Чарлз Хоскинсън, ръководителят на компанията IOHK , която е отговорна за създаването на Cardano, нарече централните банки неефективни и корумпирани. Според него криптовалутите в крайна сметка ще ги заменят.
„Не можете да го промените, не можете да върнете джина обратно в бутилката. Централните банки ще изчезнат. Просто се случва. Традиционните ви остарели банки ще изчезнат заедно с платежна инфраструктура, която е напълно корумпирана и бавна “, каза Хоскинсън.
Според създателя на Cardano съвременната финансова система не е перфектна. Той отбеляза, че фермерите в развиващите се страни трудно получат кредит от банките, а трансграничните плащания са твърде скъпи.
Хоскинсън вижда криптовалутите като „противоотрова“ за „тази счупена финансова мрежа“. Той нарече традиционните финанси „индустрията на разочарованията“.
Специалистът още подчерта, че растежът на световното население прави пазарите големи и неуправляеми, а иновациите са твърде трудни за прилагане. Според него само криптовалутите могат да се справят с тези проблеми.
Кати Ууд, основател на компанията за управление на активи ARK Invest, не очаква централните банки да изчезнат, но вярва, че при определен сценарий те могат да инвестират в криптовалути.
Отношението на банките към цифровите валути и криптовалутите
В подкаста на The Breakdown тя заяви, че дефлацията на стоковите пазари на развиващите се страни ще засегне валутите им. Това ще принуди паричните регулатори да натрупват биткойн и други цифрови активи.
„Мисля, че валутите на развиващите се пазари ще бъдат подложени на натиск, ако цените на суровините паднат. […] Ако те [централните банки] знаят, че тяхната валута пада и резервите се свиват, те могат да добавят биткойни и други криптовалути в балансите си “, добави ръководителят на ARK Invest.
Според Ууд именно дефлацията, а не инфлацията е тази, която заплашва световните пазари. Нейната компания вярва, че потребителското търсене ще се измести от стоки към услуги.
Като напомняне, през април 2021 г. Хоскинсън постави под съмнение перспективите за Proof-of-Work и нарече алгоритъма „пътят към никъде“.