В тази статия ще ви представим кои публични компании имат най-голям дял от биткойн в портфейлите си до този момент.
MicroStrategy
MicroStrategy, известна платформа за бизнес анализи, взе решение да направи биткойн свой основен резервен актив. В момента те имат 71 079 BTC в портфейла си, което е еквивалент на над 3 милиарда долара в BTC.
Tesla
Производителят на електрически превозни средства се присъедини към групата от компании, притежаващи биткойн, като обяви, че е инвестирала “общо 1,50 млрд. долара” в криптовалутата. Инвестициите представляват около 7,7% от 19,384 милиарда долара в брой на Tesla към 4-тото тримесечие на 2020г.
Според декларациите на SEC покупката на BTC от Tesla отразява актуализирана инвестиционна политика, насочена към диверсификация на паричните средства и максимизиране на печалбите.
Компанията също заяви, че планира да започне да приема криптовалута като плащане за своите продукти “в близко бъдеще”, оставяйки отворен въпроса дали ще я ликвидира или ще продължи да я държи след получаване на плащанията.
Galaxy Digital Holdings
Според bitcointreasuries.org търговската банка Galaxy Digital Holdings, фокусирана върху цифровите валути и блокчейн технологията, държи 16 402 BTC, което е малко над 770 милиона долара по текущи цени.
Grayscale
Grayscale има най-голямото портфолио от всички институционални инвестиционни компании с над 30 милиарда долара в BTC, управлявани в момента от Bitcoin Trust на платформата.
Като цяло Grayscale Investments понастоящем притежава над 3% от общото предлагане на биткойн, като 656 166 BTC понастоящем се управляват чрез нейния Bitcoin Trust и Digital Large Cap Fund. Отново данните са на bitcointreasuries.org.
CoinShares
CoinShares Group е един от най-ранните пионери в инвестирането на цифрови активи. Фирмата е широко призната като първоначалник в индустрията за криптовалутни инвестиции и беше първата от институционалните компании, която пусна регулиран биткойн хедж фонд и търгуван на борсата BTC продукт.
Към февруари 2021 г. управляваните активи на CoinShares включват 69 730 BTC, което в момента е малко над 3,2 милиарда долара. Инвестициите на CoinShares все още представляват над 0,3% от текущото предлагане на биткойни в обращение.
Ruffer
Базираната в Лондон компания за управление на активи Ruffer Investment Company е един от новодошлите инвеститори в първата криптовалута. През декември 2020 г. тя инвестира 2,5% от своя мултистратегичен фонд в биткойн, като твърди, че криптовалутата служи като „малка, но ефективна застраховка срещу продължаващата девалвация на основните световни валути“.
3iQ
Според bitcointreasuries.org канадската платформа за управление на портфейли за криптоактиви 3iQ притежава 22 590 BTC на стойност малко над 1 милиард долара.
След години на преговори с регулаторите, 3iQ биткойн фондът беше включен в фондовата борса в Торонто (TSX) през април 2020 г., което позволи на канадците да инвестират в биткойни чрез своите регулирани инвестиционни мениджъри.
3iQ също стои зад стабилната монета QCAD, поддържаща канадския долар, която стартира през февруари 2020 г.
ETC Group
Първият в света търгуван на борсата продукт (ETP) с централизиран клиринг*, биткойн ETF от ETC Group с наименование – BTCE, стартира през юни 2020 г. на платформата Xetra Deutsche Börse. През януари 2021 г. той се регистрира в Цюрих на SIX Swiss Exchange и по-късно същия месец достига рекорден дневен обем от 57 милиона евро (69,1 милиона долара).
Фондът е физически подкрепен от биткойни, държани от базирания в Калифорния BitGo Trust и в момента държи 12 840 BTC на стойност малко над 600 милиона долара при днешните цени.
10 Crypto Index Fund
Фондът 10 Crypto Index, стартиран през декември 2020 г., е първият публично търгуван фонд за крипто индекс в САЩ. Той проследява топ 10 на криптовалутите, позволявайки на инвеститорите да купуват акциите, които ги представляват.
Около 3/4 от нейните активи под управление са биткойни, като фондът управлява 11 430 BTC на стойност около 536 милиона долара.
Какви нови инвестиции се случиха на крипто пазара през изминалата седмица от институционалните играчи, прочетете в статията ни ТУК.
*клиринг – това е процесът на сключване на финансови сделки, който гарантира, че всички условия по един контракт, включително изплащането на неговата стойност и доставката на предварителното определеното количество и качество от един актив, ще бъдат осъществени.