Това твърдение се появи наскоро, провокирано от доклад на Европейската централна банка (ЕЦБ), който предполага потенциална промяна във възприятията за ролята на Биткойн в глобалния икономически пейзаж.
Позицията на ЕЦБ по отношение на Биткойн сякаш се обърна, привличайки вниманието на Патрик Хансен, директор на Circle по въпросите за политиката и стратегията на ЕС, който отбеляза това отклонение от предишния скептицизъм на банката.
Преди около година в публикация в блога на ЕЦБ, озаглавена “Последният отпор на Биткойн”, се очерта предпазлива картина, когато стойността на BTC се покачваше. Противно на прогнозите обаче от тогава насам стойността на валутата скочи два пъти, което предизвика преоценка на значението ѝ в икономически контекст.
В последния работен документ на ЕЦБ се разглеждат тънкостите на транзакциите с Биткойн спрямо 44 фиатни валути на основните равнопоставени борси за криптовалути.
Изводите от този документ разкриват една тенденция: на нововъзникващите пазари и в развиващите се икономики (EMDE). Търговията с Биткойн ескалира по време на валутна нестабилност, което означава, че в тези региони той се възприема като средство за съхранение на стойност или разменно средство. След COVID-19 повишената икономическа несигурност засили използването на крипто активи.
Освен това документът свързва по-малката достъпност на традиционните финансови услуги и приемащите повече рискове по-млади демографски групи в държавите с развито икономическо пространство с приемането на крипто активи като Биткойн за алтернатива на традиционното финансиране.
Макар че нестабилността на Биткойн може да възпре приемането му като надеждно средство за съхранение на стойност или метод за плащане, документът предлага потенциал за други крипто активи, особено стабилни монети, да придобият популярност в EMDE. Въпреки това техният по-нисък рисков профил и неспособността им да носят възвръщаемост в условия на висока инфлация биха могли да ограничат привлекателността им за по-младото население.