Фирмата “Газпромнефт”, дъщерно дружество на руския гигант за природен газ и глобална електроенергия “Газпром”, дава възможност за добив на биткойни. Това става, като се използва нейния излишния газ за захранване на операциите с електричество. От целия процес, в самото петролно поле, се възползва малка компания за копаене на цифровото злато.
Неголямата майнинг фирма, наречена Vekus, беше първата, която използва излишните ресурси на Газпромнефт. По същият начин, по-рано, се извършиха подобни операции в Северна Америка – Greenidge Generation, EZ Blockchain и др. Регионално руско издание заяви, че компанията за добив на BTC е инсталирала контейнер, пълен със 150 Antminers “копачи”. По време на тестовия период групата е използвала „49 500 кубически метра асоцииран газ и е произвела 1,8 BTC“.
Финансовият директор на Vekus Юрий Кудряшов коментира проекта и каза:
“Лъвският дял от разходите за крипто “копаенето” са тези за електричество. Поради тази причина нашата организация непрекъснато търси надеждни източници на евтин ток. С удоволствие отговорихме на предложението на Газпромнефт да организираме пилотен проект на едно от полетата.”
“Газпромнефт” достави преработената електроенергия от излишния природен газ, като цените, които майнинг фирмата получи за нея, бяха далеч по-евтини от закупуването й директно от мрежата. Докладите също така отбелязват, че Vekus се е занимавала и с цялата поддръжка на оборудването и събирането на статистически данни. Руският енергиен гигант планира да покани още биткойн миньори в съоръжението, за да могат да се възползват от излишния природен газ.
Кудряшов уточни кое е най-голямото препятствие пред малката “миньорска” фирма:
„Доставката на оборудването не отнема твърде много време. Основната част от работата е изготвяне на разрешителни, координиране на действията с петролни производители, монтаж на оборудване и свързване към електропреносната мрежа на полето “
-подчерта той.
По-нататък изпълнителният директор на Vekus добави:
“В същото време трябва да се решават проблеми, които в града липсват. Трябва да се създаде Интернет, да построи хангар, за да се предпази оборудването от прах и да се организира живота на хората, които участват в обслужването на контейнера.”
По подобие на Газпромнефт, базираната в Ню Йорк компания Greenidge Generation предложи същия тип услуги миналата година.
Как се повиши трудността на биткойн копаенето – четете ТУК