Темата за международните крипто плащания като алтернативен инструмент за избягване на санкциите, наложени на субекти от международното право, отново е на дневен ред в Русия, след като Централната банка промени позицията си в полза на трансграничните операции с цифрови валути.
Инернационалните новини, свързани с дигиталните монети, оказват много по-големи последици от другите финансови вести. Движенията и промените на Московската борса може да не представляват интерес за американските инвеститори, но със сигурност обстоятелствата, свързани със забраната на криптовалутите създават тревога у тях. Това е така, защото новият клас активи се стреми да попадне в глобалната финансова система, а това би могло да се случи, когато държавите по света ги приемат и по този начин повече хора се присъединят към пазара.
В рамките на няколко месеца виртуалните монети станаха доста обсъждана сфера в Руската федерация. Всъщност само преди месеци тя забрани на своите граждани да плащат с цифрови активи. Тази политика беше провокирана до голяма степен от Централната банка на страната – институция, която се противопоставяше гласно на всякакъв вид крипто приемственост. Президентът Владимир Путин, който подписа ограничаващият закон, не беше толкова решителен в позицията си. Преди това той се показа като фен на биткойн майнинга. Със своите излишни енергийни запаси, европейско-азиатската държава би могла да използва своите ресурси, за да добива токени с цел печалба.
Но дори след отхвърляне на възможността за приемане на дигиталните валути като платежно средство, темата продължава да се разгаря сред законодателите. Вчера Централната банка на Русия се съгласи да помогне за легализиране на крипто плащанията, отстъпвайки от предишните си настроения.
Това извъртане се случи само за няколко седмици и дойде като камшичен удар, който би могъл да обърка всеки инвеститор. Трябва да се намери много „добра“ причина, поради която страната се отказва от въведената забраната.
И както при повечето неща, свързани с руската икономика напоследък, всичко ни насочва към санкциите. Това означава, че както се случи в началото на годината и сега новината отново ще разпали страха на много заинтересовани страни.
Възможност за избягване на санкциите
Тази седмица информациите за някогашната империя могат да доведат до големи последици за нейните външни отношения. Повторното легализиране на плащанията с дигитални монети би могло да отвори вратите на спасението за държавата, която е изправена пред някои от най-тежките глобални икономически санкции в света.
За да бъде ясно все пак, забраната за използване на цифрови активи като платежен инструмент все още не е отменена. Въпреки това, Министерството на финансите (институция, настроена оптимистично за сектора) склони Централната банка на Руската федерация да промени позицията си в полза на трансграничните крипто плащания. Все още обаче съществуват колебания относно поемането в тази посока.
Последните новини от Иран показват нагледно защо руският банков орган взема подобно решение. Ислямската държава наскоро легализира плащанията с виртуални активи при внос на стоки.
Новият закон внася в страната, която е силно възпрепятствана от санкциите на САЩ, продукти на стойност милиони долари за първи път от десетилетия.
Внезапно след като информацията стана известна, руският премиер Михаил Мишустин обяви подкрепа за използването на трансгранични крипто плащания за стоки. Подобно на Иран, ръководената от Путин държава стана обект на редица ограничения от цял свят заради нахлуването й в Украйна.
Прочетете още: „Ще последват ли примера на Иран в Русия, избягвайки санкциите, чрез криптовалутите”
Когато те бяха наложени за първи път срещу Москва, много хора бяха загрижени дали властта ще пристъпи към използване на дигитални валутни плащания, за да ги подкопае. Но този страх не беше твърде популярен сред привържениците на новия клас активи.
Твърдеше се, че по този начин не могат да се избегнат наказания в значителен мащаб. Нещо повече, решението на страната да забрани плащанията с виртуални токени изглежда успокои тези настроения за известно време.
Сега обаче възможността за приемането им отново е на масата и е малко по-реалистична от преди. Иран демонстрира, че криптото е полезен механизъм за заобикаляне на икономически ограничения, а Русия очевидно си взима бележки.