Мисли на пазара – 16.02.2021г
Фондови пазари
Фондовите пазари се отвориха положително – фючърсите на S&P 500 растат, петролните и азиатските индекси също, доларовият индекс пада. Картината е същата – положителното на пазара се свързва с очакването на пакета за помощ до края на февруари. С отменения импийчмънт на Тръмп бързото приемане на пакета стана още по-вероятно.
Изглежда всичко е наред и на практика няма алтернатива на растежа, но това е чист бичи консенсус. Какво се случва в този случай, вече многократно сме коментирали.
Има няколко притеснителни факта, показващи възможна корекция:
Делът на физическите лица на пазара се е увеличил. Например в Япония броят на новите брокерски сметки е нараснал с почти 75%, а в Русия повече инвеститори са дошли на Московската борса през 2020 г., отколкото през всички предишни години. Според Credit Suisse физ. лица сега представляват над 30% от общия обем на търговията.
И това е пазарна тълпа, която се държи нерационално в екстремни ситуации. Както показа Wall Street срещу Reddit, професионалните играчи на пазара не са по-добри.
Представянето на фондовия пазар е изключително далеч от реалната икономика. Например съвкупната капитализация на всички акции за първи път надвишава 2 пъти БВП на САЩ. В същото време започват да се появяват признаци на инфлация, което не е изненадващо предвид скоростта и обема на генериране на фиат.
Сега всички регулатори единодушно казват, че инфлацията не ги плаши и парите ще се инжектират, докато икономиката не бъде напълно възстановена. Но всички разбират, че това не може да продължи дълго време.
Въпросът е, че елитът е повече от доволен от настоящата ситуация. 2200-те най-богати хора в света през 2020 г. увеличиха състоянието си с рекордна сума от 1,9 трилиона. долара. Нито една друга година не е виждала такива възможности и такъв растеж.
Как влияе Ковид на пазарната обстановка
Ситуацията е идеална за елитите и те се интересуват от продължаване на пиршеството. Значителна част от населението се плаши от блокировки и карантини и е напълно зависима от социалните помощи. Продължаването на короналната психоза инхибира консумацията. Хората се страхуват да харчат пари, предпочитат да пестят и инвестират. Това означава, че проблемът с инфлацията е временно отложен, инвестиционните активи продължават да растат, а освен това атаката срещу неприкосновеността на личния живот може да продължи (covid паспорти, парични ограничения, проследяване на геолокацията).
Поради това е много вероятно в близко бъдеще да се появят ужасяващи истории за нови видове коронавирус (британски, южноафрикански и др.), както и вероятно информация за ниската ефективност на ваксините срещу тези нови видове. Едва ли това ще доведе до силен и продължителен срив на пазарите, с толкова много пари ще бъде трудно, но на път е значителна корекция.
Най-привлекателните в тази ситуация са златото и среброто, но само в средносрочен план, с хоризонт от половин година до година и половина.
Крипто пазари
На биткойн пазара, след като потвърдихме подкрепата на 46 500-46 600 $, първата криптовалута започна да расте, взе 48 800 при третия опит и ще опита да вземе 50 000 $. В случай на пробив на съпротивата, очевидно ще стигнем по-високите стопове на любителите на шорт позициите, след което пазарът ще определи нови нива.
Ако не вземем 50 000 $ или го вземем, но не се задържим, има две възможности. Ако останем над 48 800 $, ще има нов опит. Ако отидем под 48 800 $, връщаме се към предишния диапазон от 46 600-48 800 $ за презареждане.
В случай на фиксиране над съпротивата, алткойните са интересни за покупки, тъй като в този случай техният растеж ще продължи, както и пазарната капитализация, която ще обнови своите максимуми. Ако биткойнът се върне към предишния диапазон, алткойните ще загубят позиции в очакване на резултата от ситуацията .
Следете техническите ни анализи за цената на биткойн в статиите ни ТУК.