия и Испания през 2020 г., както и установения капацитет на най-големия в света гравитачен водноелектрически язовир Three Gorges Dam.
„Оценките за въглеродния отпечатък на BTC и ETH също показват, че кумулативните годишни емисии на мрежите към май 2022 г. анулират планирани в миналото дейности за намаляване на парниковите газове за повечето страни от еврозоната“
– се казва в доклад на банката.
Според анализаторите първата криптовалута е със „съмнителни“ ползи за обществото, но самата блокчейн технология има голям потенциал. ЕЦБ подчерта, че възможно решение на проблема е да се стимулират проекти, базирани на Proof-of-Stake от държавите.
Експертите обясниха, че алгоритъмът PoS използва цифрови активи (стейкинг) като ресурс, вместо изчислителна мощност. Поради това дейността на такива мрежи ще консумира значително по-малко електроенергия.
„Трудно е да си представим как властите биха могли да решат да забранят превозните средства с вътрешно горене по време на преходен период, но да си затворят очите за активи като Bitcoin, които са изградени върху PoW… Продължавайки аналогията с автомобилите, правителствените агенции имат избор – да стимулират криптовалутната версия на електрическото превозно средство (Proof-Of-Stake и неговите вариации) или да ограничат превозните средства с изкопаеми горива (Proof-Of-Work)“
– пишат анализаторите.
Риск за природата
През последните години политиците и обществеността активно обсъждат въздействието на “миньорите” върху околната среда.
През април 2022 г. позиция с известна подкрепа за PoS, подобна на тази на специалистите от ЕЦБ, беше изразена в Конгреса на САЩ. Длъжностни лица поискаха от Агенцията за опазване на околната среда да провери майнинг индустрията за рискове за екологията. Те също така отбелязаха „по-малко енергоемката” технология за добив, чрез стейкинг.
През юни 2022 г. Банката на Швеция призова за забрана на BTC в името на природата. По-рано други регулатори в страната направиха подобно предложение.
Прочетете още: „Европейската централна банка (ЕЦБ) призовава за глобално регулиране на криптовалутите“
Припомняме, че през същия месец Сенатът на щата Ню Йорк одобри двугодишен мораториум върху производството на криптовалути, използващи електричество, генерирано от въглеродни източници.