Изданията Securities Times и People’s Daily, контролирани от управляващата Комунистическа партия на Китай, предупредиха гражданите да не купуват незаменими токени (NFT) поради потенциален балон в сегмента.
В изявлението се казва, че по-голямата част от купувачите на NFT се фокусират единствено върху финансовите спекулации, а не върху визуалните качества на токените.
„След като ентусиазмът спадне и шумът на пазара отшуми, стойността на тези странни крипто елементи ще намалее значително“, пише репортерът Ван Джунхой.
През март дигиталният художник Майкъл Уинкелмън, известен още с псевдонима Beeple, който продаде незаменим токен за близо 70 милиона долара, също се изказа негативно за този пазар.
„Честно казано мисля, че [NFT изкуството е] балон. Връщам се към аналогията на началото на интернет. Тогава имаше балон и той се спука. Но това не унищожи интернет. Според мен самата технология е достатъчно силна, че да надживее това.”
Прочетете още: “Дигиталния художник Beeple продаде NFT колаж за рекордните в историята $69,3 млн.”
Дигиталния художник Beeple продаде NFT колаж за рекордните в историята $69,3 млн.
Въпреки предупрежденията на властите, експертите посочиха, че NFT все още се толерират в Китай.
„Ако е законно закупен, незаменимият токен е защитен от китайския закон“, написа група адвокати от базираната в Пекин адвокатска кантора Tian Yuan, позовавайки се на Гражданския кодекс и регламент от 2020 г., издаден от Върховния съд и Националната комисия за реформи и развитие, които обещаха да защитават правата в цифровата ера, като например собствеността върху виртуални активи.
Технологичните гиганти в Китай се възползват от NFT популярността за да експериментират с цифрови активи
На фона на бума в тази индустрия, китайските технологични гиганти започнаха да експериментират с цифрови активи.
Миналия месец Tencent пусна своята NFT платформа за търговия – Huanhe и заяви, че ще пусне дигитални колекции на своята стрийминг платформа QQ Music.
През юни пък технологическия филиал на Alibaba – Ant Group пусна за продажба две изображения, подкрепени от NFT, чрез приложението си за дигитални портфейли Alipay. Компанията подчерта, че NFT и криптовалутите са две различни неща.
Alibaba стартира NFT пазар за търговия с авторски права
За разлика от задграничните им колеги, които приемат плащане за незаменими токени с криптовалути, китайските продавачи вземат само юани и след като бъдат купени, токените не могат да бъдат препродадени.
Нека си припомним, че ръководителят на борсата за крипто деривати FTX Сам Банкман-Фрид изрази оптимизъм и предпазливост по отношение на перспективите за разработване на NFT.