В годишното си послание към инвеститорите Уорън Бъфет разказа как дори „маймуна с дартс“ може да печели пари от инвестиции, сравнява управлението на фонда с управлението на ресторант, а също така признава, че собствената му грешка поради прекомерен оптимизъм струва на компанията 11 милиарда долара
Berkshire Hathaway публикува годишно съобщение от своя основател Уорън Бъфет, в което той традиционно споделя мъдрост с инвеститорите. Ето резюме на най-интересното от него.
„Инвеститорите харчат – Уолстрийт печели“
В съобщението Бъфет дава съвети на инвеститорите на дребно, навлизащи на тълпи на борсата. Днес милиони инвеститори се сблъскват с „изкусителни пазарни гурута“ или „технически анализатори“, които „уверено ще ги инструктират какво предвижда движението на графиката за акциите“, каза той. За създаването на капитал обаче е необходимо само „време, спокойствие, широка диверсификация и минимизиране на сделките и комисионните“, пише Бъфет, отбелязвайки:
„Инвеститорите никога не трябва да забравят, че когато харчат, Уолстрийт печели пари“.
В крайна сметка дори „търпелива и разумна маймуна“, която изгражда портфолио, като хвърля 50 дарц стрелички в списъка на 500-те най-големи американски компании, „в крайна сметка ще получи дивиденти и печалба от капитала“ – освен ако не се изкуши да промени първоначалния подбор на активи, сигурен е милиардера.
“Никога не залагайте срещу Америка”
Уорън Бъфет остава оптимист за бъдещето на американската икономика и хвали американския предприемачески дух. Според него в продължение на повече от 200 години от основаването на Съединените щати в света не е имало друг „инкубатор за реализиране на човешкия потенциал“ като американския.
“Има много истории за успех в цяла Америка. От създаването на нашата страна хората с идеи, амбиции и често с малко капитал са успели да изпълнят мечтите си, да създадат нещо ново или да подобрят качеството на обслужването на клиентите с нещо старо.“
пише Бъфет.
Въпреки някои “сериозни проблеми”, каза той, икономическият прогрес на САЩ е “впечатляващ”. Като „постоянно заключение“ Бъфет подчерта, „Никога не залагайте срещу Америка“.
Най-ценните бизнеси на Уорън Бъфет
В писмото Бъфет изброява четири от най-ценните бизнеси на Berkshire. Застрахователният бизнес е в основата на Беркшир от 53 години, споделя той. На второ място е железопътната линия BNSF, на трето е делът от 5,4% в Apple. Четвъртото място е заето от 91% дял в енергийната компания Berkshire Hathaway Energy. Бъфет подчерта, че всеки от тези бизнеси е скъпоценен камък.
“Голямата грешка”
В съобщението си Бъфет нарече своята “голяма грешка” покупката на Precision Castparts за твърде много пари. Berkshire Hathaway купи производителя на аерокосмическо и енергийно оборудване през 2016 г. за 32,3 милиарда долара, най-голямата сделка в кариерата на Buffett до момента.
Според Бъфет цената на тази грешка е била около 11 милиарда долара – сумата, която компанията е трябвало да отпише миналата година. Фактът, че инвеститорът е надценил компанията по време на покупката, стана ясен по време на миналогодишната криза с авиокомпаниите – ключови клиенти на Precision Castparts.
„Платих твърде много за компанията. Никой не ме е подвеждал по никакъв начин. Просто бях твърде оптимистичен ”
каза Бъфет.
Сега не е време за облигации, според Уорън Бъфет
В днешно време облигациите не са нещо, в което да се инвестира, твърди Бъфет.
„Можете ли да повярвате, че доходността на 10-годишните държавни облигации, която в края на годината бе 0,93%, е спаднала с 94% , като през 1981г. тя е била 15,8%, ?“ – попита той инвеститорите.
попита той инвеститорите.
В същото време той предупреди да не се купуват рискови облигации с цел увеличаване на доходността. Някои застрахователи и други инвеститори в облигации ще се опитат да увеличат мизерната доходност, която сега им е на разположение, като преминат към облигации от ненадеждни кредитополучатели. Рисковите заеми обаче не са отговор на недостатъчните лихви, предупреди ръководителят на Berkshire.
Бизнесът като ресторант
Бъфет подчерта инвестиционна книга на икономиста Фил Фишър, която сравнява управлението на публична компания с управлението на ресторант. Трябва да сервирате или „хамбургери с кола“, или „френска кухня и вина“, но не бива „капризно да превключвате от единото към другото“, пише милиардерът, позовавайки се на книгата. Той подчерта, че Berkshire сервира “хамбургери с кола” от 56 години и цени клиентите, които привлича.
Следващо събрание на акционерите
В заключение Бъфет каза, че следващото събрание на акционерите на Berkshire, подобно на миналата година, ще се проведе онлайн и неочаквано обяви, че излъчването няма да бъде от родната му Омаха, а от Лос Анджелис. Събитието ще се проведе за първи път извън Омаха, отбелязва CNBC. В Лос Анджелис живее дясната ръка на Бъфет, 97-годишният Чарли Мангър, посочва каналът. Мънгър не можа да пътува до Омаха за събрание на акционерите миналата година поради блокиране и ограничения за пътуване.
Годишни резултати за Berkshire на Уорън Бъфет
Оперативният доход на Berkshire за четвъртото тримесечие е нараснал с 14% до 5,02 млрд. долара, съобщиха от компанията. Нетната печалба (като се вземе предвид промяната в стойността на ценните книжа, принадлежащи на фонда, въпреки че самият Бъфет критикува този метод на отчитане) се е увеличила с 23% до 35,84 млрд. долара. За цялата 2020 г. оперативната печалба е спаднала с 9% до $ 21,92 милиарда, чистата печалба намалява с 48% до 42,52 милиарда долара. През изминалата година Berkshire купи собствени акции на стойност 24,7 милиарда долара в опит да намери нови начини за “пласиране на огромна купчина пари”, което беше рекорд, посочва Bloomberg.
Акциите на Berkshire изостават от по-широкия пазар за втора поредна година. Индексът S&P 500 е спечелил 16,3% през годината, докато собствените акции на Berkshire от клас A са се повишили само с 2,4%.
За да разберете в какво инвестира през 2021 г Бъфет и още трима от най-големите милиардери – прочетете статията ни ТУК