Януари беше труден месец за почти всички класове активи, като индексът S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite претърпяха най-лошите си корекции от 2020 г.
Това беше особено труден месец и за крипто инвеститорите, които станаха свидетели на рязко падане на общата стойност на цифровите валути от 2,26 трилиона долара на 3 януари до по-малко от 1,5 трилиона долара три седмици по-късно. Въпреки че волатилността е често срещана, унищожаването на една трета от цялата пазарна стойност на криптовалутите за 21 дни със сигурност се квалифицира като срив.
Когато става въпрос за сривове и корекции на фондовите пазари, обратните движения винаги създават възможности за търпеливи инвеститори – същото може да важи и за крипто пространството. Въпреки че остават катализатори, за това мечият тренд да продължи, професионалният анализатор на The Motley Fool, Сийн Уилямс, посочи следните 4-ри криптовалути, които имат потенциала да направят инвеститорите по-богати след корекцията през януари.
Cardano
Една добре позната цифрова валута, която има за цел да се възстанови след немалката си корекция през последните месеци, е Cardano, която е основен конкурент на популярния блокчейн Ethereum. Токенът ADA се понижи с около 20% от началото на годината към днешна дата.
Изглежда има два фактора, които вълнуват инвеститорите относно дългосрочните перспективи на крипто монетата.
Първо, с актуализацията Goguen, която бе приета през миналия септември се стартираха интелигентните договори на блокчейна на Cardano, като по този начин това позволи извършването на по-сложни транзакции. Интелигентните договори са протоколи, които проверяват, налагат и улесняват споразуменията между две страни. Това надграждане позволява на мрежата на криптовалутата да поддържа финансови и нефинансови приложения, което пък насърчава разработчиците на децентрализирани приложения (dApp) да избират този крипто проект.
Второ, блокчейнът на Cardano предлага възможността за удивителна мащабируемост. Сред многото бъдещи надстройки, които инженерите планират да внедрят, е една, наречена Hydra. С нея транзакциите ще бъдат насочвани извън основната мрежа към пулове за стейкинг, известни като Hydra Nodes. По този начин блокчейнът може да се мащабира бързо, без да се забива. На теория броят на преводите, които Cardano може да обработи в секунда, би надминал този, който предлага Visa.
Въпреки че няма график за ъпгрейда на Hydra, той има потенциала да направи цифровата валута още по-популярна.
Algorand
Втората криптовалута, която беше разбита от януарския срив и изглежда да има солиден шанс да обърне нещата и да направи инвеститорите по-богати, е Algorand. ALGO монетите са намалели с почти 43% от началото на годината.
Тайната формула към дългосрочната полезност на криптовалутата е комбинацията й от мрежова ефективност, оперативна съвместимост и нейния уникален консенсусен механизъм. По отношение на първото, Algorand обработва повече от 1100 транзакции в секунда (TPS), като приключва всяка една за по-малко от 4,4 секунди. С други думи, процесът за проверка и уреждане става за малко повече от четири секунди. Сравнете това с трансгранично плащане, използващо днешната платежна инфраструктура, като същите тези дейности може да отнемат до седмица.
Както вече посочихме, фокусът на Algorand върху оперативната съвместимост е много важен за този проект. Тъй като има толкова много уникални блокчейни, които още са в процес на разработка, е малко вероятно много от тях да работят заедно. Целта на криптовалутата е да преодолее тези пропуски, така че парите, данните и файловете да могат да се прехвърлят между блок-веригите.
Консенсусният механизъм на крипто монетата е pure proof of stake (PPoS). С него потребителите се избират тайно и на случаен принцип, за да гласуват за предложения и да предлагат блокове. Този метод на подбор гарантира, че малките притежатели на ALGO токени няма да могат нарочно да нарушават мрежата.
Solana
Следващата криптовалута е Solana. От началото на годината тя има спад от 45%.
Една от ключовите цели на блокчейн технологията е демократизацията на плащанията. Докато достъпът до традиционните решения за финансово банкиране е ограничен за значителна част от света, особено в развиващите се пазари, блокчейн мрежата на Solana е изградена за скорост, мащабируемост и рентабилност.
Например Visa твърди, че е в състояние да извършва 24 000 TPS със своята инфраструктура за обработка на плащания. За сравнение, разработчиците на Solana вярват, че тяхната блокчейн мрежа, фокусирана предимно върху плащане, е способна на 50 000 TPS. Друг плюс е, че средната такса за транзакция на мрежата е само около $0,00025. Това означава, че ще са необходими около 4000 транзакции, за да се натрупат 1 долар такси. Сравнете това със средната тарифа, начислена в традиционна банка за една транзакция.
Подобно на Algorand, успехът на Solana зависи и от неговия уникален консенсусен механизъм, известен като proof of history (PoH). Вместо валидаторите да трябва да разговарят помежду си, за да определят продължителността на времето, изминало между събитията, PoH създава запис на такова, когато то се случи. Липсата на обмен напред-назад между валидатори създава светкавична блокчейн мрежа.
Avalanche
И накрая, базираната на интелигентни договори криптовалута Avalanche. Първичният токен AVAX е намалял с 36% от началото на 2022 г.
Avalanche също е пряк конкурент на Ethereum, отчасти благодарение на неговата цялостна мрежова ефективност и съвместимост. Въпреки че не е толкова бърз, колкото Solana твърди, крипто проектът обработва повече от 4500 TPS, като завършва транзакцията за под две секунди. Черешката на тортата е, че таксите за преводи на Avalanche са също доста ниски.
Това, което наистина би могло да постави крипто мрежата на картата е включването на виртуалната машина Ethereum (EVM) в нейния блокчейн. EVM е софтуерът, използван от разработчиците за създаване на dApps в мрежата на Етериум. Когато тези разработчици осъзнаят, че могат да получат превъзходно изпълнение и мащабируемост при значително по-ниски транзакционни разходи с Avalanche, логичния избор е да изберат нея пред блокчейна на втората крипто монета по капитализация.