Хейс изрази загриженост, че традиционните финанси, управляващи тези ETF-и, могат неволно да засенчат самия Биткойн, ако те придобият твърде голяма популярност. Той сподели опасения, че хората биха могли да предпочетат ETF-ите пред директното притежаване на Биткойн, което потенциално би позволило на няколко финансови гиганта да доминират на пазара на BTC, без да го използват активно.
Представяйки хипотетичен сценарий, Хейс очерта бъдеще, в което големите мениджъри на активи притежават по-голямата част от циркулиращите Биткойни, без да използват реалната технология зад тях. Този дисбаланс може да доведе до спиране на дейността на миньорите поради високите разходи за енергия, което в крайна сметка да предизвика срив на Биткойн.
Освен заплахата за съществуването на Биткойн, Хейс изтъкна и риск, свързан със стремежа на крипто индустрията към финансова независимост от правителствено влияние, в случай че тези ETF-и постигнат огромен успех.
Въпреки тези предупреждения, фирми като BlackRock, Hashdex и Pando настояват за одобрение на спот Биткойн ETF. BlackRock, например, предложи солидно начално финансиране от 10 млн. долара, намеквайки за готовност за потенциално стартиране при одобрение.
Анализатори от сектора отбелязват, че действията на BlackRock съвпадат с по-ранните прогнози, предполагайки вероятно пускане на спот ETF през януари, ако бъдат преодолени регулаторните пречки. Този напредък следва корекциите, направени от BlackRock, за да се придържа към препоръките на SEC в заявлението си за Биткойн ETF.
Крипто трейдърa Марко Йоханинг сподели мнение, като отбеляза позицията на Биткойн, която се намира под критичното ниво на съпротива от 44,400 долара. Въпреки това той остава оптимист, очертавайки потенциални сценарии: пробив над съпротивата, повторно тестване на значима тренд линия или период на консолидация, водещ до края на годината.