Фирмата, занимаваща се с блокчейн анализ – Chainalysis работи по актуализация на глобалния индекс за приемане на криптовалутите за 2022 г. Компанията представи първия обобщен поглед към него.
Развиващите се пазари са водещи в масовото приемане на дигиталните монети. Потребителската активност дори в Китай, въпреки забраните, остава висока, а основите на пазара изглеждат здрави.
Какво наричаме масово разпространение на криптовалутите
Ако класираме международните структури по обем на транзакциите с токени, това ще ни даде визуално представяне относно местата, където се извършват най-много дейности с цифровите активи. Но ние не се интересуваме от това. Целта на показателя е да измери къде повечето хора инвестират по-голямата част от парите си в сектора на виртуалните монети. Институционалната дейност играе важна роля, но екипът на Chainalysis иска да подчертае страните, в които индивидуалните непрофесионални инвеститори използват най-много тези инструменти. В тази връзка, ще се разгледа методологията и ще се представят първите 20 държави от получения показател за масово приемане на криптовалутите.
Методика
Global Cryptocurrency Adoption Index се изчислява на базата на 5 подиндекса, всеки от които се основава на използването на различни видове услуги от отрасъла в определени общности. Фирмата класира всичките 146 страни, за които има достатъчно данни за всеки от тези пет показателя, вземайки средната геометрична стойност на всеки международен субект, след което нормализира крайната оценка по скала от 0 до 1 и по този начин получава за всяка държава резултат, който определя позицията му в индекса. Колкото по-близо до 1 е крайният резултат, толкова по-високо е класирането.
За да изчисли съответните величини, аналитичната компания оценява обема на крипто транзакциите по нации за различни услуги и протоколи въз основа на уеб трафика. Този подход не взема предвид използването на VPN и други методи за маскиране на мрежовия поток, но като се има предвид, че индексът се изчислява на базата на стотици милиони движения, използването на VPN трябва да бъде изключително широко разпространено, за да изкриви значително получените данни. Експертите посочват, че индикаторът е в съответствие с техните възприятия за пазарите, на които оперират, което повишава доверието ни в използваната методология.
По-долу описваме всеки от 5-те указващи елемента и начинът, по който се изчисляват.
Стойността на криптовалутите, получени във верижни трансфери от централизирани борси, претеглена по паритета на покупателната способност (ППП) на глава от населението (г.н.)
Целта на този подиндикатор е да оцени общото ниво на активност на всяка държава във взаимодействие с централизирани крипто услуги. Тук трябва да се претегли стойността в полза на онези страни, където получената сума е по-значима по отношение на благосъстоянието на нейните жители и паричната величина като цяло. За да намерят резултата, от Chainalysis изчисляват общата цена на движенията във веригата, получени от потребителите на CEX за съответния регион, и претеглят получената стойност в ППП на г.н. като мярка за богатството по отношение на средния жител. Колкото по-високо е съотношението на общия обем на входящи транзакции в мрежата към паритета на покупателната способност на г.н., толкова по-висок е рейтингът, тоест при същия обхват получени крипто трансфери, страната с по-нисък ППП на г.н. ще се класира по-високо.
Стойността на криптовалутите, получени от централизирани борси във верижни транзакции с размер на дребно, претеглена по ППП на г.н.
Целта е да се оцени нивото на активност в CEX на непрофесионалните частни потребители на дигитални валути въз основа на връзката между съвкупността от техните преводи и средното ниво на благосъстояние на жителите. Екипът изчислява общия обем на потоците на дребно, в този случай дефинирани като всякакви трансфери с виртуални монети под $10 000. След това класират страните според тази стойност, но претеглени в полза на тези, които са с по-ниски ППП на г.н.
Обем на търговия на платформи peer-to-peer (p2p), претеглен по ППП на г.н. и от броя на интернет потребителите
Обемът на p2p транзакциите съставлява значителна част от цялата дейност с криптовалути на развиващите се пазари. За този подиндекс компанията класира страните по обема на peer-to-peer трансферите и претегля получената стойност в полза на тези, които са с по-ниски ППП на г.н. и по-малко интернет потребители. Целта е да се подчертаят територии, в които повече жители инвестират по-голям дял от богатството си в крипто p2p преводи.
Стойността на криптовалутите, получени във верижни транзакции от DeFi протоколи, претеглена по ППП на г.н.
През последните две години DeFi беше една от най-бързо развиващите се области на пазара. Всъщност, както можем да видим от сравнението на DEX и CEX, децентрализираните протоколи, които използват предимно Ethereum, а не Bitcoin, вече са изпреварили централизираните услуги по отношение на движенията във веригата. С този подпоказател на глобалния индекс за приемане на крипто се иска да се подчертаят страни, където непропорционален дял от финансовата дейност на потребителите е концентриран в иновативните протоколи. Експертите класират държавите по обем на отрасловите транзакции и прилагат тежест в полза на страни с по-ниски ППП на г.н.
Претеглена стойност на ППП на г.н. на транзакции на дребно във веригата, получени от DeFi протоколи
По същия начин, по който екипът иска да вземе предвид активността на непрофесионалните, индивидуални потребители на криптовалути в централизираните услуги, така се стреми да получи същото и за сектора на независимите финанси. По този начин този подиндекс класира всяка държава по отношение на размера на DeFi преводите на дребно и прилага коефициент на тежест към резултата в полза на страни с по-нисък ППП на г.н.
Как се промени методологията тази година
Най-голямата промяна спрямо географския доклад за 2021 г. е добавянето на два нови подпоказателя, базирани на обема на движенията в децентрализираните финансови системи, и промяната на другите два подиндекса, така че да отчитат само трансферния обхват, свързан с централизираните услуги. Това решение е продиктувано от две причини: първо, както бе споменато по-горе, за да се подчертаят страните, водещи разпространението на DeFi, предвид значението на тези технологии за цялата екосистема на криптовалутите. Второ, да се разреши проблема с инфлацията, причинена от движенията в отрасъла. При CeX, транзакциите за депозит и теглене от тях се отчитат като част от преводите във веригата, но не и търговията в борсите. Централизираните услуги обработват трансфери сами и тази информация не е достъпна с помощта на инструменти за анализ на блокчейн. Но с DeFi протоколите нещата са различни. Те не приемат потребителски средства за съхранение и насочват само обмени между частни портфейли, така че всички разменни дейности се показват в мрежата. Това означава, че ако базираме отчети на данни в блокчейна, тогава обемите в независимите протоколи ще имат силно допълнително предимство в сравнение с регулираните услуги.
За да разрешат тези проблеми експертите в Chainalysis посочват, че измерват обемите на прехвърляне на CeFi и DeFi за всяка от страните поотделно (както като цяло, така и за движения на дребно) и да използваме получените точки като равни компоненти при изчисляване на общия индекс. По този начин се постига по-голяма точност при сравняването на обхвата на търговия във всяка от изследваните общности и по-голяма прозрачност по отношение на това къде има относително голям обем трансфери в екосистемата на децентрализираните финанси.
Прочетете още: „5 потенциални фактора, свързани с движението на пазара и настроенията около биткойн“
Топ 20 на глобалния индекс за приемане на криптовалути за 2022 г.