В тази статия ще говорим за характеристиките на DeFi кредитирането, както и за разликата между крипто заемите и традиционните банкови продукти. Ще обсъдим също така и рисковете, които могат да възникнат при работа с децентрализираните платформи за отпускане на средства и техните клиенти.
Нишата на крипто заемите нарасна значително през последните години, но липсата на регулации и регулатори в индустрията доведе до много проблеми. В това число влизат кризата с ликвидността на децентрализираните платформи (кредиторите) и фалита на големи компании като Celsius Network и Three Arrows Capital.
DeFi кредитните услуги предлагат обезпечени заеми без посредници. Вместо банки и брокери, механизмът използва интелигентни договори — автоматизирани и самоизпълняващи се алгоритми, които определят всички условия на транзакцията, включително суми, условия и лихвени проценти.
Тъй като блокчейн заемите елиминират посредниците, процесът на трансфер става по-прост и по-евтин. В същото време липсата на трето лице носи значителни рискове както за едната, така и за другата страна по сделката.
Рискове за кредитополучателя
Основните рискове при DeFi кредитирането се крият в неговата специфика:
„Тъй като процесът не е централно регулиран и няма гаранции за връщане на средствата, сумата на обезпечението обикновено значително надвишава сумата, която се отпуска.”
– посочват специалистите.
В допълнение, те отбелязват, че крипто активите са непостоянни и цената на заема или гаранцията може да се промени значително с течение на времето, когато средствата се използват. Съответно ще се наложи увеличаване на обезпечението или връщане на повече средства от първоначално взетите от кредитополучателя.
Затова трябва да сме наясно с тези рискове и да разберем, че такъв кредит има много предимства, но носи и рискове, ако не разбираме правилно продукта. Някои ресурси, които отпускат средства в крипто, може да се окажат измамни и за да се предпазим от тях, трябва да доверяваме само на големи проверени сайтове.
Характеристики на DeFi заемите
„Отличителна черта на DeFi кредитирането е общата достъпност.“
– посочва Чен Лимин, финансов директор и ръководител на търговските операции в ICB Fund.
Той обясни, че лекотата и простотата за използване се дължи на блокчейн технологията, която елиминира посредниците.
В същото време, експертът уточнява, че няма изискване за предоставяне на документи за самоличност и не се отделя време за разглеждане на заявлението. Според него това е възможно благодарение на обезпечението, което по правило е 125% от размера на кредита, но може да варира в зависимост от волатилността на даден актив.
„За да смекчи риска, кредитополучателят може да набере средства в стабилни монети.“
– казва финансовият директор.
Той добавя, че децентрализираните платформи за отпускане на средства предлагат така наречените незабавни заеми: при тях липсва обезпечение и изплащането на средствата се случва в рамките на един блок (в Ethereum това е 13 секунди).
Специалистът отбеляза, че сумите на подобни кредити са значителни.
„Те могат да се използват от големи търговци в арбитражни сделки (колкото по-голяма е сумата, толкова по-високи са потенциалните печалби).“
– посочва Лимин.
Той обръща внимание и на факта, че такъв инструмент често се използва от нападателите за извършване на атаки* срещу DeFi протоколи.
- „Атака на мигновени кредити“ – това е името, дадено на вид измама, която представлява хакване на крипто платформи с помощта на бързо вкарване и изкарване на активи, получени от услуги за незабавно и необезпечено кредитиране. Последните от тези атаки бяха хакове на протокол Crema Finance за $8,7 милиона долара и атака за $3,5 милиона срещу протокола Nirvana Finance.
Принцип на доминото
„Както показва практиката от последните месеци, услугите за крипто заеми могат да загубят контрол над активите“
– предупреди финансовият директор и ръководител на търговските операции в ICB Fund.
Той обясни това с факта, че потребителите стейкват своите монети, получавайки в замяна токени на децентрализираната платформа за отпускане на средства, които след това залагат отново.
„Понякога, поради такива схеми с многоетапно повторно залагане на цифрови валути, потребителите реализираха десетократни печалби за един месец. Но всъщност това бяха пари от нищото – балон.“
– казва експертът.
Той добави, че заемоподателите също отпускат върнатите от заемополучателите средства в други протоколи за кредитиране, като по този начин надуват обема още повече.
„Сривът на Luna\UST се превърна в спусък, който прекъсна тази практика на отдавне на токени от един протокол към друг.“
– смята Лимин.
Според него в един момент, точно както се случва с доминото, платформите за крипто заеми се сринаха и клиентите им, страхувайки се за безопасността на своите активи, се втурнаха да изтеглят монети от протоколите на DeFi кредитирането.
„Това създаде проблеми с ликвидността на такива протоколи и предизвика лавина от фалити.“
– сигурен е специалистът.
Прочтете още: „Какво представлява GameFi и как работи“
Според финансовия директор и ръководител на търговските операции в ICB Fund тези събития ще доведат до преосмисляне на самото крипто кредитиране и ще изчистят пазара от прекалено спекулативни решения.
Съдържанието е само с информационна цел и може да включва личното мнение на автора, което да не отразява непременно това на KriptoNovini. Всички финансови инвестиции, включително тези с криптовалути, носят значителен риск, така че винаги правете пълно проучване, преди да инвестирате. Никога не влагайте пари, които не можете да си позволите да загубите; авторът или публикацията не носи никаква отговорност за вашите финансови загуби или печалби.